וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיראק מכרה בחשאי נפט ב-6.6 מיליארד דולר

עתי"ם

30.5.2002 / 14:06

חקירת הקונגרס האמריקאי חשפה כי המכירות, ב-5 השנים האחרונות, נעשו בעיקר בשוק השחור; הכמויות המורשות ביצוא מטעם האו"ם הוגדלו בצורה לא חוקית; ביקורת על ההקלות שניתנו לעיראק

עיראק הרוויחה בחשאי 6.6 מיליארד דולר בחמש השנים האחרונות בזכות מכירת נפט בלתי חוקית, כך נאמר בדו"ח שפורסם בלילה שבין יום רביעי לחמישי לאחר חקירה בקונגרס האמריקני.

מכירות אלה נעשו בעיקר בשוק השחור או בעזרת הגדלה בלתי חוקית של הכמויות המורשות ביצוא מטעם האו"ם, נאמר בדו"ח שמתח ביקורת חריפה על ההקלה בפיקוח ובעיצומים על עיראק, בהתאם להחלטה שהתקבלה בחודש שעבר בהצבעת מועצת הבטחון של האו"ם.

משטר העיצומים החדש "לא צפה דבר כדי למנוע את השוק השחור או את הסחר הבלתי חוקי בנפט, ולא כדי להביא לחזרת הפקחים לפירוק הנשק", אמרה סוזן ווסטין, מאגף הסחר הבינלאומי של משרד המבקר הכללי, הגוף האחראי לתחקירים בקונגרס.

למרות מערכת הפיקוח שמפעיל האו"ם, הצליחה עיראק למכור - בעיקר בשוק השחור ודרך סוריה, ירדן, תורכיה ומספר מדינות במפרץ הפרסי - נפט בסכום של 4.3 מיליארד דולר מאז 1997. במארס שעבר, למשל, ניצלה בגדאד דרכים לא חוקיות כדי לייצא כ-480 אלף חביות נפט ביום, נאמר בדו"ח.

רוב הכמות, כ-250 אלף חביות ביום, הועברו מעיראק לסוריה דרך קו צינור הנפט המחבר את שתי המדינות. שאר הכמות הועברה במיכליות, בעיקר דרך ירדן וסוריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully