וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גולדמן סאקס מתחיל לסקר את שופרסל עם המלצת "תשואת יתר"

גולן פרידנפלד

5.6.2002 / 14:41

רבוע כחול מקבלת המלצת "תשואת שוק"; בבנק הפועלים אופטימיים פחות: מותירים המלצת "החזק" למניית שופרסל

בנק ההשקעות גולדמן סאקס החל לסקר את שתי החברות הקמעונאיות הגדולות בישראל - שופרסל ורבוע כחול . שופרסל זוכה להמלצת "תשואת יתר" ואילו רבוע כחול מקבלת המלצת "תשואת שוק". בבנק ההשקעות צופים צמיחה אורגנית בשופרסל בהיקף של 9.2% בשנת 2002 למרות החולשה בשוק הקמעונאות המקומי. בנוסף צופים האנליסטים כי המרווחים של שופרסל עתידים להשתפר לנוכח ההשקעה של החברה במחשוב ובמותגים הפרטיים ויכולת ההתייעלות שלה. בנוסף מציינים האנליסטים כי התמקדותה של שופרסל במוצרים שאינם מוצרי מזון תהווה יתרון בעת שהכלכלה הישראלית תחל להתאושש.

נקודה נוספת שלהערכת האנליסטים עומדת בצד הזכות להשקעה במניה היא חלוקת הדיווידנד של החברה שצפויה לעמוד על כ-200 מיליון שקל בשנת 2002 ואשר משקפת תשואת דיווידנד של 6.2%. להערכת האנליסטים, מגמת הפיכתן של מספר חנויות ברשת שופרסל לחנויות דיסקאונט היתה צעד נכון והיא עשויה לתרום להמשך צמיחתה של החברה. האנליסטים סבורים כי מניית שופרסל נסחרת כיום הרבה מתחת לשוויה הכלכלי וכי השקעה בה צפויה להניב למשקיעים רווחי הון בעתיד.

לגבי מניות רבוע הכחול, האנליסטים מעט פחות אופטימיים ומעניקים לה כאמור המלצת "תשואת שוק". האנליסטים סבורים כי הן מניית רבוע כחול והן מניית רבוע נכסים נסחרות בטווח התחתון של מחירן ההיסטורי . להערכתם, צפויה רשת רבוע כחול להציג שיפור במרווחים שלה שיבואו לידי ביטוי בשיפור בחנויות הזהות של הרשת. להערכת האנליסטים, רבוע כחול תתמודד עם התחרות החריפה מול שופרסל בעיקר באמצעות יוזמות חדשות בתחום המותגים הפרטיים, המשך ההשקעה בתחום המחשוב וכן באמצעות השקעה במרכז הפצה מרכזי שצפוי להשפיע על דו"חות החברה החל מ-2004.

בבנק הפועלים אופטימיים פחות


בבנק הפועלים אופטימיים פחות לגבי שתי הקמעונאיות הגדולות ומעניקים לשתיהן המלצת "החזק" תוך הורדת מחיר היעד לשתי המניות. מניית שופרסל מקבלת מחיר יעד של 18 דולר, הגבוה ממחיר השוק בכ- 12.5%, ומניית רבוע כחול זוכה למחיר יעד של 14 דולר הגבוה ממחיר השוק בכ-12%.

האנליסט עוזי לוי מציין כי ההפוגה הזמנית בגידול בשטחי מסחר של רבוע כחול, במקביל לגידול בשטחי מסחר וההסבה לסניפי דיסקאונט של שופרסל, היו הגורם המרכזי להיווצרות הפער החריג בקצבי הצמיחה בין שתי החברות ברבעון הראשון. פער זה עשוי לשוב גם בתוצאות הרבעון השני, אך עשוי לשנות מגמה לקראת המחצית השנייה של שנת 2002, בו תנקוט רבוע במדיניות אגרסיווית במיוחד של גידול בשטחי מסחר חדשים. נקודה נוספת שעשויה לפגוע בשתי הרשתות היא האפשרות שהעמלה הצולבת תעלה. העמלה הצולבת הנה חלק מעמלת הסליקה המועברת על ידי הקמעונאיות למנפיק כרטיסי האשראי והיא עשויה לגרום לעלייה משמעותית בהוצאותיהן של החברות.

לוי סבור כי לנוכח המשך נתוני המקרו הקשים, רמת התחרות בענף תלך ותחריף. כתוצאה מכך, יתקשו רשתות השיווק לשפר את שולי הרווח בשנת 2002. לעומת זאת, הן ימשיכו להגדיל את רמת הריכוזיות בענף ואת נתח השוק שלהן על חשבון הקמעונאיות הפרטית. עם זאת, הגידול בנתח השוק, דווקא בעתות של מיתון, עשוי להביא לשיפור משמעותי ברווחיותן, במקרה של שינוי חיובי בפרמטרים הכלכליים, כך שבסופו של דבר שתי רשתות השיווק ייצאו מחוזקות בהרבה מהמיתון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully