וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר נסחר סביב 4.97 שקלים לאחר שנשק ל-5 שקלים

ליאור כגן

29.5.2002 / 17:50

דולר עולה ב-0.5% לעומת היציג; סוחר בשוק: "כולם קונים - בנקים מקומיים, בנקים זרים, מגזר עסקי וספקולנטים; אף אחד לא רצה להיתפס בלי דולרים. אף אחד לא רצה למכור"

הפאניקה שאחזה בשוק המט"ח נרגעה לפרק זמן קצר, כאשר הדולר ירד מהרמות הגבוהות אליהן נסק לרמה של 4.9650 שקלים, אולם בשעה זו מתחדשות העליות. הדולר נסחר סביב רמה של 4.97 שקלים - עלייה של 0.5% לעומת השער היציג שנקבע אתמול על 4.9440 שקלים. מוקדם יותר, זינק הדולר בכ-1% ונשק לרמה של 5 שקלים. "כולם קנו - בנקים מקומיים, בנקים זרים, מגזר עסקי וספקולנטים", אמר אחד הסוחרים בשוק. לדבריו, "אף אחד לא רצה להיתפס בלי דולרים. אף אחד לא רצה למכור".

הדולר משלים היום עלייה של כ-2% מאז העלאת הריבית ב-1%, והוא רושם עלייה של כ-13% מתחילת השנה וכ-17% מהורדת הריבית החדה של דצמבר 2001. גורמים בקרנות הנאמנות מדווחים כי אינם רואים עדיין התעוררות בקרב הציבור בביקושים לקרנות מט"ח, אם כי הציבור מגיב בדרך כלל באיחור מסוים. גורמים אלו מעריכים כי העליות שאנו רואים בשלושת הימים האחרונים מקורן בגופים עסקיים וספקולנטים.

"המרות סוף החודש של המגזר העסקי נבלעו בזרם הביקושים", אומר אחד הסוחרים. "הכל התחיל מזה שבנק ישראל הודיע על מסיבת עיתונאים, כולם התכוננו להעלאת ריבית של 1.5% לפחות, ובהתאם גם בנו את הפוזיציות לפקיעה". דברי הסוחר מסבירים חלק מהזינוק בדולר, שנבע מסגירת פוזיציות של גופים גדולים, בהם בנקים.

יש לציין, כי המסחר בשוק המט"ח מתנהל היטב, וכי יש קונים ומוכרים. דבר זה מתבטא במרווחי הקנייה שלא נפתחו משמעותית, גם שהדולר נשק ל-5 שקלים. מספר עסקות גדולות בשוק המט"ח תומכות בהתחזקות הדולר בימים האחרונים: על שתיים מהן, של חברת סלקום וחברת מגדל, כבר נכתב, ואתמול נפוצו שמועות על עסקות גדולות נוספות. אחת מהשמועות דיברה על עסקה הקשורה לחברת אחזקות גדולה במשק, שבימים אלו נערכת להעברת השליטה בה, והשנייה שהתבצעה על ידי חברה ממשלתית גדולה.

לדברי סוחרים, העלייה בדולר אתמול בסיום המסחר התרחשה בעקבות רכישות של אחד מהבנקים המקומיים הגדולים. "הבנק העריך שהעלייה של הדולר לרמות של 4.9440 שקלים מתרחשת על רקע הפקיעה, וכי השער יירד לאחריו", מסביר אחד הפעילים בשוק המט"ח. "כשהדולר לא ירד - הוא נאלץ לתקן את הפוזיציה, רכש דולרים, והיה מהגורמים לעליית הדולר ל-4.9550 שקלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully