וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוברטסון סטיבנס: ייתכן שקומברס תפחית את התחזיות מחר

נטע יעקבי

4.6.2002 / 15:16

המניה עשויה להגיב בירידה של 10%; מריל לינץ': איננו ממליצים על קניית המניה גם במקרה של חולשה במחירה

לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של קומברס מחר, מתרבות סקירות האנליסטים שאינן מציירות תמונה ורודה לעתיד הקרוב של החברה. אמש היה זה בית ההשקעות גולדמן סאקס שהוריד את המלצתו לחברה מ"רשימת המומלצות" ל"תשואת יתר", תוך שהוא חותך את תחזיות החברה לשנה הנוכחית ולשנת 2003.

היום פירסמו המלצות ברוח דומה בתי ההשקעות רוברטסון סטיבנס, מריל לינץ' וסלומון סמית בארני, שחתך את מחיר היעד לחברה מ-18 ל-12 דולר למניה - נמוך ממחיר של כ-13.5 דולר בו ניצבת המניה היום.

"אני מצפה שקומברס תפחית את תחזיותיה להמשך", אומרת האנליסטית מריאן וולק מבית ההשקעות רוברטסון סטיבנס, שסבורה כי הפחתה שכזו עלולה לעלות למניה בירידה של כ-10%. "שורה של אינדיקטורים שליליים מצביעים על כך שקומברס עדיין לא נגעה בתחתית", אומרת האנליסטית. הדו"חות הכספיים האחרונים, הן של חברות טלקום גדולות והן של מתחרות, כגון אופנווייב, מצביעים על כך שההאטה בהוצאות נמשכת.

כתוצאה מכך, בבית ההשקעות סבורים כי מלאי החברה, שעמד על 221 מיליון דולר בסיום הרבעון הרביעי, יעמוד על כ-180-200 מיליון דולר בסיום הרבעון הראשון של 2002. בבית ההשקעות מעריכים כי הכנסות קומברס ברבעון השני יירדו בכ-10% - מ-220 מיליון דולר ברבעון הראשון ל-200 מיליון דולר ברבעון השני, כאשר עיקר הירידה תחול במכירות התיבות הקוליות.

"מתי תגיע קומברס לתחתית?", שואלת וולק, ועונה כי ייתכן מאוד שהרבעון הראשון הוא רק צעד נוסף בדרך למטה, וכי החברה לא נגעה עדיין בתחתית. "לרעתה של קומברס משחקת ההאטה במעבר למוצרים חדשים ושדרוגים של מוצרים קיימים", אומרת וולק, ומתייחסת לתחומי הפעילות העיקריים של החברה: תיבות קוליות, SMS ,MMS ומסרים מאוחדים. במקביל, מציינת וולק, גם הטמעת הדור השלישי של הרשתות הסלולריות מתעכבת.

בבית ההשקעות מריל לינץ' חריפים יותר ואומרים כי מכירות התיבות הקוליות ימשיכו בירידה מתמדת של כ-7%-10% בשנה, עד שייעלמו כליל. "אינני ממליץ על קנייה של המניה גם במקרה של חולשה במחירה", אומר האנליסט טל ליאני, בהינתן החששות הבאים שהוא מונה. מעבר לירידה מתמדת בהכנסות מתיבות קוליות, שאחראיות לכ-70% מסך ההכנסות של החברה, הרי שהחברה עלולה לסבול מלחץ מחירים בתחום זה ומירידה במספר המנויים. במקביל, אומר ליאני, התוכנית האסטרטגית של קומברס צריכה לעבור שינוי ומיקוד מחדש. בנוסף, קומברס נמצאת בעמדת פתיחה לא קלה ב-4 תחומי פעילות שלה: מסרים מאוחדים, MMS ,SMS ו-WAP גייטווייס.

נקודת מוצא אחת מציעים בבית ההשקעות לקומברס, והיא לפנות לקופת המזומנים השמנה ולנצל אותה לרכישת חברות שיסייעו לה לצמוח. "קופת מזומנים המאפשרת רווח של 7 דולרים במזומן למניה בהחלט מספקת כרית ביטחון נוחה", אומר ליאני, "אך הייתי מעדיף לראות את החברה מנצלת זאת לרכישת חברות על מנת לחדש את קו המוצרים המזדקן שלה".

בבית ההשקעות מותירים לקומברס המלצת "נייטרלי", כאשר הערכתם היא שהחברה תעמוד בתחזיות לרבעון הראשון ותדווח על הכנסות של 220 מיליון דולר, ירידה של כ-17% מהרבעון הקודם, ועל הפסד למניה של 6 סנט, לעומת רווח של 6 סנט ברבעון הקודם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully