וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קאול: "מתקיימות שיחות עם 3-4 בנקים זרים למימון רכישת בזק"

ערן גבאי

9.6.2002 / 13:40

יצחק קאול: האפשרות למתן הלוואה ממשלתית משלימה נבחנה אך ירדה מהפרק

"מתקיימות שיחות עם 3-4 בנקים זרים גדולים למימון רכישה אפשרית של גרעין השליטה בבזק . חלק מהבנקים אף הביעו עניין להוביל את הקונסורציום. מדובר על הזרמה של 400-500 מיליון דולר בהון עצמי מקבוצת הרוכשים והיתרה תמומן על ידי הקונסורציום הבנקאי", כך אומר יצחק קאול, המייצג את אחת הקבוצות המתמודדות במכרז לרכישת גרעין השליטה בבזק.

לדברי קאול, האפשרות שהממשלה תעניק לרוכשי גרעין השליטה בבזק הלוואה ממקורתיה שלה לצורך רכישת 20% ממניות החברה נבחנה, אך הוחלט להורידה מעל סדר היום בפגישה שהתקיימה בסוף השבוע שעבר בין הצדדים הקשורים בהפרטת החברה.

קאול טוען כי לא מדברים יותר על קיום מכרז חדש להפרטת בזק, אלא על בצוע שינויים בתוך המכרז הקיים. השינוי העיקרי שמדובר בו כעת הוא הרעיון למכור את החברה בשלבים, כך שראשית יימכרו 30% מהמניות ותינתן אופציה לרכישת 20% מהמניות הנוספות.

"הגופים הזרים דורשים מספר שינויים קריטיים בהפרטה שיבטיחו מבחינתם החזר על ההשקעה ותשואה עתידית. בין היתר מדובר על הקטנת היקף הרכישה הראשון מ-50% ל-30% מהמניות, שינוי מדיניות הדיווידנד וגיבוש המלצות תומכות על ידי ועדות קרול וגרונאו", אמר קאול.

הבסס"ח, החברה הישראלית לביטוח אשראי, מקיימת שיחות עם הבנקים הישראליים במטרה להגיע להסכמה שהענקת ביטוח סחר חוץ לאשראי של היצואנים תוכל להיגרע מחשבון האובליגו של הבנקים לצורך מתן אשראי, כך מגלה קאול, בכובע האחר שלו - יו"ר הבסס"ח.

מדובר בביטוחים ש-70% מהיקפם נעשה עם מבטחי משנה שהם חברות זרות מהגדולות בעולם. "משיחות שקיימתי עם הבנקים הם חושבים שזה רעיון מצוין", אומר קאול, שהעלה את הרעיון גם בפני ראש הממשלה, שהבטיח, לטענת קאול, להעלות את הנושא בשיחותיו עם נגיד בנק ישראל, וכן בשיחות עם מנכ"ל משרד המסחר והתעשייה והחשב הכללי.

קאול טוען כי יש לקדם במקביל גם תוכניות נוספות לקידום היצוא ובכללן: מתן ביטוח סחר חוץ לספקים מחו"ל לסיכון עסקי-כלכלי (כנגד קריסת מפעל או אי עמידה בהתחייבויות) במקביל להענקת גיבוי פוליטי מצד משרד התעשייה והמסחר ומשרד ראש הממשלה בכל הקשור לסיכון פוליטי; הענקת פוליסה מיוחדת לעסקים קטנים ובינוניים (יצוא עד מיליון דולר); הגדלת הסכומים המופנים לקרן לשיווק היצוא, המסתכמים היום בכ-30 מיליון דולר וצריכים, לדעת קאול, להסתכם במאות מיליוני דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully