וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקשיים של צמנטכל מתגברים: הפסד רבעוני של כ-15.4 מיליון שקל

אלי דניאל

2.6.2002 / 13:17

הגירעון בהון - 12.9 מיליון שקל; תזרים מזומנים שלילי של 8.4 מיליון שקל

הפסדיה ההולכים וגדלים של חברת צמנטכל, כפי שעולה מדו"חותיה הכספיים המתפרסמים היום, מעלים סימני שאלה לגבי יכולתה לשלם למחזיקים באיגרות החוב להמרה (סדרה א') את יתרת חובה בסך של כ-13 מיליון שקל.

הבוקר דיווחה החברה על הפסד רבעוני של כ-15.4 מיליון שקל - עלייה חדה ומהותית בהשוואה להפסד של 211 אלף שקל אשר נרשם ברבעון המקביל. לשם ההשוואה, בשנת 2001 כולה רשמה החברה הפסד של כ-17.5 מיליון שקל.

הרעה נרשמה גם בשורה העליונה של החברה, כאשר ההכנסות קטנו בכ-19% מרמה של כ-128.7 מיליון שקל ברבעון המקביל לכ-104.4 מיליון שקל ברבעון הראשון. צבר ההזמנות של החברה הסתכם בתום הרבעון בכ-520 מיליון שקל, בעוד שבתחילת השנה עמד צבר זה על כ-620 מיליון שקל. ואם לא די בכך, הרי שברבעון הראשון נרשם הפסד גולמי של כ-5.6 מיליון שקל, בעוד שברבעון המקביל נרשם רווח גולמי של כ-8.3 מיליון שקל.

עיקר ההפסד הגולמי - כ-4.6 מיליון שקל - מקורו בפעילות הביסוס התת קרקעית, ואילו יתרתו נובעת מביצוע עבודות קבלניות בשל ההאטה בקצב ביצוע העבודות - האטה שנבעה, בין היתר, מפיגור בתשלומים לספקים ונותני שירותים.

לחברה נגרמו הפסדים והפחתות של כ-2.5 מיליון שקל בגין השקעות הוניות, כאשר הוצאות הפרישה של יו"ר הדירקטוריון הקודם, בנימין קוטיק, הסתכמו בכ-1.8 מיליון שקל. חברת Cementcal B.Kotick Invest הרומנית, העוסקת בעבודות דיפון ואשר צמנטכל מחזיקה ב-50% מהון המניות שלה, "תרמה" לחברה הפסד רבעוני של כ-2.9 מיליון שקל, וזאת לאחר שניסיונותיה של החברה למכור את המניות הללו לצד שלישי, נכשלו. עם זאת, בחברה יכולים לשאוב מעט עידוד מכך שהוצאות המימון שלה קטנו בכ-31% לרמה של כ-3.2 מיליון שקל, בשל ירידת הריבית במשק.

במהלך הרבעון הראשון של השנה, עברה צמנטכל לגירעון בהונה העצמי, כאשר זה מסתכם בכ-12.9 מיליון שקל. ההתחייבויות השוטפות הסתכמו בתום הרבעון בכ-369.7 מיליון שקל, מזה כ-193.3 מיליון שקל בגין אשראי שוטף מתאגידים בנקאיים. תזרים המזומנים במהלך הרבעון היה שלילי והסתכם בכ-8.4 מיליון שקל, אשר שימשו לפעילות שוטפת.

בשבוע שעבר שילמה צמנטכל למחזיקים באיגרות החוב שלה כ-2 מיליון שקל על חשבון החוב בסך של 15 מיליון שקל - חוב אשר נוצר ב-20 במארס 2002. לדברי החברה, היא גיבשה עקרונות משותפים עם גופים מוסדיים המחזיקים בחבילות גדולות של איגרות החוב, ועקרונות אלה עשויים לאפשר השגת הסדר. בכוונת החברה אף לפנות לבית המשפט בכדי לקבל את אישורו להסדר ברוח זו.

במקביל, החלה החברה לנהל מגעים עם ספקים ונותני שירותים במטרה להגיע להסדר לפריסת חובות, כאשר גם האפשרות למחוק חלק מחובות אלה - קיימת. כמו כן, השיגה צמנטכל את הסכמתו של אחד התאגידים הבנקאיים להגדלת מסגרת האשראי שלה, והיא אף ניצלה חלק ממסגרת זו - ככל הנראה לשם תשלום המקדמה לבעלי איגרות החוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully