וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המעו"ף נסגר בירידה של 1.1%

אילן מוסנאים

9.6.2002 / 17:24

מחזור המסחר נמוך - 127 מיליון שקל; הירידות בטבע עקב החשש מהאטה בצמיחת שוק הטרשת הנפוצה; אלביט מערכות איבדה 2.5% עקב פיצוץ עסקת אלישרא

הבורסה של תל אביב סיימה הערב את המסחר בירידות שערים של כ-1% תוך מחזור נמוך של 127 מיליון שקל.

המסחר נפתח בבוקר בירידות של כ-1%, שהלכו והתחזקו בהמשך המסחר. הירידות נמשכו לאורך כל היום בהשראת הירידות בסוף השבוע בנאסד"ק, האירועים הבטחוניים בארץ והתחזקות הדולר מול השקל, והגיעו בשפל עד לירידות של כ-1.7% במעו"ף.

לקראת שעות הצהריים המאוחרות, בעקבות ידיעות בשוק על מסיבת עיתונאים שהנגיד מכנס, התחילו הירידות במדדים להתמתן. בשעה 16:30 אכן הפתיע הנגיד את השוק עם הודעה על העלאת ריבית בשיעור חד של 1.5%. ההודעה בלמה את הדולר, שצנח מרמות של למעלה מ-5 שקלים לרמה של כ-4.94 שקלים. ההשפעה על המסחר בניירות הערך היתה פחות דרמטית, ובסיום נסגר המעו"ף בירידות של 1.1% לרמה של 383.8 נקודות ומדד תל אביב 100 ירד ב-1.2% לרמה של 372.7 נקודות. התל-טק 15 ירד ב-2.3%.

פעילים בשוק ההון ציינו כי התקווה היא שהמהלך של הנגיד יצליח לבלום את הדולר בצורה אמיתית ושלא מדובר באתנחתא ליום יומיים, שאחריה הדולר ימשיך במירוץ שלו. הפעילים ציינו כי אם גם המהלך הנוכחי של קליין לא יעזור, אז המשק הישראלי בצרות צרורות. לגבי ההשפעה המינורית על המסחר בבורסה, הפעילים ציינו כי מה שמעיב יותר על המסחר במניות זה המצב הבטחוני והמגמה השלילית בנאסד"ק, כך שהשפעה של העלאת הריבית על הבורסה תבוא דרך המסחר בדולר ובשוק הסולידי.

מניית אלביט מערכות ירדה ב-2.5% במחזור של 3 מיליון שקל וכור סיימה את המסחר בירידות של 0.6% במחזור של 6 מיליון שקל. המניות הגיבו לפיצוץ עסקת מכירת אלישרא לאלביט מערכות ומכירתה לאלתא. ביטול העסקה, שהיתה אמורה להבטיח את המשך הצמיחה של אלביט מערכות ולאפשר לה להפוך לחברה גדולה יותר, העיב על המסחר במניית אלביט מערכות. מניית כור, שנסחרה מרבית שעות היום בעליות, נסגרה בירידות למרות רווח ההון של יותר מ-60 מיליון דולר שהיא צפויה לרשום ממכירת 30% ממניות אלישרא תמורת 99 מיליון דולר לחברת אלתא של התעשייה האווירית.

מניית טבע ריכזה את המחזור הגבוה בבורסה - 44 מיליון שקל - וירדה ב-4.1%. טבע ירדה ביום שישי בנאסד"ק בשיעור של 1.8% וסיימה את המסחר עם פער שלילי של 2.2%, לאחר שהמתחרה ביוג'ן פירסמה אזהרת רווח עקב מכירות חלשות מהצפוי של תרופת האוונקס לטרשת נפוצה, שהיא התרופה המתחרה של הקופקסון. על המסחר בטבע משפיעה התחזית כי שוק הטרשת הנפוצה צפוי לצמוח השנה בשיעור של 10%, וזאת לעומת תחזיות צמיחה קודמות של מעל ל-15%.

יתר המניות הדואליות נסחרו במגמה שלילית. מניית פורמולה איבדה 4.3%, טאואר סמיקונדקטור נפרדה מ-4% ופרטנר ירדה ב-1.1%.

מניית לאומי ירדה ב-0.8% במחזור של 8 מיליון שקל. המניה ירדה בעקבות הפרסומים בעיתונות השווייצית לפיהם המעילה בבנק לאומי שווייץ היתה בהיקף של 190 מיליון דולר - כפליים מההיקף עליו דיווח הבנק.

מניית בנק הפועלים ירדה ב-1.2%, מניית בנק דיסקונט ירדה ב-0.1% ומניית בנק המזרחי ירדה ב-0.2%.

מניית שיכון ובינוי, שזינקה ביום שישי ב-6% במחזור גבוה של כ-11.9 מיליון שקל, התממשה היום בירידות של 2%. המניה עלתה ביום חמישי לאחר שנודע כי החברה צפויה לחתום עד השבוע הבא על עסקת ענק עם ממשלת צ'כיה, במסגרתה היא תקים כביש אגרה באורך של כ-80 ק"מ, בהשקעה של כ-919 מיליון דולר. עסקה זו, אשר הינה עסקת B.O.T, צפויה להניב לחברה ב-30 השנים הקרובות הכנסות של עד 3.8 מיליארד דולר. היום הודיעה שיכון ובינוי כי טרם התקבל האישור של ממשלת צ'כיה לעסקה.

מניית ברן, עלתה ב-2.5%. החברה השלימה ביום שישי את רכישת חברת O2Wireless האמריקאית. באחרונה סבלה ברן מחולשה עקב העובדה שמרבית האנליסטים סברו שהמחיר בו אמורה העסקה להתבצע - 40 מיליון דולר (בעסקת מניות ומזומן), כפי שהודיעה ברן בעבר, הינו גבוה מדי. העסקה נסגרה לפי שווי של 10 מיליון דולר לברן ותתבצע בהחלפת מניות בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully