וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפועלים מותיר המלצת "החזק" למניית נכסים ובניין

גולן פרידנפלד

6.6.2002 / 9:56

"בדו"חות הטובים של חלק מחברות הנדל"ן, בהן נכסים ובניין, לא ניכר שינוי מגמה בענף הנדל"ן, שכן חלק נכבד מהישגי החברות הושגו הודות לזינוק בשער הדולר"

בבנק הפועלים מותירים היום המלצת "החזק" למניית נכסים ובניין מבלי לנקוב במחיר יעד למניה. להערכת האנליסט שי קמין, הדו"חות הטובים של נכסים ובניין וחברות נוספות בענף אין בהם כדי ללמד על שינוי מגמה בענף הנדל"ן, שכן חלק נכבד מההישגים התוצאתיים של החברות הללו הושגו הודות להורדת הריבית והזינוק בשערו של הדולר.

קמין מעריך כי שוק הנדל"ן המניב נמצא עדיין בנקודת רוויה. "בצד ההיצע, בוצעה בנייה מאסיווית של שטחי משרד ומסחר שאיפיינה את שנות התשעים. בצד הביקוש, ניכר המשבר שפקד את חברות הטכנולוגיה, אשר היו גורם מרכזי בשוק השכירויות בסוף העשור הקודם וריכזו סביבן עסקי לוויין נוספים בתחום המזון והמקצועות החופשיים, שצרכו שטחי משרד מרובים ובהם פוטנציאל צמיחה נוסף. בנוסף, מושפע הענף מהמצב הבטחוני הקשה, אשר מרחיק גופים עסקיים ששקלו להיכנס לפעילות בישראל, והוא פוגע, אף ביתר שאת, במספר המבקרים בקניונים ומקומות הבילוי, שנפגעו גם כך מהמיתון הכלכלי במשק.

קמין מציין כי במגזר המגורים, מגבילים המתיחות הבטחונית ושיעורי האבטלה הגבוהים רוכשים פוטנציאליים מלהיכנס להתחייבויות ארוכות טווח. העלאת הריבית הצפויה בחודשים הקרובים ע"י בנק ישראל, והשלכותיה, בעקיפין, על ריבית המשכנתאות, צפויות אף לחדד מגמה זו. גם המלצותיה של ועדת רבינוביץ (הראשונה) להקלות מיסוי בתחום הנדל"ן לא תרמו לגידול בהיקפי הפעילות הענפיים.

בנוסף, מציין האנליסט כי עתידה של פעילות הנדל"ן בקבוצת אי.די.בי עדיין לא הוכרע נוכח חילופי השלטון בקבוצה וכניסתו של נוחי דנקנר. בעבר נבחנו בקבוצה תרחישים שונים, בהם מיזוג אפשרי בין נכסים ובניין ואזורים, אולם מהלך זה לא יצא אל הפועל. קמין מציין כי נכסים ובניין משמשת כפרת המזומנים של קבוצת אי.די.בי והיא ייצרה מזומנים בשווי כ-73 מיליון שקל במהלך הרבעון הראשון מפעילותה השוטפת. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-30 מיליון שקל לעומת 22 מילין שקל ברבעון המקביל.

בסיכומו של דבר, סבור האנליסט כי מניית נכסים ובניין לא צפויה להניב תשואת יתר ביחס למדד ת"א 100 בשנה הקרובה ולכן מותיר את המלצתו, כאמור, על "החזק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully