וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמשך המשבר בהכנסות המדינה: ירידה של 7% בגביית המס בחודש מאי

ליאור כגן

4.6.2002 / 16:25

בניכוי גביית מס חדש שהוטל על סולר וסיגריות והניב הכנסה של 100 מיליון שקל, היתה גביית המס יורדת בשיעור של 8% בחודש מאי

הירידה בהכנסות המדינה ממסים נמשכה גם בחודש מאי. בחודשים ינואר-מאי הסתכמו הכנסות המדינה ממסים בכ-61.9 מיליארד שקל - ירידה ריאלית של כ-6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בחודש מאי הסתכמו הכנסות המדינה ממסים ומאגרות משרדי הממשלה בכ-12.8 מיליארד שקל - ירידה ריאלית של 7% לעומת החודש המקביל אשתקד.

הירידה בהכנסות והגידול בהוצאות הביטחון הביאו את הממשלה להחליט בחודש אפריל על צעדים שיצמצמו את הגירעון התקציבי - הפחתת הוצאות והעלאת מסים. כבר באפריל נכנסה לתוקף העלאת הבלו על הסולר ומס הקנייה על הסיגריות שהוסיפו להכנסות של חודש מאי כ-100 מיליון שקל. בניכוי שינויים אלה, היתה הגבייה קטנה בשיעור ריאלי של כ-8%. יש לציין שבקרוב יועלה שיעור המע"מ ותבוטל תקרת הביטוח הלאומי, מה שיאושש מעט את הירידה בהכנסות ממס.

גביית אגף מס הכנסה ומיסוי מקרקעין הסתכמה בחודש מאי בכ-7.1 מיליארד שקל - ירידה ריאלית של כ-13% לעומת החודש המקביל אשתקד, בהמשך לירידה בשיעור ריאלי של 11% בחודשים אוקטובר 2001-אפריל 2002.

גביית אגף המכס והמע"מ הסתכמה בחודש מאי בכ-5.2 מיליארד שקל - עלייה ריאלית של 2% לעומת הגבייה בחודש המקביל. כאמור, הכנסות כוללות תוספת של כ-100 מיליון מהעלאת הבלו על הסולר ומס הקנייה על הסיגריות.

מתחילת השנה עלו הכנסות אגף המכס בשיעור ריאלי של 2%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. באותה תקופה, עלו ההכנסות ממע"מ בשיעור ריאלי של 3.4%, אך לעומת זאת, חלה ירידה ריאלית של 3% בהכנסות ממכס וממס קנייה על יבוא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully