וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק אגוד: שוק ההון צפוי להמשיך ולדשדש; הדולר ימשיך לעלות

אלי דניאל

9.6.2002 / 10:05

כלכלני הבנק מעריכים כי מדד מאי יעמוד על שיעור של 0.8%

כלכלני בנק אגוד מפרסמים הבוקר את תחזיותיהם לגבי הצפוי בשוק ההון המקומי, ובשוק המט"ח במהלך הימים הקרובים, כאשר באופן כללי שוק ההון צפוי להמשיך ולדשדש בעוד שהדולר האמריקאי עשוי להמשיך ולעלות.

כלכלני הבנק מציינים כי קיימים מספר גורמים המונעים את התאוששות שוק המניות. כך, עוצמת הביקושים לדולר שלא נרגעה לאחר עליית הריבית כאשר קיים פוטנציאל לעליית ריבית נוספת, עוד לפני סוף חודש יוני, ביחד עם נתוני האבטלה הקשים המצביעים על מספר שיא של מובטלים - כ-271 אלף מובטלים המהווים כ-10.6% מכוח העבודה במשק, אינם תורמים לאווירה חיובית בשוק.

כמו כן, חוסר הבהירות באשר להמלצות ועדת רבינוביץ' בנוגע לרפורמה במס, כמו גם היקפה של תוכנית החירום הכלכלית, לאחר השינויים שהיא צפויה לעבור בוועדת הכספים של הכנסת, לא מסייעים לחזרת הבורסה למתווה של עליות שערים.

כלכלני הבנק מדגישים כי אי הוודאות המדינית-ביטחונית אשר שוררת באזורנו, מקפלת בתוכה סכנה להורדת דירוג האשראי של המדינה הנמצא עתה בדירוג A- לדירוג BBB. בהקשר זה מציינים בבנק אגוד כי כבר התפרסמו נתונים בנוגע למשקיעים זרים המוכרים אג"ח של ממשלת ישראל, וזאת לצד מימושי השקעות של ישראלים בשוק המקומי והעברת הכספים הללו לחו"ל. כך, למשל, בחודש אפריל לבדו הועברו לחו"ל כ-150 מיליון דולר, כאשר מתחילת השנה הועברו למדינות חו"ל כ-2.3 מיליארד דולר.

ואם לא די בכל הגורמים לעיל, הרי שמבצע "חומת מגן" הכביד על תקציב המדינה והוביל לגידול בגירעון, כאשר התחזיות האינפלציוניות לשנת 2002 עומדות על כ-6.1%. השפעת הגורמים הללו מדגישה את אי הוודאות הכלכלית, ועל כן, למרות הרמות הנמוכות בהן מדשדש כיום שוק המניות המקומי, בבנק אגוד סבורים כי אין זה אפיק ההשקעה הנכון בימים אלה.

מבחינה טכנית, בבנק אגוד נוקבים ברמת תמיכה של 382 נקודות, רמה אשר עצרה את הירידות במדד המעו"ף בפעם הרביעית בחודשיים האחרונים והחזירה את המעו"ף לדשדוש הרגיל שלו בסביבות רמת 390 הנקודות. מנגד, רמת ההתנגדות הקרובה הינה ברמה של 388 נקודות ולאחריה קיימת רמת התנגדות של 395 נקודות.

באשר למדדים הצפויים בחודשים הקרובים, כלכלני בנק אגוד מעריכים כי האינפלציה בחודש מאי תעמוד על שיעור של 0.8%, כאשר בחודשיים שלאחר מכן צפויה ירידה יחסית בשיעור האינפלציה - מדד של 0.5% בחודש יוני ו-0.6% בחודש יולי. בשנים עשר החודשים הקרובים צופים כלכלני הבנק כי תירשם אינפלציה בשיעור של 3%.

כלכלני בנק אגוד מעריכים כי אם ימשיך הדולר להיסחר ברמות של 4.9 שקלים עד 5 שקלים, בנק ישראל יעלה את הריבית בשיעור של כ-0.5%. במידה והמטבע האמריקאי יחצה את רף 5 השקלים כלפי מעלה, עתיד בנק ישראל להעלות את הריבית בשיעור של למעלה מ-1%. בטווח הקצר צופים כלכלני הבנק שמגמת התחזקות הדולר, תימשך. וזאת, בשל ההסלמה הביטחונית והמצב הכלכלי הלא קל.

בטווח הארוך קיימים גורמים נוספים, כבדי משקל, התומכים בהתחזקות הדולר. גורמים אלה כוללים, בין היתר, את מיסוי האפיק השקלי והבורסה, הצפי להורדת דירוג האשראי של המדינה ע"י בנקי השקעה זרים, הגירעון התקציבי של הממשלה שצפוי להיות גדול מהיעד שהיא הציבה לעצמה ותקיפה אפשרית של צבא ארה"ב בעיראק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully