וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד קליין: לחלק את הממשלה לשניים

ליאור כגן

4.6.2002 / 22:10

"חלק אחד יטפל בנושאים חברתיים-כלכליים והשני יטפל בנושאים הביטחוניים", הציע; המשמעות: הסדר בו לקבינט הכלכלי-חברתי תהיה סמכות של ממשלה לנהל המשק

"יש לחלק את הממשלה לשניים - חלק אחד יטפל בנושאים חברתיים-כלכליים והוא ינהל את המשק, והחלק השני יטפל בנושאים הביטחוניים", כך אומר היום נגיד בנק ישראל, דוד קליין, באירוע השקת הספר "קפיטליזם וחירות" של הכלכלן מילטון פרידמן.

למעשה קליין מציע להנהיג הסדר בו לקבינט הכלכלי-חברתי תהיה סמכות של ממשלה לנהל את המשק. לדברי קליין "מדובר במשרה מלאה עבור הממשלה, ויש מספיק שרים שיעשו זאת".

קליין העלה מספר נקודות המצביעות על הכיוון השלילי בו המשק צועד: המסגרת התקציבית שנראית כיום ככלי ריק; הוצאות הממשלה שגדלות בקצב מהיר; נטל המס שחוזר לעלות; קליטת פועלים זרים חסרי השכלה; ותופעה חמורה של משקיעים זרים הנוטשים אותנו - כשלדברי קליין "הם לא מחכים לחברות הדירוג". הנגיד מוסיף כי גם הישראלים משקיעים פחות במשק.

בהתייחסו לתיקון חוק בנק ישראל, אמר קליין כי מדובר בהצעה להחזרת האינפלציה והפיקוח על המט"ח למשק הישראלי. לדבריו, ההצעה מבטלת את מחויבות הממשלה לשמור על יציבות מחירים, ומכריזה כי בנק ישראל לא יהיה עצמאי. לדברי הנגיד, התוצאה של החוק תהיה ערעור היציבות הפיננסית.

מלבד ההצעה לפצל את הממשלה לשניים, הציע קליין שתי הצעות נוספות. לפי ההצעה הראשונה, הממשלה צריכה לוותר על זכותה להגדיל את החובות שלה. "משרד האוצר הוא שצריך לדאוג שהממשלה תעמוד בכך", אמר הנגיד. לפי ההצעה השנייה, צריך לתקן את חוק בנק ישראל באופן כזה שישאיר את המחויבות לשמירה על יציבות מחירים כיעד מרכזי של הבנק", לדברי קליין.

"בתקופה האחרונה פונים אלי רבים ואומרים כי עלי להיפגש עם שר האוצר", אומר קליין, "לדבריהם גם תמונה לעיתון תספיק. וודי אלן אמר על כך 'הכבש אולי יגור עם הזאב, אבל במצב שלנו לישון הרבה הוא לא יוכל'".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully