וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי עדן מציגה ירידה של 24% בהפסדים ברבעון הראשון

אמיר טייג

26.5.2002 / 11:56

החברה תמשיך באסטרטגיות הרכישות באירופה ולא תציג מעבר לרווח ב-2002

שיפור בתוצאותיה של מי עדן ברבעון הראשון של 2002. החברה רשמה ירידה של 24% בהפסדיה לכ-16.9 מיליון שקל לעומת הפסד של 22 מיליון שקל ברבעון המקביל. מכירות החברה צמחו ב-23% לכ-124.3 מיליון שקל לעומת 100.9 מיליון ברבעון המקביל של שנת 2001.

בהתייחס לדו"חות אומר מנכ"ל מי עדן, ניר דרור, כי הדו"חות משקפים את אסטרטגיית הצמיחה האגרסיווית של חברת המים המינרלים. דרור מעריך כי מעיינות עדן צפויה להציג קצב צמיחה של כ-30% החל מהרבעון השני של שנת 2002. בשנת 2002 כולה, מעריך דרור, כי החברה תצמח במעל ל-30%, כאשר 18%-20% ינבעו מצמיחה פנימית, ויתרה מרכישות ומיזוגים.

דרור מציין כי בשנת 2002 תמשיך להציג החברה הפסד. הסיבה העיקרית לכך, לדבריו, היא הפחתת המוניטין בגין רכישות חדשות. להערכתו, ב-2003 או 2004 תעבור מעיינות עדן לרווחיות, תלוי בקצב הרכישות בשנים אלו.

חברת מעיינות עדן, העוסקת בייצור ושיווק של מים מינרלים ונמצאת בשליטת משפחת נפתלי, עוסקת בשנים האחרונות באסטרטגיית רכישות אגרסיווית באירופה. מתחילת 2002 רכשה החברה כארבע חברות אירופאית בעלות של 35 מיליון יורו, והרחיבה את פעילותה ל-12 מדינות באירופה, מלבד ישראל.

לדברי המנכ"ל, החברה צפויה להמשיך לרכוש בשלב הנוכחי רק באירופה. דרור מציין כי בשנת 2001, כל הפעילויות מחוץ לישראל הפסידו תפעולית, אך תוצאות הרבעון הראשון מעידות כי חלק מהפעילויות כבר עברו לרווח. עוד מציין דרור כי להערכתו, עד סוף השנה, מרבית הפעילויות בחו"ל יציגו רווחים תפעוליים.

הרבעון הראשון נחשב באופן מסורתי כרבעון חלש מבחינת מכירה של משקאות קלים. למרות זאת הצליחה מעיינות עדן להגדיל את מכירותיה בשיעור ניכר, ולהקטין את הוצאות השיווק והמכירה ביחס למכירות. ההתייעלות בתחום השיווק, לוותה הרבעון בהתייעלות גם בתחום ההנהלה והכלליות, בו הוצאותיה צמחו ב-4% בלבד. דרור מסביר כי הפעילויות בחו"ל הבשילו הרבעון והחלו לנצל יתרונות לגודל, דבר אשר אפשר ירידה בהוצאות.

דרור מציין כי הוצאות השיווק והמכירה בפעילויות בחו"ל גבוהות ביחס לפעילות בישראל, ולפיכך הוצאות המכירה בשנת 2001 היו גבוהות ביחס למכירות בהשוואה לשנת 2000. לפיכך, ככל תגדיל החברה את חשיפתה לחו"ל, הוצאות השיווק צפויות להתייצב על רמה גבוהה מבעבר. כיום משרתת החברה כ-300 לאלף לקוחות מוסדיים, כאשר הלקוחות הישראלים מהווים פחות ממחצית. החברה משווקת באירופה רק ללקוחות מוסדיים ושוקלת להיכנס גם למכירת בקבוקים בשוק הקמעונאי. בנושא זה מציין דרור כי החדירה לשוק הקמעונאי האירופאי תעשה רק באמצעות שותף אסטרטגי, ולא צפויה להיעשות בשנה הקרובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully