וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גיל בפמן: "בנק ישראל מעלה את הריבית באיחור ובשיעור נמוך מדי"

אמיר טייג

29.5.2002 / 14:54

הכלכלן הראשי של בנק לאומי: כל עוד לא יצומצמו פערי הריבית בין השוק ובין בנק ישראל, תימשך אי היציבות והדולר ימשיך להתחזק

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, אומר כי "על פי ניתוח עקום התשואות, בנק ישראל מובל על ידי השווקים ולא מוביל אותם - איך ניתן לצפות שישליט תחושת ביטחון בשקל כאשר המק"מים כבר מגלמים תקופת מה ריבית ממוצעת שנתית של מעל 7%? הנגיד מאחר את השוק ומעלה ריבית בשיעור נמוך מדי. התשואות בשוק האג"ח עלו מתחילת השנה ב-3% בעוד הריבית של בנק ישראל עלתה ב-1.8% בלבד".

"השוק דורש גילוי מנהיגות כלכלית מצד בנק ישראל ומצד הממשלה על מנת להחזיר אמון בשקל. גם אם תאושר התוכנית הכלכלית הנוכחית לא צפוי, במצב הקיים, יציבות במטבע", אומר בפמן.

בפמן מציין כי המצב הנוכחי של פיחות חד בשקל, זה יומיים ברציפות, ניתן להסבר באמצעות ניתוח שוק האג"ח ועקום התשואות. הפערים שנפתחו בין צפיות הריבית של הפעילים בשוק, שגולמו במחירי האג"חים, ובין מדיניות בנק ישראל, הם הגורם העיקרי לתנודות החדות במטבע בימים האחרונים.

בפמן מוסיף כי על פי הניסיון העולמי נגיד בנק מרכזי אשר לא פועל בהתאמה עם ציפיות השווקים, מקטין את יכולתו לשלוט בשינויים כלכליים. "הפער שנוצר בין התשואות בשוק ובין מדיניות בנק ישראל מקטין את אמון הפעילים בחוסנו של השקל, ולפיכך ללא צימצומו, לא מן הנמנע שנראה את המשך האי יציבות בשווקים הפיננסיים, קרי פיחות בשקל ועלייה בתשואות האג"חים", אומר בפמן.

כדי להתיישר עם ציפיות השוק לריבית ממוצעת שנתית של 7%, אומר בפמן, בנק ישראל יכול לפעול באחת משתי דרכים: העלאה מהירה של הריבית עד רמה של 7%, או העלאה מדורגת לרמות גבוהות מ-7% כדי להתייצב על ריבית ממוצעת של 7%, הנדרשת על ידי השוק.

לגבי שער הדולר החזוי, אומר בפמן כי הבנקים הזרים ובמיוחד ג'יי.פי מורגן ודויטשה בנק, קלעו בעבר לגבי המגמות בשקל. ג'יי.פי מורגן פירסם בפברואר השנה הערכה לפיה שער הדולר יגיע ביוני לרמה של 5.1 שקלים. להערכה זו הצטרף דויטשה בנק עם תחזית גבוהה יותר של 5.2 שקלים. בפמן מזכיר כי הגופים הזרים פעילים מאוד בשוק המטבע הישראלי ועשויים לגרום להתגשמות נבואתם. על פי הערכתו האחרונה של ג'יי.פי מורגן, שער הדולר צפוי להגיע ל-5.2 שקלים תוך שלושה חודשים ול-5.5 שקלים תוך 6 חודשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully