וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוסי מעלם: הנגיד לא צפוי להעלות ריבית לפני המועד הקבוע

אמיר טייג

9.6.2002 / 15:22

הכלכלן הראשי של אופק: "הנגיד נמצא בדילמה בין דרישות השוק להעלאת ריבית מהירה ובין רצונו להתבסס על אינדיקטורים כלכליים"


להערכת הכלכלן הראשי של חברת ההשקעות אופק, ד"ר יוסי מעלם, בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית לפני המועד הקבוע. מעלם מעריך כי "הנגיד לא ייסחף אחר דרישות שוק ההון לתגובת ריבית מהירה ויחכה לפרסום המדד לפני שיחליט על היקף ההעלאה". להערכתו, יעדיף הנגיד להמשיך ולהמתין פרק זמן של שבוע ויום מפרסום המדד עד התאריך המיועד לפרסום הריבית המוניטרית, כדי לשדר שמרנות ואחריות. להערכתו, בשיקולים מקרו כלכליים, פרק זמן זה אינו מהותי, ולפיכך לא ייסחף הנגיד אחר דרישות שוק ההון.

עם זאת, אומר מעלם כי "הנגיד יהיה קשוב במהלך תקופה זו לשינויים מהותיים בשער הדולר. אם הדולר יגיב בעוצמה לאחר פרסום המדד, צפוי הנגיד להגיב בהעלאת ריבית גם לפני המועד הקבוע", אך להערכת מעלם, התפתחות זו היא הפחות סבירה. מעלם מזכיר כי עיתוי הודעת הנגיד פחות חשובה מעצם העלאה עצמה ורמתה. בכל מקרה, הוא אינו מעריך כי הנגיד יפעל לפני פרסום המדד.

מעלם מעריך כי מדד יוני יעלה ב-0.9%, ולפיכך יעלה בנק ישראל את הריבית המוניטרית ב-0.5%. עם זאת, אומר מעלם כי "אם המדד יעלה בשיעור גבוה יותר, כלומר ברמה הגבוהה של התחזיות שנעות בין 0.8% ל-1%, עשוי הנגיד להעלות ריבית בשיעור של עד 1%".

"שוק ההון הצופה להעלאת ריבית מהירה תופס את מדיניות בנק ישראל כחולשה וחוסר מנהיגות", אומר מעלם. לפיכך, נמצא בנק ישראל בימים אלה בדילמה בין דרישת השוק ובין מדיניותו השמרנית והצורך לבסס פעולה על סמך אינדיקטורים כלכליים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully