וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד קליין: אני לא מצטער על הורדת הריבית ב-2%

ליאור כגן

30.5.2002 / 11:25

הוסיף: "אם יש סכנה ליציבות המחירים כמו פיחות - יש לשקול לשנות את הריבית לפני המועד הקבוע"; השער היציג ירד ל-4.938 שקלים לאחר שהתברר שקליין לא יעלה את הריבית באופן מיידי

"יש לנו כבר כמה חודשים עלייה בציפיות לאינפלציה מ-2.4% במארס ל-3.4% באפריל ו-4.4% במאי. המטרה שלנו היא לחזור ליציבות מחירים, כלומר אינפלציה בשיעור שנתי של 1%-3%", כך אמר היום נגיד בנק ישראל, דוד קליין, במסיבת עיתונאים בתל אביב.

קליין, שהיה נחוש יותר מאשר בהודעה על העלאת הריבית ביום שני, אמר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי הוא לא יהסס להעלות את הריבית, גם לא במועד החודשי הקבוע. "אם יש סכנה ליציבות המחירים כמו פיחות, יש לשקול לשנות את הריבית לפני המועד הקבוע", אמר הנגיד.

"היכולת לקיים ריבית נמוכה לאורך זמן תלויה ביציבות מחירים. יציבות מחירים היא תנאי לצמיחה ולכן חשוב שנחזור אליה", אמר הנגיד. "היה פיחות נומינלי שלא נשחק והוא חשוב מאוד לצמיחת המשק. אנחנו רוצים לראות את היצוא כקטר הצמיחה של המשק".

"אנחנו לא רוצים לגרום לייסוף גדול כמו של תחילת 1999 אחרי העלאות הריבית של סוף 1998 אבל גם לא ליצור אינפלציה מהירה מדי. אם יש ניצנים חיוביים להתכנסות של מחירים ליציבות - אין לשנות את הריבית.

לא מצטער על הורדת הריבית ב-2% בסוף דצמבר

עוד אמר הנגיד - "אני חושב שמוקדם לשפוט מהתנהגות השוק ביום אחד אם יש לשנות את המדיניות המוניטרית. אנחנו מזמן לא מסתכלים על יעדי אינפלציה קלנדריים. ייתכן שבשנים מסוימות האינפלציה תהיה מעל היעד, ובשנים אחרות מתחת ליעד.

"אני לא מתווכח עם מי שיש לו אמון קטן יותר בבנק ישראל אלא מקבל את זה כנתון. אנחנו חייבים לזכות מחדש באמון הזה, אבל אנחנו לא לבד".

"אני בכלל לא מצטער על הורדת הריבית ב-2% בסוף דצמבר. אם יש פיחות מהיר בשער החליפין, אחוזים לחודש, אחרי שכבר היה פיחות השנה, זה קצב מהיר מכיוון שקצב ההשפעה על האינפלציה גדל".

קליין אמר עוד, כי לאינפלציה גבוהה יש גם השלכה על תקציב המדינה לשנה הבאה,שישאר נומינלית לפי התקציב שנקבע ל-2002. לדבריו, "אם לא נחזור ליציבות מחירים תהיה לכך השלכה על יעד הגרעון". הוא ציין כי אינפלציה גבוהה תגרום גם לעליית שכר בסקטור הציבורי, שמהווה נתח גדול מתקציב המדינה. "כמו כן, האינפלציה תקשה על הכוונה לעבור לתקן של חשבונאות נומינלית", אמר קליין.

הריבית במשק נמוכה בראייה היסטרית

קליין ציין כי הריבית הריאלית במשק היא נמוכה מאוד בראייה היסטורית, גם לאחר העלאת הריבית ב-2%. "לא היינו רוצים שהריבית הריאלית הנמוכה תעבור לריבית ריאלית שלילית", אמר קליין, ובכך שוב רמז על כוונת הבנק לשמור על יציבות המחירים.

הנגיד הדגיש כי גם לאירועים הבטחוניים יש השפעה על הנעשה בשוק המט"ח. והזהיר כי התיקון לחוק בנק ישראל עשוי להחזיר את האינפלציה ואת הפיקוח על המט"ח. לדבריו, שוק המט"ח מתנהל בצורה טובה, כאשר יש מוכרים וקונים לאורך כל התקופה.

קליין ציין כי בנק ישראל לא פועל לפי יעד אינפלציה של שנה קלנדרית, וכי הכוונה היא להחזיא את האינפלציה לתחום יציבות המחירים בטווח הארוך. קליין הדגיש כי בנק ישראל לא יתערב במסחר במט"ח. לדבריו, "זה מתכון לכשלון".

קליין התייחס לתופעה של העברת כספים לחו"ל, ואמר כי מנתוני בנק ישראל עולה שבחודש מאי לא נרשמה תנועה חריגה. "אנו רואים באור חיובי את תופעת פיזור ההשקעות של יחידים", אמר קליין, והוסיף, כי צריך להיות מודעים גם לסיכונים שבדבר.


מערכת וואלה! עסקים מוסיפה:

יום המסחר בשוק המט"ח נפתח במגמת מימושים חדה, בשל הערכות לפיהן נגיד בנק ישראל, דוד קליין, יעלה את הריבית בתקופה הקרובה עוד לפני סוף החודש. הדולר רשם בפתיחת המסחר ירידה חדה לרמה של 4.91 שקלים.

לאחר מסיבת העיתונאים, שהתברר שקליין לא יעלה את הריבית באופן מיידי הופיעו קונים רבים, חלקם מהמגזר העסקי, והזרימו ביקושים שמעלים את הדולר בשעה זו לרמה של 4.92 שקלים - כ-1% מתחת לשער היציג שנקבע אתמול על 4.9680 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully