וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: הירידות מחריפות - המעו"ף יורד ב-1.6%

אילן מוסנאים

9.6.2002 / 11:10

מחזור המסחר נמוך - 35 מיליון שקל; אלביט מערכות יורדת ב-2.5% עקב פיצוץ עסקת אלישרא וכור יורדת ב-0.5%

ירידות השערים הבינוניות שפתחו הבוקר את המסחר בבורסת תל אביב מתחזקות כעת והמדדים נסחרים בירידות שערים של כ-1.5% במחזור נמוך של 35 מיליון שקל. זאת בתגובה לאירועי הטרור בסוף השבוע בשטחים, התחזקות הדולר וההידרדרות בבורסות הוול סטריט. הנאסד"ק ירד ביום שישי ב-1.25% כשהוא נופל לרמה של 1,535 נקודות - הרמה הנמוכה ביותר מאז אירועי ה-11 בספטמבר. הדאו ג'ונס ירד ב-0.36%.

מדד המעו"ף יורד כעת ב-1.6% לרמה של 381.9 נקודות ומדד תל אביב 100 יורד ב-1.4% לרמה של 371.9 נקודות. התל טק 15 רושם ירידות של 1.4%.

מניית אלביט מערכות יורדת ב-2.5% במחזור של מיליון שקל וכור , שפתחה בעליות של כ-1%, יורדת כעת ב-0.5% במחזור של 1.5 מיליון שקל. המניות מגיבות לפיצוץ העסקה למכירת אלישרא. ביטול העסקה, שהיתה אמורה להבטיח את המשך הצמיחה של אלביט מערכות ולאפשר לה להפוך לחברה גדולה יותר עם יתרונות לגודל, מעיב על המסחר במניית אלביט מערכות. גם מניית כור מגיבה באופן קל יחסית לרווח ההון - יותר מ-60 מיליון דולר - הצפוי לחברה ממכירת 30% ממניות אלישרא תמורת 99 מיליון דולר לחברת אלתא של התעשייה האווירית.

מניית טבע מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה - 12 מיליון שקל - ויורדת ב-3.6%. טבע ירדה ביום שישי בנאסד"ק בשיעור של 1.8% וסיימה את המסחר עם פער שלילי של 2.2%, לאחר שהמתחרה ביוג'ן פירסמה אזהרת רווח עקב מכירות חלשות מהצפוי של תרופת האוונקס לטרשת נפוצה, שהיא התרופה המתחרה של הקופקסון. הגורם המשפיע על המסחר בטבע הוא התחזית כי שוק הטרשת הנפוצה צפוי לצמוח השנה בשיעור של 10%, וזאת לעומת תחזיות צמיחה קודמות של מעל ל- 15%.

יתר המניות הדואליות נסחרות במגמה שלילית כאשר מניית פורמולה מאבדת 5%, טאואר סמיקונדקטור נפרדת מ-3.6% ופרטנר יורדת ב-1.7%.

מניית לאומי יורדת ב-1.1% במחזור של 3 מיליון שקל. המניה יורדת בעקבות הפרסומים בעיתונות השווייצית ולפיהם המעילה בבנק לאומי שווייץ היתה בהיקף של 190 מיליון דולר - כפליים מההיקף עליו דיווח הבנק. יתר מניות הבנקים נסחרות במגמה שלילית כאשר מניית בנק הפועלים יורדת ב-1.2%, מניית בנק דיסקונט יורדת ב-0.6 ומניית בנק המזרחי יורדת ב-0.8%.

סקירת טרום מסחר

הבורסה של תל אביב צפויה להמשיך את המגמה השלילית של הימים האחרונים ולהציג ירידות במדדים המובילים. המדדים צפויים להגיב לאירועי הטרור בסוף השבוע בשטחים ולהידרדרות בבורסות הוול סטריט. הנאסד"ק ירד ביום שישי ב-1.25% כשהוא נופל לרמה של 1,535, הנמוכה ביותר מאז אירועי ה-11 בספטמבר. הדאו ג'ונס ירד ב-0.36%. בקרב המניות הישראליות נרשמו ירידות שערים, ומרבית המניות הדואליות פותחות את המסחר עם פערים שליליים.

מנכ"ל די.בי.אם השקעות, רמי דרור, מעריך הבוקר כי צפוי יום נוסף של ירידות שערים על רקע החולשה בנאסד"ק, שהידרדר לשפל של 8 החודשים האחרונים; לאווירה השלילית יתרמו גם המצב הבטחוני בימים האחרונים, התחזקות הדולר ביום שישי, והחשש מפני פריצת רמת ה-5 שקלים, בעקבות התבטאויות הנגיד נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה.

מניות אלביט מערכות וכור צפויות להגיב לפיצוץ העסקה למכירת אלישרא. ביטול העסקה, שהיתה אמורה להבטיח את המשך הצמיחה של אלביט מערכות ולאפשר לה להפוך לחברה גדולה יותר עם יתרונות לגודל, תעיב על מניית אלביט מערכות. מניית כור, לעומת זאת, תגיב באופן חיובי לרווח ההון - יותר מ-60 מיליון דולר, הצפוי לחברה ממכירת 30% ממניות אלישרא תמורת 99 מיליון דולר לחברת אלתע של התעשייה האווירית. האנליסט אורי הרשקוביץ מלידר ושות' מציין כי אלביט מערכות איבדה הזדמנות להרחיב את תמהיל המוצרים שלה ולגשת למכרזים בשותפות עם אלישרא, מה שהיה משפר את הסיכויים שלה לזכות במכרזים השונים.

עם זאת, לדברי הרשקוביץ, החשש הגדול שלו הוא מכך שהמהלך מאותת על "הכרזת מלחמה" של התעשייה האווירית על אלביט מערכות - מלחמה ששני הצדדים צפויים להיפגע ממנה. לדברי הרשקוביץ: "כאשר אתה נאבק עם חזיר בבוץ, שניכם מתלכלכים אבל לו זה לא אכפת". כלומר, בעוד שבתעשייה האווירית הרגישות לשורת הרווח, והדבר מתבטא בדו"חות של השנים האחרונות, היא נמוכה, הרי שאצל בעלי המניות של אלביט מערכות הרגישות לרווחים גבוהה מאוד.

מניית טבע פותחת את המסחר עם פער שלילי של 2.2%. טבע, ירדה בים שישי בנאסד"ק בשיעור של 1.8% לאחר שהמתחרה ביוג'ן פירסמה אזהרת רווח עקב מכירות חלשות מהצפוי של תרופת האוונקס לטרשת נפוצה, שהיא תרופה המתחרה של הקופקסון.

מניית לאומי צפויה לסבול אף היא מלחץ שלילי של המשקיעים. זאת בעקבות הפרסומים בעיתונות השווייצית ולפיהם המעילה בבנק לאומי שווייץ היתה בהיקף של 190 מיליון דולר - כפליים מההיקף עליו דיווח הבנק.

המניות הדואליות פותחות את הבוקר עם פערים שליליים בדרך כלל כאשר מניות בי.או.אס , ויריאנט וקמטק , בולטות גם הבוקר עם פערים שליליים חדים של כ-30% כל אחת. פער גדול מציגה גם לנאופטיקס שפותחת את המסחר במחיר הגבוה בכ-11.9% ממחירה בנאסד"ק. פורמולה פותחת עם פער שלילי של 4.9%, מתב ופרטנר עם פערים שליליים של כ-3% ומניית טאואר עם פער שלילי של 3.9%.

בגיזרה החיובית ניצבות הבוקר, בבדידות מה, מניית פאראדיים גיאופיזיקל שסיימה את המסחר בנאסד"ק עם פער חיובי של 1.7%, מניית דלתא עם פער חיובי של 0.9% ומניית אלרון עם פער חיובי של 0.2%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully