וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמותת סנאט: התוכנית הכלכלית תגדיל את הנטל על הציבור

עינב בן יהודה

26.5.2002 / 11:15

ראש המכון למחקר כלכלי: למעט צמצום הגירעון הממשלתי - אין בתוכנית צעדים לפתרון הבעיות הכלכליות

עמותת סנאט, הפועלת במימון קרן פרידריך אברט הגרמנית ועוסקת בהפצת דפי מידע לחברי הכנסת ולמקבלי ההחלטות, מציינת כי התוכנית הכלכלית של משרד האוצר תגדיל את הנטל על הציבור ולא תטפל בבעיות האבטלה והתעסוקה.

"התוכנית הכלכלית מוצגת אומנם כמכוונת ליצירת תעסוקה, אך היא פועלת להגדלת הנטל על הציבור, ללא יצירת ביקושים והמרצת הפעילות הכלכלית במשק. למעט סעיף אחד, כל התוכנית עוסקת בשינויים נומינליים בתקציב, בהפחתת הגירעון, בהעלאת מסים ובעיקר בקיצוץ גימלאות הביטוח הלאומי. למרות שהיא מיישמת מספר רעיונות מתבקשים של רפורמה, אין בה שום בשורה בכיוון של חידוש הצמיחה". כך נכתב בנייר העמדה של העמותה, שחובר על ידי ד"ר רובי נתנזון, יו"ר המכון הישראלי למחקר כלכלי וחברתי ולשעבר הכלכלן הראשי של ההסתדרות, והכלכלנית הגר צמרת, עמיתת מחקר בכירה במכון. על חברי צוות ההיגוי של העמותה נמנים ח"כ יוסי כץ (עבודה) וח"כ מיכאל איתן (ליכוד).

לדברי נתנזון וצמרת, מערכת תשלומי ההעברה בישראל זקוקה לרפורמה מרחיקת לכת, בעיקר כתוצאה מכך שהתרחבות בתשלומי הביטוח הלאומי עשויה לדלל את מקורות המימון למערכת, אך הגישה המצמצמת, הבאה לידי ביטוי בתוכנית, אינה קונסטרוקטיווית מאחר שאין בה ניסיון למצוא פתרונות ריאליים לאוכלוסיות שקצבתן תקוצץ.

עוד מוסיף נתנזון כי למעט צמצום הגירעון הממשלתי - צעד שעשוי לייצב את המשק ולדכא את האינפלציה - אין בתוכנית הכלכלית צעדים ממשיים לפתרון הבעיות הכלכליות במשק. לדבריו, העלאת המסים המתוכננת ע" האוצר תביא לירידה בתוצר, לעלייה בשיעור האינפלציה לטווח הקצר, לגידול במימדי האבטלה, ובסופו של דבר - לא תשנה את הגירעון הממשלתי בשנת 2003.

נתנזון מציג בנייר העמדה של סנאט מודל אקונומטרי הבוחן את השפעת העלאת המסים על הפרמטרים הבסיסיים במשק, אם תאושר העלאת מסים בשיעור של 1% במונחי תוצר, כלומר - תוספת מס של כ-4.5 מיליארד שקל. המודל מצביע על חוסר תועלת בהעלאת מסים בתקופת מיתון. כך, למשל, הכבדה בנטל המס בכ-1% במונחי תוצר, כפי שמתכנן האוצר, תביא לירידה של כ-0.5% בתוצר, לעלייה של כ-1% בשיעור האבטלה ולחוסר השפעה על הגירעון הממשלתי בשנת 2003.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully