וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנורה גאון מוריד ההמלצה למניית לאומי מ"קנייה חזקה" ל"קנייה"

אילן מוסנאים

6.6.2002 / 12:11

האנליסט מירון קצפ מוריד את מחיר היעד למניה מ-11.5 ש' ל-8.5 ש' - הגבוה ב-37% ממחירה בבורסה

הכישלון של ההפרטה וחוסר ההחלטיות של הממשלה בניהול ההפרטה גורמים לנו להוריד את ההמלצה למניית בנק לאומי מ"קנייה חזקה" ל"קנייה". כך מציין האנליסט מירון קצפ ממנורה גאון. קצפ מוריד את מחיר היעד למניה מ-11.5 שקל ל-8.5 שקלים - עדיין גבוה בכ-37% ממחירה של המניה הבוקר בבורסה.

במנורה גאון טוענים כי מדינת ישראל ביצעה טעויות רבות בתהליך ההנפקה של הבנק. בתחילת הדרך היה ניסיון לאתר משקיעים זרים, ולצורך כך בוצע תהליך ארוך ויקר של בחירת יועץ בינלאומי להנפקה. משך הזמן שארכו גיוס היועץ ותהליך ה-Due Diligence שבוצע גרם לכך שחלון ההזדמנויות של גיאות השוק הוחמץ ונעלמו המתעניינים מחו"ל.

היום יושבת ועדת מראני על המדוכה למציאת הפתרונות למצב החדש שנוצר, על פיו לא יופרט גרעין שליטה אלא ייווצר גרעין שליטה באמצעות הבורסה. בטווח הזמן הקרוב תוכננה הנפקה של כ-5% ממניות הבנק, תוך המשך הנפקת מניות בעתיד. עם זאת, נדחתה ההנפקה לעת עתה בגלל שוועדת מראני טרם סיימה את דיוניה. במנורה גאון מעריכים שמצב השוק הנוכחי אינו מקל על תהליך ההנפקה וההתעקשות של האוצר לבצע את ההפרטה בכל מחיר גם היא אינה תורמת לביצוע חלקה.

עוד מעריכים במנורה כי למחיר ההנפקה חשיבות משנית מול ביצוע ההפרטה בפועל והעברת הבנק לידיים פרטיות. לדברי קצפ, ראינו כבר בעבר שהרגע המתאים אינו מגיע לעולם, ולכן אם התנאים להפרטה בשלו אזי רצוי לבצע אותה.

במנורה גאון מעריכים כי המעילות בבנקים הקטנים יסייעו במעבר לקוחות מהבנקים הקטנים אל הבנקים הגדולים יותר, וברכישה ומיזוג של הבנקים הקטנים אל הבנקים הגדולים. לדברי קצפ, הבנקים הקטנים מהווים אומנם פחות מ-5% מהמערכת, אך יש להם השפעה מהותית יותר בקביעת שיעורי הריבית ובהגדלת התחרות. מעבר הלקוחות מהבנקים הקטנים לגדולים ומהלכי הקונסולידציה בסקטור הבנקאי יפחיתו את התחרות בענף.

בהתייחס לתוצאות הכספיות של הבנק, מציין קצפ כי הן הפתיעו לטובה, בעיקר בסעיף ההפרשות לחובות מסופקים, שהסתכמו ב-353 מיליון שקל והיו נמוכים בכ-117 מיליון שקל מהתחזיות של קצפ. לדבריו, ההערכה המוקדמת שלו היתה שהבנק יפריש 60% מהחובות המסופקים השנתיים שלו במחצית הראשונה של השנה, וכעת הוא סבור שההפרשות השנתיות יתחלקו על פני השנה באופן אחיד יותר. בכל מקרה, לדבריו, ההפרשות ברבעון הראשון לא מעידות על שיפור במצב המשק וההפרשה השנתית תעמוד על 0.85% מסך נכסי הסיכון -בדומה להיקף ההפרשה ברבעון הראשון.

במנורה גאון סבורים כי הבנק יסיים את 2002 עם רווחים של 930 מיליון שקל במחזור הכנסות של 5.35 מיליארד שקל, לעומת הכנסות של 4.9 מיליארד שקל ורווח נקי של 901 מיליון שקל ב-2000. בשנה הבאה כבר צפויות הפרשות הבנק לרדת בכ-27% לכמיליארד שקל. רווחי הבנק צפויים לצמוח בכ-43.1% לרמה של 1.33 מיליארד שקל, וזאת במחזור הכנסות של 5.48 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully