וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזק בינלאומי מבקשת לפסול את הפרסומת של ברק

ענת ביין

22.5.2002 / 14:12

ברק בתגובה: הטענות מצביעות על אי הבנת אמנות הפרסום, ומזכירה את ההתייחסויות של משטרים בהם חופש הביטוי אינו מקובל לסאטירה והומור

בזק בינלאומי פנתה לרשות השנייה בדרישה לפסול את תשדיר הפרסום של ברק, המציג את חבילת הגלישה החדשה שלה למגזר הפרטי תחת הסיסמה "בימים שלא גולשים לא משלמים".

הסרטון, באמצעות משרד הפרסום באומן בר ריבנאי, עושה שימוש בתוכי המדבר, האייקון שמלווה את פרסומי בזק בינלאומי בחודשים האחרונים, כשהמסר העיקרי בסרטון הוא "למה להיות תוכי של בזק בינלאומי ולשלם יותר? חדש לברק 013: אינטרנט מהיר ב-1.45 דולרים ליום, ובימים שלא גולשים - לא משלמים".

ידיעות על הקמפיין הצפוי הגיעו לבזק בינלאומי כבר לפני עליית הסרטון לאוויר, ושלושה ימים לפני השידור הראשון הם נזעקו בחברה ושלחו מכתב למנכ"ל הרשות השנייה, שמואל שם טוב, הקורא לו לפעול נחרצות למניעת הסרטון, שעושה שימוש בלעג בוטה ומציג את החברה כמי ש"אוכלת את כספם של לקוחותיה".

במכתב מודיעה בזק בינלאומי כי "לא תוכל לעבור לסדר היום אם יאושר לשידור תשדיר משמיץ, פוגעני ומטעה מסוג זה".

במכתב נטען כי התשדיר עובר על תקנות הרשות השנייה בכך שהוא ממעיט ותוקף את ערך בזק בינלאומי, מציג השוואה בין המוצרים שאינה הוגנת, עובר על חוק איסור לשון הרע וחוקי הגנת הצרכן.

יתרה מזאת, נטען במכתב, "המוטו של בזק בינלאומי 'זה מה זה פשוט' חדר לכל בית, ואפילו ברק איזכרה אותו בקמפיין עבר שלה כשהודתה בקמפיין העסקי שלה ש'אינטרנט בבית זה פשוט', ובכך הכירה למעשה בחדירה המאסיווית של שירותי האינטרנט של בזק בינלאומי".

במכתב תשובה שנשלח מאגף היועצת המשפטית של הרשות השנייה, משיבה סיגלית ביטון, ראש אגף פרסומות וסקרים, כי "אין זה ראוי שהתשדיר יוכל להיות משודר במתכונתו הנוכחית", והביעה דאגתה מ"הסחף המסתמן באמירות ומצגים כדוגמת אלה שמצאו ביטוי בתשדיר".

לדברי ביטון, "אם יאושר התשדיר בו מוענק יחס מזלזל לסמל התוכי בו עושה בזק בינלאומי שימוש, יאושר גם, נניח, תשדיר של מתחרה איזוטרי של אסם, יצרן 'מעין במבה' התוקף את סמל בובת התינוק ומכריז 'אל תהיה תינוק של אסם', או פרסומת של יצרן שוקולד עלום, המוכר מרכולתו בזול, בה רואים את הפרה האדומה של עלית נוגסת באוכל שעל שולחן משפחה ומכריזה 'למה לתת לפרה של עלית לאכול לכם את הכיס'".

ביטון מקבלת את טענות בזק בינלאומי כאילו בסרטון יש הטעייה של הציבור, ודורשת כי הרשות תבצע את תפקידה ותורה על הדרוש תיקון.

בתגובה, השיבו היום נציגי ברק לרשות השנייה כי "טענות בזק כאילו התשדיר רווי מסר לעגני ומשמיץ ולעג בוטה לסמל התוכי, מצביעה על אי הבנת אמנות הפרסום, ומזכירה את ההתייחסויות של משטרים בהם חופש הביטוי אינו מקובל לסאטירה והומור. תשדיר הכולל סאטירה על דמות שחברה מתחרה עשתה בה שימוש תוך הבלטת היתרונות של בעל התשדיר אינה תקיפה או השמצה ולכן איננה אסורה.

מטרת התשדיר, נטען במכתב, היא אכן הבלטת יתרון של המוצר או השירות נשוא התשדיר, וטעות לחשוב שכל תשדיר חייב לעסוק באותו יתרון וכי המפרסם מנוע מלשלב אלמנטים יצירתיים והומוריסטיים, גם אם אלמנטים אלה מוצגים על רקע אותה השוואה.

עוד נטען במכתב כי הרשות אישרה בעבר תשדירים בעלי אופי דומה ואף חריפים יותר, למשל התשדיר של פאלפון בו לקוח סלקום בדמותו של רמי ורד מאושפז בבית חולים בגלל הפרש של אגורה אחת במחיר.
עוד נטען כי בזק בינלאומי קיבלה לידיה ללא אישור מברק מידע על הקמפיין ועשתה שימוש במידע זה כדי להשיק קמפיין מתחרה.


** בזק בינלאומי - מבעלות השליטה בוואלה! תקשורת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully