וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיתונות במשבר

עינב בן יהודה

23.5.2002 / 18:09

למרות קולות המבטיחים כי אוטוטו מסתיים המשבר, שלושת העיתונים הגדולים נערכים לשנה קשה לא פחות מקודמתה * "מעריב" מקצץ בשכר ומפטר עובדים * "ידיעות אחרונות" יקצץ 5%-10% בשכר מנהלים * שכר הבכירים בקבוצת "הארץ" יקוצץ ב-7% * בוטלו השעות הנוספות ב"ידיעות אהעיתונות הכתובה בישראל, כמו בשאר העולם, מתקשה לצאת מהמשבר החמור הפוקד אותה. ולמרות קולות המבטיחים כי אוטוטו מסתיים המשבר, שלושת העיתונים הגדולים, "ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ", נערכים לשנה קשה לא פחות מקודמתה.המשבר בהיי-טק, שהשפיע על ענפים רבים, הוא רק אחת הסיבות למשבר בענף העיתונות הכתובה. בתקופת הזוהר של הענף התהדרו 3 העיתונים היומיים בכמה מוספי דרושים עתירי מודעות. חברות ההיי טק השקיעו סכומי עתק במודעות דרושים, שאחת ממטרותיהם היתה גיוס כח אדם, אך גם הגברת המודעות לחברה.
בשנה החולפת, כמעט ולא קיים המושג "דרושים" בענף ההיי טק, והעיתונים שנהנו ממודעות שני עמודים צבעוניות, נאלצות כיום להספק במודעות מילים קטנטנות, אם בעבר סיפק הענף הקף מודעות שאיכלסו 2 מוספי דרושים לפחות בכל אחד מהעיתונים, (ל"ידיעות אחרונות" היו 4 מוספי דרושים היי טק) כיום הקף המודעות מספיק, בקושי, למוסף אחד.בנוסף, המיתון במשק פגע קשות בהקף הפרסום הכללי, חברות ממחזרות מודעות, מפרסמות פחות ורוצות יותר הנחות. ירידה זו פגעה קשות במקור הכנסתם של העיתונים. מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי ביוני 2000הוערך הקף הפרסום הכללי בעיתונות בכ-121 מיליון דולר, על פי מחירי מחירון. באפריל השנה הוערך הקף זה בכ-81 מיליון דולר בלבד.כתוצאה מההאטה במשק והמשבר בו שרויה תעשיית ההיי-טק נפגעו העיתונים השונים מירידה במכירת מודעות לאורך כל שנת 2001. מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי ההוצאה על פרסום בעיתונים ב-2001 הסתכמה ב-1.246 מיליארד דולר, לפי מחירי מחירון, לעומת 1.313 מיליארד דולר בשנת 2000.
נתי יעקובי, משנה למנכ"ל "יפעת בקרת פרסום" מציין כי העיתונים, במטרה למשוך מפרסמים, מורידים את מחירי הפרסום. "בעבר הוערך הפער בין מחירי המחירון למחירים בפועל היה כ-40%, היום הפער נע בין 50% ל-60%".בחודשים האחרונים בא משבר זה לידי ביטוי במקום הכואב ביותר- כח האדם. שלושת העיתונים הגדולים בישראל, שבתקופות שמחות יותר הגדילו את מצבת כח האדם והעלו משכורות עובדיהם בנדיבות, נאלצים בתקופה האחרונה לנקוט צעדים הכוללים פיטורי עובדים וקיצוצי שכרם של הנשארים.
בהתחלה פגעו הקיצוצים בשוליים. ידיעות אחרונות קיצץ הקפי משרות ופיטר עובדים באתר האינטרנט YNET, כמו כן בוצע קיצוץ בתשלום עבור שעות נוספות לעובדים המועסקים בחוזה, עיתון "הארץ" הודיע לעובדיו על ביטול השי לחג הפסח.לפני מספר חודשים הודיעו בכירי שלושת העיתונים, בהפרשי זמן קצרים, על קיצוץ ייזום בשכרם. שכר המנהלים ב"ידיעות אחרונות", בעלי חוזי העסקה אישיים, קוצץ ב-5%-10%. גם בעיתון "הארץ" החליטו הבכירים לוותר על חלק משכרם. בדצמבר 2001 פורסם כי קבוצת "הארץ" החליטה לבצע קיצוץ בשכרם של העובדים הבכירים. הקיצוץ הקיף את כל החברות בקבוצה, והתבצע על פי גובה השכר, עד ל-7% אצל העובדים הבכירים, זמן קצר אחר כך הודיעו בכירי מעריב אף הם על קיצוץ של עד 10% בשכרם.
אבל כמו שקורה בחברות רבות, קיצוץ השכר בקרב ההנהלה משמש פעמים רבות כצעד שמטרתו להכין את הקרקע לקראת קיצוצי שכר העובדים.וכך, לפני כחודש החלה עיתון מעריב בתהליך קיצוצים נוסף שכלל פיטורי עובדים וקיצוצי שכר, זאת לאחר סבב פיטורים שבוצע במהלך 2001. קיצוצי השכר היו פרוגרסיווים, ובעלי המשכורות הנמוכות יחסית לא נפגעו. במקביל פיטר העיתון עובדים לא מעטים, בינהם כאלו בעלי וותק של שנים רבות.
הפיטורים בעיתון לא נבעו רק מצעדי התייעלות במעריב- כניסתו של דנקנר לתפקיד העורך הראשי של העיתון במארס השנה, כללה שינויים פרסונליים לא מעטים, בהם גיוס העיתונאים דן שילון ודן מרגלית, ופיטוריהם של כותבים ותיקים כגון הפובליציסט אפרים סידון, שכתב בעיתון במשך 15 שנים,רון מיברג, כתבת התקשורת אביבה זלצמן וכתבת התרבות מיקי טימן.מעריב אחזקות, שבבעלות חברת הכשרת הישוב ואיש העסקים ולדימיר גוסינסקי, דיווחה בינואר השנה כי מעריב הוצאות מודיעין, המוציאה לאור של העיתון וכתבי העת, סיימה את הרבעון הרביעי 2001 בהפסד תפעולי של 10.5 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 5.7 מיליון שקל ברבעון המקביל. הכנסותיה ירדו ב-8.5% ברבעון הרביעי בהשוואה למקביל לו, והסתכמו ב-138.5 מיליון שקל.הירידה בהכנסותיה של מעריב הוצאות מודיעין נבעו מירידה של 5.7% במכירות עיתונים וכתבי עת ברבעון זה, לעומת המקביל לו ב-2000, לרמה של 52.3 מיליון שקל.הרווח הגולמי של מעריב הוצאת מודיעין ירד ברבעון הרביעי ב-34%, בהשוואה למקביל ב-2000 והסתכם ב-34.3 מיליון שקל, שהם 24.7% מהמחזור; זאת בהשוואה ל-34.7% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2000.אבל גם "ידיעות אחרונות", שעל פי ההערכות סיים את שנת 2001 עם רווח נקי של כ-250 מיליון שקל, נאלץ לקצץ בשכר עובדיו. אתמול קיבלו עובדי "ידיעות אחרונות" מכתב המודיע להם על כוונת הנהלת החברה לבצע קיצוץ של 4%-8% בשכר העובדים, ההנהלה הסבירה לעובדים כי מטרתו של קיצוץ זה למנוע פיטורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully