וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ג'ונתן האלף: "קומברס לא תוכל להימלט מפיטורים"

גתית פנקס

6.6.2002 / 11:17

אנליסט UBS: "קומברס היא מטרה לרכישה עבור יצרניות סלולר שרוצות להתחרות בנוקיה ואריקסון בשוק ה-MMS"

הדו"חות העגומים של חברת קומברס טכנולוג'י לסיכום הרבעון הראשון של 2002 שפורסמו אתמול, ויותר מכך - התחזיות הקשות להמשך, תפסו גם את בתי ההשקעות הפסימיים ביותר עם המכנסיים למטה - אף אחד לא צפה את גודל המכה. "לא הייתי מצפה מקומברס להרים וגבעות אם המצב בתעשיית הטלקום ימשיך להיות כפי שהוא היום ואם היא תישאר עצמאית", אומר היום ג'ונתן האלף, אנליסט בית ההשקעות השווייצי UBS ורבורג המכסה את החברה. בנוסף, האלף מאמין שהחברה לא תוכל להימלט מפיטורים.

"הנהלת קומברס היא אחת ההנהלות הישראליות הטובות ביותר שיש, והם הצליחו לגייס כספים כשהיה אפשר, כך שיש להם היום קופה של כ-1.89 מיליארד דולר. אני לא מאמין שהחברה תצמח במהלך כל שנת 2002, והדרך היחידה של קומברס לצמוח תהיה לרכוש את אחת החברות הגדולות בשוק שלה ולהתמזג עימה - כמו למשל CMG. אם הם לא יעשו את זה, קומברס עצמה תהפוך למטרה טובה לרכישה", אומר האלף. שווי השוק של CMG בבורסת לונדון הוא של כ-1.2 מיליארד דולר כיום לעומת שווי של 2.1 מיליארד דולר לקומברס.

הבעיות אצל קומברס אינן חדשות, ובשוק ההון מתריעים עליהן כבר מספר רבעונים: המוצר העיקרי של החברה, התיבות הקוליות, הוא מוצר בוגר ונמצא במגמת ירידה מתמדת. מצד שני, האפליקציות החדשות לא נכנסו בקצב משביע רצון, וקומברס אינה מובילה בשווקים הללו. "אין שום סיבה בעולם שגם אם תתחדש הצמיחה בתשתיות הרשת, התיבות הקוליות יצמחו אף הן", אומר האלף. "לחברה בעצם יש מוצר אחד פעיל שהוא בשל, וטכנולוגיות חדישות יותר היום מציעות טכנולוגיה של תיבות קוליות במחירים נמוכים יותר".

קומברס לא זוכה בחוזים ב-MMS

בכל הנוגע לשוק ה-MMS - מסרי המולטימדיה הקצרים - אומר האלף: "קומברס פשוט לא זוכה שם בחוזים". בשיחת הוועידה אישר קובי אלכסנדר, יו"ר ומנכ"ל החברה, שקומברס אינה זוכה בחוזים בתחום זה, ואמר כי רוב העסקות מתבצעות עם ספקי התשתיות, כמו נוקיה ואריקסון. מי שעוקב אחרי ההתפתחויות אצל מתחרותיה של קומברס יכול לראות ש-CMG, למשל, דווקא מצליחה לדווח על עסקות בתחום.

אלכסנדר דיבר אף על שינוי באסטרטגיית החברה, ואמר כי היא מתכוונת להפוך לספקית שנייה לצד אריקסון ונוקיה. "זו אסטרטגיה של Follower, ולא של חברה מובילה", סבור האלף. "הבעייתיות שאני רואה בהכרזה הזו היא שראשית, לא בטוח בכלל שיהיה ספק שני בחוזים האלה, ושנית, התהליך הוא בניית מערכת, הרצה שלה ולאחר מכן תחילת מכירות. רק כשמגיעים לשלב הזה אפשר לדבר על ספקית שנייה, ותקופת הזמן היא 2-4 שנים מהיום. ומה יהיה עד אז?".

לדברי האלף, קומברס משלמת כאן את מחיר הפספוס ההיסטורי שלה את שוק ה-SMS. "המולטימדיה היא המשכיות של ה-SMS - שוק שבו קומברס לא נחשבת לשחקנית משמעותית. למעשה, לאחר הפספוס של השוק לא היה לחברה הרבה מה לעשות בכיוון הזה".

"לא יהיה מנוס מפיטורים"

האלף מוסיף ואומר כי "קומברס עצמה, גם בגלל המזומנים שלה והעובדים, הופכת כעת למטרה לרכישה - למשל עבור יצרנית טלפונים סלולריים שרואה שנוקיה ואריקסון מובילות בשוק של ה-MMS ורוצה אף היא להיכנס לשם". האלף אינו מזכיר שמות, אולם שתי חברות אפשריות יכולות להיות מוטורולה וסמסונג, למשל.

את הרבעון הראשון סיימה קומברס עם 5,650 עובדים, ובחברה מציינים כי המספר נשמר גם ברבעון השני. ומה לגבי ההמשך? "אם רמת ההכנסות ממשיכה לרדת - ואני מאמין שהיא תרד השנה מרבעון לרבעון - לא תהיה ברירה לקומברס אלא לפטר, אם כי קשה לדעת בשלב זה על כמה אחוזים מדובר". גם בבית ההשקעות קרדיט סוויס פירסט בוסטון משוכנעים שקומברס תודיע על פיטורים במחצית השנייה של השנה. בינתיים, בחברה אומרים שאם יהיה צורך יעשו קיצוצים, אולם ההכרזה נותרת ברמה הכללית ואינה מכוונת רק לקיצוצי עובדים.

ההוצאות התפעוליות של החברה ברבעון הראשון היו 136.4 מיליון דולר - ירידה חדה מרמה של כ-152 מיליון דולר ברבעון הקודם, הרביעי של 2001. ברבעון הראשון החברה דיווחה על הכנסות של 211 מיליון דולר - ברף התחתון של התחזיות המוקדמות של החברה, אולם פספוס של תחזית האנליסטים הממוצעת להכנסות של 219 מיליון דולר. ברבעון הבא, החברה מתכוונת לדווח על הכנסות של בין 180.5 מיליון דולר ל-199.5 מיליון דולר. בשורה התחתונה דיווחה החברה על הפסד נקי של 23 מיליון דולר כולל הפרשות לירידת ערכן של ההשקעות שביצעה החברה. ברבעון הבא, ההפסד אמור לעמוד על 20 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully