וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יעקב שיינין: היה צריך להעלות את הריבית ב-2% כבר לפני 3 חודשים

אלי דניאל

9.6.2002 / 17:16

"לא בטוח שהעלאת ריבית עכשיו בשיעור של 1.5% היא מספקת"

"הנגיד היה צריך לנהוג כך לפני שלושה חודשים, אך הוא פעל לאט ורדף אחרי המאורעות, ובסופו של דבר הוא הוביל לעליית ריבית דרמטית" - כך מסר היום ל-TheMarker ד"ר יעקב שיינין, מנכ"ל חברת הייעוץ מודלים כלכליים, בהתייחס לצעד בו נקט היום נגיד בנק ישראל, כאשר העלה את הריבית במשק בשיעור של 1.5%.

"בזמנו, כאשר הוא העלה את הריבית בשיעור של 0.2%, הוא היה צריך לנקוט במהלך חד יותר ולהעלות בכ-2%. טעות זו חזרה גם בהעלאת הריבית הקודמת כאשר הוא הסתפק בהעלאת של 1% בלבד, במקום להעלות ב-2%", אומר שיינין.

שיינין מעדיף להיות זהיר באשר ל"אפקט" אותו צפויה ליצור העלאת הריבית הנוכחית. "לא בטוח שעכשיו העלאה בשיעור של 1.5% היא מספקת", אומר שיינין. לדבריו, "הנגיד פעל מאוחר מדי ולאט מדי. היה עדיף אם הוא היה מעלה כעת את הריבית בשיעור של 2%, ובמידת האפשר הוא היה מוריד אותה בעתיד. כרגע, הוא נמצא במרדף אחר הנסיבות".

העלאת הריבית הצפויה, מוחקת לחלוטין את הפחתת הריבית בשיעור של 2% אשר בוצעה בדצמבר 2001, ואף יותר מכך. היא מביאה את הריבית במשק לשיעור של 7.1%, שיעור הגבוה ב-1.3% משיעור הריבית שהיה קיים במשק בטרם הופחתה הריבית לפני כחצי שנה.

"הטעות העיקרית של הנגיד היתה כבר אז, בדצמבר 2001, כשהוא הוריד את הריבית בשיעור חד של 2%", אומר שיינין, ומוסיף כי "ההורדה ההיא היתה חדה מדי. במקום להפחית את הריבית בקצב המתאים במהלך שנת 2001, בנק ישראל הותיר את המשק במיתון עם ריבית גבוהה ואח"כ, בבת אחת, הוא הוריד אותה בשיעור חד. זו היתה קריאה לא נכונה של השוק".

בהתייחסו להקפאת השינויים בקצבאות הילדים כפי שאושרו בכנסת במסגרת התוכנית הכלכלית, הקפאה עליה החליטה היום הממשלה במשאל טלפוני, אמר שיינין כי "באם לא ניתן יהיה לבצע את הקיצוץ מבחינה משפטית, ניתן יהיה לבצע במקום קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. עם זאת, במקביל לכל הקיצוצים הללו צריך גם להגדיל את ההשקעות בתשתיות לשם הוצאת המשק מהמיתון. אם עושים קיצוץ בתקציב בהיקף של 6 מיליארד שקל, חלק מזה חייב לחזור באמצעות השקענה בתשתיות. קיצוץ תקציבי והעלאת מסים מבלי להגדיל את ההשקעות יובילו למיתון עמוק יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully