וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זן תכסה את הוצאותיו של דוידי גילה בהצעת הרכש גם אם היא תיכשל

גתית פנקס

9.6.2002 / 15:36

אסיפת בעלי המניות, שאמורה לאשר או לדחות את הצעת הרכש של גילה, תתקיים במשרדי UBS ורבורג בלונדון ב-17 ביוני

עם שליטה של 26% בקופת המזומנים של זן ריסרץ' , בה שוכנים כיום 58.9 מיליון דולר, דוידי גילה - יו"ר החברה ומנכ"לה - יקבל החזר מלא של הוצאותיו בהצעת הרכש הפרטית שהוא מנהל בימים אלה מול בעלי מניות החברה. ההוצאות הללו צפויות להסתכם ב-575 אלף ליש"ט (840 אלף דולר), זאת, בנוסף לסכום של 2.5 מיליון דולר שהחברה עצמה תיאלץ להוציא עבור הוצאות הקשורות בהצעת הרכש. יצוין, לרוב מקובל כי מציע הצעת הרכש סופג את העלויות שלה - בעיקר במצב בו אינה מתקבלת.

ב-27 במארס פירסם גילה הצעת רכש למניות החברה הנסחרת בבורסה של לונדון, במטרה להפוך אותה לחברה פרטית בבעלותו המלאה. הצעת הרכש שיקפה לזן ריסרץ' שווי של כ-18 מיליון ליש"ט (כ-26 מיליון דולר) והיא הציעה לבעלי המניות מחיר של 10 פני למניה במזומן - גבוה ב-8% ממחיר של 9.25 פני בו נסחרה המניה בשוק ופרמיה של 43% על מחיר המניה הממוצע בחודש מארס. במידה וההצעה תתקבל, זן תיגרר להוצאה של 18.5 מיליון דולר כתוצאה משינוי סוגי המניות בהונה הרשום ופיצויים שונים לבעלי המניות - סכום שישולם מקופת המזומנים שלה.

גילה טען בעבר, והוא חוזר על כך במכתב לבעלי המניות לקראת אסיפת בעלי המניות שתתקיים ב-17 ביוני, כי ההצעה תאפשר לבעלי המניות לחלץ את השקעתם במחיר המשקף את הסיכון וההתחייבויות שנושאת זן ריסרץ'. הוא מציין כי לנוכח הקשיים של החברה ואובדן האמון של המשקיעים בסיכוייה בחן דירקטוריון זן גם את האפשרות של סגירת פעילותה וחלוקת הכספים שנותרו בקופתה למשקיעים, לאחר תשלום כל התחייבויותיה, אולם להצעה זו נדרש אישור של 75% מבעלי המניות, וגילה - המחזיק ב-26% - הודיע על התנגדותו למהלך כזה.

כבר ב-2001 החברה ניסתה למצוא קונה; המשימה נכשלה


מהמסמך שהגישה החברה לבורסה הלונדונית עולה כי כבר בסוף 2001 פנתה זן ריסרץ' לבית השקעות אמריקאי כדי שיחפש עבורה רוכש לחטיבת ה-Multibeam שלה - פעילותה המסורתית המתמחה בתחום שיפור יכולת הקריאה של מדיה אופטית. גילה מספר במכתב לבעלי המניות כי זן בחנה למעלה מ-25 חברות בתחום ועניינה אותן ברכישה, אולם אף אחת מהן לא התעניינה בכך.

לאור זאת, הודיעה החברה על פיטורי 65% מכוח האדם של Multibeam (כ-14 מהנדסים מצאו את דרכם החוצה במהלך התהליך). מאז, החלו מגעים עם חברת טכנולוגיה שהציעה מיליון דולר עבור Multibeam וב-26 באפריל הודיעה זן כי היא מפסיקה את פעילותה של החברה הבת. ברבעון הראשון של השנה ייצרה Multibeam הכנסות של 350 אלף דולר עבור זן וגררה אותה להוצאת מו"פ של 998 אלף דולר. הפיטורים הנוכחיים יגרמו לחברה לעלויות של 350 אלף דולר.

החטיבה השנייה של זן ריסרץ' היא NSV - New Silicon Value, שהיא תוצאה של רכישת סיליקון ואליו מחברת טיוגה תמורת 22.25 מיליון דולר. סיליקון ואליו עוסקת בתכנון ופיתוח של שבבים לרשתות תקשורת נתונים. "אני ממשיך להאמין ב-NSV בטווח הרחוק", אומר גילה, "למרות הורדת התחזיות מעסקים אלה". הוא הוסיף כי זן תמשיך לממן את NSV וכי בשנת 2002 היא תרשום הוצאה של 12 מיליון דולר. ההכנסות שהחטיבה ייצרה עבור זן ברבעון הראשון של 2002 הן של 888 אלף דולר והיא הוציאה בעטיה 1.8 מיליון דולר עבור מו"פ. ככלל, תזרים המזומנים של החברה מפעילות ב-2001 היה שלילי והסתכם בכ-20 מיליון דולר.

באפריל נמצא קונה אחר; ההצעה ירדה מהפרק


ההתפתחות האחרונה בהצעת הרכש היתה באפריל, אז הודיעה הנהלת זן ריסרץ' כי קיבלה הצעת רכש למניותיה, הגבוהה מהצעתו של גילה - 10 פני למניה. מספר ימים לאחר מכן, החברה הודיעה על סיום המגעים הללו ושיבה לתוכנית המקורית - זו של גילה. החברה לא הסגירה את זהותם של הרוכשים, אולם ה"פייננשל מייל" הבריטי מסר שהמיליארדרים הבריטיים דיוויד ופרדריק ברקלי, הם אלה שהציעו לרכוש את זן.

מקור קופת המזומנים הדשנה של זן היא בגיוס של כ-80 מיליון דולר בהנפקה ראשונה בבורסת לונדון באפריל 2000, לפי מחיר של 150 פני למניה. במהלך החודשים שלאחר ההנפקה הספיקו מניותיה לזנק למחיר של 400 פני, ששיקף לחברה שווי שיא של קרוב למיליארד דולר, אולם כיום המניה נסחרת במחיר של 10.1 פני.

פישר-בכר: שכר שנתי של 518 אלף דולר ב-Vyyo וזן


גילה מתחייב כי הוא ימשיך למקסם את ערך עסקיה של זן ריסרץ', ומוסיף כי בין שאר הצעדים שיינקטו יהיו השקעות בעסקיה הקיימים של החברה או עסקים חיצוניים אליה, ורכישת או מכירת נכסים וטכנולוגיות. לאחר השלמת הצעת הרכש - תהליך שבחברה מעריכים כי יקרה בסוף הרבעון השלישי - יישארו כדירקטורים בחברה גילה, סטיבן פזולה, אמיקו היגאשי, דוד הבר, סטנלי שטרן ועו"ד אבי פישר.

יצוין, אגב, כי בעסקות בעלי העניין של החברה ניתן למצוא סכום גבוה יחסית נוסף ששולם לדירקטור של החברה - פישר, דירקטור בזן ושותף בכיר במשרד עורכי הדין פישר-בכר: 231 אלף דולר ב-2001, זאת בנוסף לסכום של 287 אלף דולר שקיבל המשרד מ-Vyyo באותה השנה.

אסיפת בעלי המניות תתקיים במשרדי בית ההשקעות UBS ורבורג בלונדון, המשמש כיועץ לחברה. Hawkpoint פועל בשמו של גילה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully