וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד קליין העלה את הריבית באחוז

איתמר סיידא

28.5.2002 / 0:08

נגיד בנק ישראל רמז על אפשרות להעלאות נוספות בריבית; קליין: "העלאת הריבית חיונית על רקע התגברות אי הוודאות, עקב ההתרופפות הנמשכת במשמעת התקציבית"; הדולר עולה ל-4.895 שקלים

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, העלה את הריבית במשק בשיעור של אחוז לרמה של 5.6 אחוזים. ההודעה על העלאת הריבית מגיעה לאחר פרסום נתונים מדאיגים על מצב הצמיחה והתעסוקה במשק. בנוסף להחלטה רומז קליין על אפשרות להעלאות נוספות בריבית.

בשוק המט"ח ציפו להעלאת ריבית חדה יותר, ובתגובה עולה הדולר בכ-0.3% לרמה של 4.8950 שקלים. השער היציג נקבע על 4.88 שקלים.

קליין אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי "העלאת הריבית חיונית להחזרת האינפלציה לתחום יציבות המחירים, ועל מנת להחזיר את היציבות הפיננסית זאת על רקע התגברות אי הוודאות, עקב ההתרופפות הנמשכת במשמעת התקציבית, עליית הריבית לטווח ארוך, והאירועים הביטחוניים".

נגיד בנק ישראל אמר עוד כי העלאת הריבית נדרשת כתוצאה מההאצה בציפיות לאינפלציה המסתכמות ביותר מ‏-‏3 אחוזים, מעל ליעד שקבעה הממשלה. קליין ציין כי בחודשים האחרונים התערערה היציבות בשווקים הפיננסיים והתעורר חשש להמשך פיחות השקל ולהאצה הגוברת של התהליכים השליליים במשק. ‏‎

בארבעת החודשים האחרונים, התייקרה הריבית במשק ב‏-‏1.8 אחוז לאחר, שבסוף דצמבר הפחית הנגיד את הריבית במשק בשיעור חד של 2 אחוזים. הפחתת הריבית נעשתה במסגרת "עסקת חבילה" עם משרד האוצר, במסגרתה הבטיח האוצר לנהוג במדיניות פיסקלית אחראית, והקל על בנק ישראל בכך שהסיר את תקרת הנפקת המק"מ.

הפחתת ריבית זו יצרה סערה בשווקים הפיננסיים, והיא בין הגורמים שהביאו לעלייה חדה בשער הדולר, מרמה של 4.23 שקלים לרמתו הנוכחית, סביב 4.88 שקלים.

העלאת הריבית האחרונה מוחקת כמעט לחלוטין, את הורדת הריבית מדצמבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully