וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות הסלולר מתכוונות להעלות מחירים לקראת סוף השנה

ערן גבאי

4.6.2002 / 11:06

החברות יעדיפו להעלות את ההכנסה הממוצעת ממנוי על פני רכישת מנויים חדשים; אחוזי הנטישה יגדלו אך הם כבר משוקללים בתוכניות העבודה של החברות

בחברות הסלולר מתכוונים להעלות את המחירים לקראת סוף השנה, על רקע רוויית השוק וכניסת שירותי הערך המוסף - כך נודע ל-TheMarker.

שוק הסלולר, שחווה יציבות ושחיקה ריאלית במחירי החברות ב-2001, יגיע לקראת סוף 2002 לאחוזי חדירה גבוהים ביותר - קרוב ל-85% - ועל כן החברות עשויות להעדיף להעלות את מחירי שירותיהן ולהגדיל בהתאמה את ההכנסה הממוצעת שלהן ממנוי (ARPU), על פני רכישת מנויים חדשים שצפויים להוריד את ה-ARPU.

ההערכות הן שבדומה למהלך העלאת המחירים בשירותי שליחת הודעות כתובות קצרות (SMS), אותו הובילה חברת פרטנר , היא תהיה זו שתוביל גם את מהלך העלאת מחירי השיחות, כששתי מתחרותיה הגדולות - סלקום ופלאפון - יישרו עימה קו.

בחודש שעבר, שלושה חודשים לאחר שפרטנר וסלקום חיברו את רשתותיהן להעברת מסרי SMS ביניהן, העלו גם סלקום ופלאפון את מחיר שליחת SMS בין הרשתות שלהן לרשתות פרטנר לכ-70 אגורות, והשוו את מחיריהן לאלה של פרטנר, שגבתה החל מפברואר 70 אגורות עבור שירות שליחת ההודעות בין הרשתות.

השינוי הצפוי במחירי השיחות בסלולר יגיע על רקע העלאת מחירים בשוק התקשורת הישראלי בחצי השנה האחרונה בכ-5% בממוצע בענפי השיחות הבינלאומיות והטלוויזיה הרב ערוצית. השקט שליווה את העלאות המחיר בענפי התקשורת המקבילים לא נעלם מעיניהן של הנהלות חברות הסלולר, שנוכחו לראות שהצרכן הישראלי מבולבל ממחירי שירותי התקשורת השונים ומתקשה לעקוב אחר השינויים בהם. סקרים מגלים שתדמיות העבר לגבי רמות המחיר של החברות בשוק מאפילות על רצון הצרכן להשוות בין מחירי השירות בפועל.

המגמה הרווחת בשוק הסלולר היא לסבסד זמן אוויר - מהלך שמוביל להגדלת היקף השימוש במכשירי הסלולר. עם זאת, ההערכות בשוק הן שכניסה מאסיווית יותר של שירותי הדאטה, כחלק מהשירותים שמעניקות המפעילות הסלולריות, עשויה להוביל להעלאת מחירים כחלק מהגדלת החבילה. סביר שגידול זה ישפיע תחילה על מגזר העסקים, שיהיה הראשון לאמץ שירותי דאטה.

התחרות על שירותי הערך המוסף בתחום הסלולר צפויה להתחזק רק לקראת סוף השנה, כשיגיעו מכשירי הקצה המתאימים לדור הביניים בסלולר (2.5), וכשהחברות יחלו לעשות שימוש מאסיווי יותר במערכות ניהול התכנים והאפליקציות שלהן.

למרות התחרות המתעצמת בין סלקום ופלאפון בתקופה האחרונה, ההערכות הן שהלחץ על שתי ההנהלות לשיפור תוצאותיהן ימנע מהן מלהפעיל קמפיינים אגרסיוויים. כמו כן, אחוזי הנטישה בשוק הסלולר אמורים לגדול השנה כתוצאה ממעבר לקוחות בין הרשתות השונות, אך מאחר שהנהלות החברות כבר שיקללו בתוכניות העבודה וביעדיהן לשנה הקרובה את הגידול באחוזי הנטישה, עובדה זו לא צפויה למנוע מהן להעלות את מחירי השיחות.

לסלקום קשה יותר משתי מתחרותיה - פלאפון ופרטנר - לפעול להעלאת המחיר, מאחר שסלקום נתפשת כחברת הסלולר הזולה ביותר בשוק, והיא עתידה לקראת סוף השנה להתחיל בהעברת מנוייה לרשת ה-GSM החדשה שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully