וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נזקי העבר: לאומי שילם ב-2001 מיליון שקל בגין אשראי שנתן ללקוחות לרכישת ני"ע ב-1993-1994

אמיר הלמר

22.5.2002 / 13:25

כך עולה מתשקיף שהגיש הבנק; קיימת מחלוקת בין הבנק לבנק הבינלאומי על 32.5 מיליון שקל בגין רכישת ציוד אלפא קארד



בנק לאומי שילם ללקוחותיו בשנת 2001 סכום של מיליון שקל בגין אשראי שנתן להם בשנים 1993-1994 לצורך רכישת קרנות נאמנות וניירות ערך. כך עולה מתשקיף של לאומי. בשנת 2000 שילם הבנק ללקוחותיו סכום של 140 אלף שקל בלבד.



בשנת 1999 הוחלט על הקמתה של ועדת בוררים ציבורית שתהיה מוסמכת לדון בתלונות הלקוחות של שלושה בנקים - בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק מזרחי, בגין אשראים שניתנו להם על ידי הבנקים במטרה לעודד אותם לרכוש ניירות ערך וקרנות נאמנות.



הוועדה הוסמכה להורות על מחיקת הלוואות שכאלה או פרישתם מחדש, לגבי כל מי שהגיש תלונה בעניין לבנק או לרשות ממלכתית לפני מאי 1999, ואשר עמד בתנאים שנקבעו וביניהם כי הלקוח לא נמנה על חוג "המשקיעים הקבועים" בשוק ההון.



הוועדה סיימה את עבודתה בשנת 2000 ולאחריה הוקמה ועדת חריגים שתפקידה היה לבחון את החלטות ועדת הבוררות ולהכריע במקרים סוציאלים מיוחדים. ועדה זו סיימה את פעילותה במארס השנה והבנק מציין כי לתוצאות עבודת הוועדה לא היו השפעה מהותית על עסקיו.



עוד עולה מתשקיף לאומי כי במסגרת הנפקת כרטיסי האשראי מסוג לאומי ויזה ללקוחות הבנק, הציע הבנק לחלק מלקוחותיו להצטרף למועדון "הנוסע הנאמן" שהוא מועדון משותף ללאומי קארד ואל על, וזאת ללא תשלום דמי הצטרפות למועדון.



הבנק טוען בתשקיף כי עקב תקלה טכנית חויבו בטעות 3,500 לקוחות בדמי הצטרפות ועם היוודע הטעות פעל הבנק לאתר את הלקוחות ולזכות את חשבונם.



עם זאת, מציין הבנק כי המפקח על הבנקים הודיע לו כי החומר שקיים אצלו בנושא הועבר לפרקליטות המדינה על מנת שתשקול פתיחת חקירה משטרתית בעניין.



בנוסף מציין הבנק בתשקיף כי קיים סכסוך בינו לבין הבנק הבינלאומי, חברת עורק ואלפא קארד הקשור להסכם בו רכשה חברת לאומי קארד את נכסיה של אלפא קארד מידי השלושה. הסכם הרכישה נחתם באפריל 2000 תמורת 32 מיליון דולר.



לאומי מציין כי קיימת מחלוקת בין הצדדים באשר להתחשבנות הסופית בקשר להסכם רכישת נכסיה של אלפא קארד וכי לפי עמדת הבנק נותרו הבינלאומי, עורק ואלפא קארד חייבים לה כ-32.5 מיליון שקל. לאומי מציינת כי הצדדים מצויים כעת במו"מ ליישוב המחלוקת ובמידה שהמו"מ לא יצליח יועבר הנושא לבוררות משפטית.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully