וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לקוחות בנק לאומי שווייץ שכרו את שירותיו של עו"ד יעקב נאמן לטיפול בהשבת כספי המעילה

אמיר טייג

6.6.2002 / 18:25

כך נודע ל-TheMarker; עיתון שווייצי פירסם היום כי היקף התביעה העומדת נגד לאומי שווייץ מגיע ל-190 מיליון דולר, לעומת 100 מיליון דולר לפי פרסומי הבנקמאת אמיר הלמר ואמיר טייג
כתבה במגזין השווייצי "Weltwoche" עוררה היום מחדש את הדיון סביב המעילה בבנק לאומי בשווייץ. בכתבה נכתב כי הסכום אשר ייתבע מבנק לאומי עקב המעילה יגיע לכ-300 מיליון פרנק שווייצי, לעומת היקף של 153 מיליון פרנק שווייצי שהיה ידוע עד היום. מלבד היקף המעילה הכפול לא מוסיפה הכתבה אף פרט חדש על הפרטים הידועים עד כה.בתגובה לפרסומים אומרת דוברת בנק לאומי כי הסכום שהוזכר במגזין השווייצי הוא "פשוט טעות". הבנק עדיין עומד מאחורי הנתון של 153 מיליון פרנק שווייצי, לפיו בוצעה הפרשה והוגשה התביעה לביטוח. דוברת הבנק מוסיפה כי כל הגורמים המוסמכים, הכוללים את רשויות אכיפת החוק והביקורת, סיימו את בדיקותיהם בנושא וקבעו את הסכום ברמה של 153 מיליון פרנק שווייצי.

בביצוע המעילה נחשד ארנסט אימפלד, סגן מנהל הסניף ומנהל המחלקה לבנקאות פרטית, שלכאורה השתמש בכספי חשבונות סודיים מיוחדים של מספר לא מבוטל של לקוחות הבנק, ללא ידיעתם, לצורך השקעות בשוק ההון. היקף המעילה נאמד עד עתה לפחות בכ-153 מיליון פרנק שווייצי, שהם כ-100 מיליון דולר, ובנק לאומי ביצע זה לא מכבר את ההפרשות המתאימות בדו"חותיו והגיש תביעה כנגד מבטחיו באנגליה."בנק לאומי שווייץ מנהל מו"מ עם לקוחות על מנת להגיע אתם להסכמה בדבר שיעור הנזק הכספי שנגרם להם ועם חלק מהלקוחות כבר הושגו הסדרים". כך נכתב לאחרונה בתשקיף שפירסם בנק לאומי בפרק המוקדש למעילה שהתרחשה בסניף הבנק בשוויץ ואשר התגלתה לפני כשנה.אלא שלמרות האמור בתשקיף מסתבר כי לאחרונה שכרו מספר מלקוחות הבנק שלא היו מרוצים מן המו"מ שנוהל עימם לגבי השבת כספים שנעלמו לטענתם במעילה, את שירותיו של עו"ד פרופ' יעקב נאמן ליצגם מול הבנק. המדובר ככל הידוע בלקוחות הטוענים כי שההפסדים שנוצרו בחשבונותיהם נבעו מפעולותיו חסרות ההרשאה של סגן מנהל הסניף ארנסט אימפלד החשוד בביצוע המעילה. הבנק מנגד טוען כי לא כך הם פני הדברים וסירב לתת להם את מלוא הפיצוי.יונה פוגל, סמנכ"ל השיווק של הבנק, אמר לאחרונה למגזין TheMarker כי "ההיקף המקסימלי משתקף בהפרשות של כ-153 מיליון פרנק שוויצרי שביצע הבנק בדו"חות של השנים הקודמות. להערכתי זו הפרשה שמרנית ביותר. עד סוף השנה יתברר מה ההיקף האמיתי של המעילה, ואז יתגלה ככל הנראה שהוא נמוך מההפרשות שביצענו. בכל מקרה צריך לזכור שהבנק מבוטח וכבר הוגשה תביעה למבטחים לתשלום הנזקים שנגרמו".לשאלה לגבי הפרוצדורה שאימץ הבנק כדי לבחון מי מהלקוחות זכאי לפיצוי ומי אינו זכאי, עונה פוגל כי
"עו"ד יהודה מוריץ נשלח מטעמנו לסניף בציריך כדי לבדוק את התביעות של הלקוחות שטענו כי נפגעו לכאורה מהפעולות שביצע אימספלד בחשבונותיהם ללא הרשאה. הבדיקות האלה מורכבות ביותר, משום שבחשבונות רבים בוצעו מאות פעולות, חלקן בהוראת הלקוח וחלקם ללא הרשאתו. אלא שמהבדיקות התברר שחלק מהמתלוננים מנסים לנצל את המצב ולטעון שגם אצלם בוצעו פעולות ללא הרשאה, שגרמו להם להפסדים"."בדקנו את כל הפעולות שבוצעו בחשבונו של כל לקוח שהתלונן על פעולות ללא הרשאה שהסבו לו הפסדים. חיפשנו ראיות לכך שהפעולות הללו נעשו בהרשאתו של הלקוח _ לעתים באמצעות פתק שהלקוח חתום עליו או באמצעות שיחה מוקלטת של הלקוח עם הבנק. בכל מקום שמצאנו ראיות כאלה הודענו ללקוח שאין בכוונת הבנק לפצותו בגין הפעולה", אמר פוגל.אתם לא חוששים שאי תשלום פיצוי ופנייה של לקוחות לערכאות יגרמו נזק למערכת היחסים הרגישה בין הבנק ובין הלקוחות המיוחדים שלו בשוויץ?
"אין לנו מטרה לקחת כסף שמגיע ללקוחות. מי מהלקוחות שמגיע לו החזר יקבל אותו. אנחנו בבנק לא מוטרדים מהמוניטין שלנו במקרה הזה. עובדה שמספר הפיקדונות בבנק לאומי שוויץ עלה אחרי המעילה, וכך גם השנה".האם מתנהלים מגעים בין הנהלת בנק לאומי ובין עו"ד יעקב נאמן, בשמם של כמה מלקוחות הבנק בשוויץ?
"המגעים לא מתנהלים עם הנהלת בנק לאומי בישראל אלא עם הנהלת הבנק בשוויץ. לאומי שוויץ הוא יחידה נפרדת בתוך בנק לאומי, עם הנהלה נפרדת, והנהלת הבנק בארץ אינה עוסקת בנושא".כיצד אתה צופה שהמחלוקות עם הלקוחות ייסגרו?
"עם רובם של הלקוחות שעניינם נבדק כבר הגענו להסדרים והשבנו להם את כספם. אני מאמין שבתוך זמן קצר ביותר הבנק יגיע להסדרים גם עם יתר הלקוחות שנמצאים כעת במשא ומתן ושהסיפור כולו יסתיים. אבל גם אם יהיו לקוחות שלא נצליח לסגור אתם, אנחנו לא חוששים. יש לנו ראיות שפעולות בחשבונותיהם נעשו בידיעתם".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully