וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"וול סטריט ג'ורנל": מריל לינץ' הגיע לפשרה עם התובע הכללי של ניו יורק

דפנה מאור

21.5.2002 / 16:29

לפי הערכות, ישלם הבנק 100 מיליון דולר פיצויים לאחר שהואשם כי הטעה לקוחותיו בהמלצות חיוביות על מניות של לקוחות חיתום

בנק ההשקעות מריל לינץ' הגיע לפשרה עם התובע הכללי של ניו יורק, ויישב את ההאשמות לפיהן פירסם דו"חות מחקר מוטים שהונו את לקוחותיו במטרה להשיג עסקות חיתום מכניסות. על הפשרה דיווח "וול סטריט ג'ורנל", אולם אישור לידיעה לא נמסר מהצדדים.

לפי הערכות קודמות, ישלם הבנק 100 מיליון דולר בקנסות וקרן פיצויים למשקיעים, לאחר שנחשד כי הטעה את לקוחותיו בהמליצו על מניות שלא בתום לב. ההמלצות נועדו להשיג לבנק עסקות חיתום מכניסות עם החברות עליהן המליץ. כמו כן, עשוי הבנק לקבל על עצמו תקנות חדשות לגילוי נאות של קשרי חיתום.

התובע הכללי של מדינת ניו יורק, אליוט ספיצר, פתח בחקירה נרחבת נגד מריל לינץ', שלבשה ממדים חסרי תקדים בענף הבנקאות היוקרתי. ספיצר חשף עדויות לכך שהבנק סיקר מניות בצורה שנועדה לקדם את עסקי החיתום שלו ופתח במאבק משפטי ופוליטי, שלדבריו, נועד להגן על המשקיעים במקום בו נכשלה בכך רשות ני"ע.

החקירה נגד מריל לינץ' נמשכת כבר יותר מעשרה חודשים. התובע ספיצר הסתמך על אי מיילים של האנליסט הידוע הנרי בלודג'ט, שלדבריו, סיפקו "הוכחה דרמטית" להטיה במחקר של מריל לינץ'. בתצהיר שהגיש התובע נאמר כי מריל השאיר את מניית אינפוספייס ברשימת 15 המניות המומלצות עד דצמבר 2000, למרות שכבר ביולי הכיר בלודג'ט באי מיילים בכך שהמניה היא "חבית אבק שריפה". באוקטובר 2000 התייחס בלודג'ט למניה כאל "חתיכת זבל".

מריל לינץ' דחה כבר הצעת פשרה אחת שכללה תשלום קנס של 50 מיליון דולר ותשלום נוסף של 100 מיליון דולר לקרן לפיצוי משקיעים. כמו כן, דרשה הפשרה מהבנק לבצע רפורמות דרמטיות.

אולם החקירה המתמשכת ואירועים נוספים היכו קשות בבנק ההשקעות. בנוסף לתסבוכת המשפטית, פוטר הבנק מתפקידו כמנהל קרנות של קואופרטיב גרופ, פרש ממיזם בנקאות פרטית משותף עם HSBC ואיבד שני מנהלי קרנות שפרשו. בחודש שעבר הזהירה מודי'ס כי דירוג האשראי של מריל עלול ליפול אם בנק ההשקעות יורשע בפרשה, ופעל בהתאם לכך בשבוע שעבר.

גם לאחר הסכם הפשרה נותרו מריל ומתחריו חשופים לביקורת ותביעות נוספות. ממצאים נוספים ההולכים ומצטברים עלולים להעיב על מגזר בנקאות ההשקעות בחודשים הקרובים. ספיצר כבר פתח בחקירה נגד בנקים נוספים, בהם סלומון סמית בארני, ושם על הכוונת את אנליסט הטלקום ג'ק גרובמן. כמו כן, חשוף הבנק לתביעות ייצוגיות של משקיעים פרטיים.

לקנס בגובה 100 מיליון דולר יש כבר תקדים: CSFB (קרדיט סוויס פירסט בוסטון) שילם סכום דומה כדי ליישב תביעה שהאשימה אותו בהקצאה לא חוקית של הנפקות ראשונות.

משרד המשפטים האמריקאי קבע לאחרונה כי ניתן להגיש כתבי אישום פליליים נגד אנליסטים אינדיווידואליים, אם הונו משקיעים בדו"חות מחקר שנכתבו מתוך ניגוד עניינים ושלא בתום לב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully