וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיחות בשקל גרר את הבורסה לירידות שערים

אלי דניאל

29.5.2002 / 17:10

המעו"ף איבד 1.3%; מחזור המסחר נמוך - 218 מיליון שקל; טבע עלתה ב-0.3% במחזור הגבוה בבורסה

הבורסה בתל אביב, שהחלה הבוקר את המסחר במגמה מעורבת עם נטייה לירידות על רקע הפיגועים והירידות בוול סטריט, נחלשה במהלך המסחר בעקבות ההתחזקות בשער הדולר שהתקרב לשער של 4.96 שקלים. בסגירה רשמו המדדים המובילים ירידות של עד 1.4%. להערכת פעילים, הפיחות החד בדולר - זה יומו השני - הסב את תשומת לב הפעילים למסחר בדולר, והקטין את ההתעניינות בשוק המניות.

מדד המעו"ף ירד בכ-1.4% ונסגר ברמה של 381.6 נקודות ומדד ת"א 100 איבד 1% וננעל ברמה של 373 נקודות. מדד התל-טק 15 ירד ב-0.8%. מחזור המסחר היה נמוך יחסית הסתכם בכ-218 מיליון שקל.

פעילים בשוק מציינים כי ה"שוק נבהל מהדולר". לדבריהם, התחזקות הדולר נובעת מכך שהמשקיעים איבדו את האמון בהנהגה הכלכלית בראשות שר האוצר, וגם הנגיד איבד את "כושר ההרתעה" שלו וכרגע הוא לא פקטור מספיק חזק בשוק. הפעילים מציינים כי הצעדים בהם נקט הנגיד בחודשים האחרונים - העלאות הריבית שהיו בשיעור נמוך ממה שהשוק ציפה - לא היו מספקים ולא הצליחו להעביר לשוק את המסר שהנגיד נחוש לעצור את הדולר, ולכן המטבע האמריקאי ממשיך לזנק.

עם זאת, הפעילים ציינו כי הם לא רואים פעילות חריגה של הציבור באמצעות קרנות הנאמנות ומנהלי תיקים, וגם במסחר בגלבועים אין פעילות חריגה.

גיל בפמן, הכלכלן הראשי בבנק לאומי, אומר כי הפערים שנפתחו בין ציפיות הריבית של הפעילים בשוק, שגולמו במחירי האג"חים, ובין מדיניות בנק ישראל, הם הגורם העיקרי לתנודות החדות במטבע בימים האחרונים. זאב האוזלמן, מנהל השקעות בתמיר פישמן, הוסיף כי כל עוד רמת התשואות באפיקים הסולידיים מעל 7% לשנה - אטרקטיוויות שוק המניות יורדת בשיעור ניכר.

מניית בזק, שפתחה בעליות קלות, ירדה ב-1.3% תוך מחזור של כ-22 מיליון שקל. זאת, לאחר שאמש דיווחה חברת התקשורת על חזרתה לרווחיות בשעה שהציגה רווח נקי של 108 מיליון שקל, בעוד שברבעון הקודם הפסידה החברה 44 מיליון שקל.

עם זאת, בשורה העליונה של החברה נמשכה השחיקה בשעה שההכנסות הסתכמו בכ-1.99 מיליארד שקל - כ-6% פחות מההכנסות שנרשמו ברבעון המקביל ואשר הסתכמו בכ-2.12 מיליארד שקל. ההכנסות ברבעון הראשון היו אף נמוכות מההכנסות ברבעון הרביעי - רבעון בו רשמה בזק הכנסות של כ-2.08 מיליארד שקל. זאב האוזלמן מציין כי השוק אינו מתלהב מתוצאות החברה, ומזכיר כי נוכח אי הוודאות הנוגעת לנכסי הנדל"ן בחברה, אף אחד אינו יודע להעריך את שוויה האמיתי של חברת התקשורת.

מניית טבע ריכזה היום את המחזור הגבוה בבורסה - 53 מיליון שקל ועלתה בכ-0.3%, בדומה לפער הארביטראז' החיובי עמו פתחה את המסחר.

טאואר סמיקונדקטור, שנסחרה מרבית היום במגמה חיובית, סגרה את יום המסחר בירידה של 0.3% במחזור של 680 אלף שקל. אתמול עלתה המניה ב-5.3% לאחר שמנהלי החברה עידכנו את תחזיות הצמיחה שלה לרבעון השני ל-35% (לעומת הרבעון הראשון), וזאת לעומת התחזיות הקודמות לצמיחה של כ-20% שמסרו בתחילת מאי בעת פרסום הדו"חות הכספיים.

מניית בנק המזרחי עלתה ב-0.3% במחזור של 10 מיליון שקל. המניה עלתה אתמול ב-2.8% במחזור חריג של 32 מיליון שקל, על רקע סיום תקופת החסימה של חלק מהמניות שרכשו עובדי הבנק במהלך הנפקת הבנק ב-1998. בסך הכל, השתחררו אתמול מהחסימה כ-6.3 מיליון מניות ששוויין כ-70 מיליון שקל, המהוות כ-3% מהון מניות הבנק. על פי פירסומים, מכרו אתמול עובדי הבנק רק כרבע מסך המניות שהשתחררו. המחזור החריג אתמול והעלייה של היומיים האחרונים מרמזים כי קיים רוכש גדול למניות הבנק.

מגמה שלילית שררה גם בקרב מניות שני הבנקים הגדולים - מניית בנק הפועלים איבדה כ-0.7% ומניית לאומי ירדה בשיעור חד יותר של 2.3%.

ירידה חדה נרשמה גם במניות קבוצת אי.די.בי, שתפרסם את הדו"חות הכספיים מחר. אי.די.בי אחזקות ירדה ב-1.9% ואי.די.בי פיתוח ירדה ב-2.4%. דסק"ש וכלל תעשיות (שכבר פירסמה את הדו"חות לרבעון בשבוע שעבר) ירדו ב-0.6% ו-1.7%, בהתאמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully