וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעלות: תנאי התחרות מעלים ספק לגבי סיכויי YES להגיע לאיזון

ערן גבאי

2.6.2002 / 11:50

מעריכה שנדידת שיחות לרשתות הסלולריות תתרחב עם הקמת רשתות סלולריות מתקדמות

מעלות, החברה לדירוג ניירות ערך, מדרגת את סדרות האג"ח של בזק בדירוג AA. בסקירת פעילותה של בזק והחברות הבנות שלה, מעריכה מעלות שקיים סיכוי סביר להחלת הסדרי האנבאנדלינג וה-Open Access (מתן אפשרות לבעל רשיון תקשורת לעשות שימוש בתשתיות של בזק) רק בעוד שנתיים, וכי מהלך זה יעמעם חלק ניכר מהיתרונות התחרותיים שביססה בזק בתחום, ויביא לפגיעה מהותית בתוצאותיה העסקיות.

עד לתחילת התחרות, קובעים במעלות, עשויה בזק לסבול מהמשך נדידת התעבורה לרשתות הסלולריות הצפויה, להערכתם, להתחזק עם הקמת רשתות סלולריות מתקדמות שיוזילו את שירותי השיחות.

מעלות מעריכה שהחל מ-2003 צפויה ירידה עקבית בתנועת ה-Dial Up לאינטרנט כתוצאה מהתחרות בתחום הפס הרחב בין בזק לחברות הכבלים. עיקר התחרות באספקת גישה רחבת פס לאינטרנט צפויה להתמקד בקרב כ-16% ממשקי הבית, אשר תורמים כ-27% מהכנסות בזק מהמגזר הפרטי (טלפוניה + Data).

עוד קובעת מעלות שלאור הפער המשמעותי בין תזרימי המזומנים מפעילות שוטפת לבין צרכי ההשקעה השוטפים של בזק, ובהתחשב בעיכוב בפתיחת שוק התקשורת לתחרות, היא צופה להמשך שיפור ביחסי האיתנות של החברה בטווח הזמן הקצר.

מעלות מעריכה את סיכונה העסקי של פלאפון כממוצע ומעריכה שגוברת האפשרות להקמת תשתית דור 3 משותפת לשלוש חברות הסלולר הגדולות ולחיסכון כולל של מאות מיליוני שקלים בהשקת שירותי ערך מוסף מתקדמים. מימוש אפשרות זו יקטין משמעותית, לדעת כלכלני מעלות, את רמת הסיכון בענף.

את רמת הסיכון של בזק בינלאומי מעריכה מעלות כגבוהה מהממוצע. כמו כן מעריכה החברה כי רמת הסיכון בשוק זה צפויה להתמתן בהדרגה בשנים הקרובות, תוך הנחה כי פתיחת שוק השיחות הבינלאומיות לתחרות בתחילת 2003 לא תערער את המגמות הנוכחיות בענף ולא תביא למלחמת מחירים נוספת. עוד מעריכה מעלות כי נתח השוק של בזק בינלאומי בתחום האינטרנט המהיר ייגזר ברובו מהתחרות בין שירותי ה-ADSL של בזק וה-Cable Modem של חברות הכבלים.

באשר לחברת הלוויין YES צופה מעלות שהמגמות בענף יימשכו - הפסדים תפעוליים, תזרימי מזומנים פנויים שליליים, גידול במינוף הפיננסי, הרעה בנזילות ובנגישות למקורות מימון. מעלות מעריכה את רמת הסיכון הכרוכה בפעילות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית המקומי כגבוהה במעט מהממוצע ומעריכה את סיכונה העסקי של YES כגבוה.

כמו כן, מציינת מעלות בסקירתה כי לאור הקיפאון בגיוס המנויים החדשים ל-YES ובהתחשב בתנאי התחרות הנוכחיים קיימת כיום אי ודאות גבוהה לגבי סיכויי איזונו של פרויקט YES. עם זאת, מעלות מעריכה כי יימצא הסדר בין YES, בעלי מניותיה והבנקים להמשך מימון הפעילות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully