וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המדדים נסגרו בירידות בעקבות התחזקות הדולר

אמיר טייג

10.6.2002 / 17:06

המעו"ף ירד ב-1.1%; אלביט מערכות הוסיפה 2.5%בעקבות עסקה עם משרד הביטחון


לאחר שנגיד בנק ישראל הפתיע אתמול עם העלאת ריבית של 1.5%, פתחה הבורסה בתל אביב את יום המסחר בעליות שערים קלות של עד חצי אחוז. לאחר מסחר הפכפך הסתמן היפוך מגמה במדדים המובילים, בעקבות הדולר שהחל לעלות. המעו"ף סגר בירידה של 1.1% לרמה של 379.8 נקודות, מדד תל אביב 100 ירד בשיעור של 0.9% והתל-טק ירד ב-1.1%. מחזור המסחר היה דליל יחסית והסתכם ב-168 מיליון שקל.

עיני הפעילים היו נשואות במהלך היום אל הדולר, שבאופן מפתיע המשיך להתחזק מול השקל החל מהצהריים. "ככל שהירידות בדולר יתחזקו, תגיב הבורסה בעליות חדות יותר", כך סברו פעילים בשוק, ואכן רמת מדדי המניות נעה בהתאמה להתפתחויות בדולר. כאשר המגמה בדולר התהפכה והמטבע האמריקאי החל לעלות ביחס לשקל, הגיבו מדדי המניות בירידות.

האפיק השקלי ריכז היום פעילות רבה. פעילים מציינים כי סטיות התקן של השחרים בתקופה האחרונה הגיעו לרמה גבוהה מאוד, המזכירה את הרמות של שוק המניות.

להערכת כלכלני אינווסטק, העלאת הריבית אתמול מהווה סמן לגבי גבול הפיחות הנסבל מבחינת הנגיד. להערכתם, העלאת הריבית צפויה לתרום לירידה בשער הדולר וע"י כך לעזור לאג"ח הלא צמודות הארוכות מסוג שחר, שתשואתן צפויה לרדת (שוויים צפוי לעלות). השחרים ארוכי הטווח, אשר נפגעו בחודשים האחרונים בשל התחזקות הדולר, ריכזו היום עניין רב תוך מגמת ירידות. השחר ל-9 שנים ירד ב-1.1%, והתשואה בה עולתה ל-9.6%.

באינווסטק לא צופים שינויים מהותיים באפיקים הלא צמודים הקצרים, אולם מחירי המק"מים, שמשקפים את הריבית קצרת הטווח, ירדו בין 0.1% ל-0.6%, והתשואה של מק"מ לשנה עלתה ל-8.3%. "איגרות החוב צמודות המדד, במיוחד אלו הקצרות, עלולות לסבול מירידות משמעותיות עקב 'תנועת מספריים' של עליית הריבית וציפייה להתמתנות המדדים בעתיד", כותבים באינווסטק. "בשלב זה לא נראה כי הנגיד יידרש להעלאה נוספת של הריבית. לכן, עם התייצבות השווקים, יתחדשו הציפיות להורדה מתונה של הריבית בהמשך", מוסיפים באינווסטק.

הערכות הפעילים בשוק לגבי אפקטיוויות הריבית בעצירת ההידרדרות בשקל חלוקות. חלקם טוענים כי ללא פעילות משלימה מצד הממשלה לא תוכל הריבית לעצור את הדולר, אך אחרים אומרים כי מהלך העלאת הריבית עשוי לבלום את הדולר בצורה אמיתית, וכי לא מדובר באתנחתה ליום-יומיים שאחריה הדולר ימשיך במירוץ שלו. לגבי ההשפעה המינורית על המסחר בבורסה, הפעילים ציינו כי מה שמעיב יותר על המסחר במניות הוא המצב הבטחוני והמגמה השלילית בנאסד"ק - כך שההשפעה של העלאת הריבית על הבורסה תבוא דרך המסחר בדולר ובשוק הסולידי.

אלביט מערכות עלתה ב-2.5% בעקבות חוזה עם צה"ל


אלביט מערכות הודיעה הבוקר כי נבחרה על ידי משרד הביטחון לבצע את תוכנית "צבא יבשה דיגיטלי" עבור צה"ל. חוזה זה צפוי להניב לחברה מספר מיליארדים של שקלים בשנים הקרובות, כאשר בשלב הראשון של הפרויקט צפויה אלביט מערכות לרשום כמיליארד שקל הכנסות. החברה אמרה כי פרויקט זה צפוי להיות משמעותי עבורה, הן מבחינת ההכנסות בשנים הקרובות והן מבחינת הקידום הטכנולוגי. בעקבות הודעה זו מרכזת המניה עניין רב היום ועלתה בשיעור חד של 2.5% במחזור של 8.5 מיליון שקל.

אתמול בלטו מניות אלביט וכור, שהגיבו לסיום בלתי מוצלח של המשא ומתן בין השתיים למכירת אלישרא לאלביט מערכות. כור תמכור את אלישרא, בסופו של דבר, לחברת אלתא, שנמצאת בבעלות התעשייה האווירית, תמורת 99 מיליון דולר. כור תרשום בגין עסקה זו רווח הון של 60 מיליון דולר. כור ירדה ב-0.2%.

מניית טבע, שירדה אתמול ב-4.1% לאחר שמתחרתה ביוג'ן פירסמה אזהרת רווח עקב מכירות חלשות מהצפוי בשוק הטרשת הנפוצה, עלתה היום ב-0.5%. להערכת פעילים בשוק, הודעת ביוג'ן אינה צפויה להשפיע מדי לשלילה על המסחר במניה, נוכח הערכות כי מספר בנקים זרים להשקעות צפויים בקרוב לשפר את תחזיות הרווח של טבע.

רמי דרור, מנכ"ל די.בי.אם השקעות, אומר כי "כצפוי, האפיק השקלי מרכז היום פעילות רבה מאחר ששינוי הריבית צפוי לשנות מדיניות בקרב פעילים מוסדיים, שצפויים לשנות פוזיציות של השקעותיהם הסולידיות, ולפיכך המחזורים הגבוהים". דרור מציין שני גורמים נוספים אשר משפיעים היום על השוק - גל הירידות בשוקי העולם אשר טרם נבלם, והמצב הבטחוני המידרדר נוכח כניסה מחודשת של צה"ל לרמאללה.

סולל בונה הודיעה הבוקר כי במהלך השבוע הראשון של יוני זכתה החברה במספר מכרזים בשווי כולל של 60 מיליון דולר. הפרויקט הראשון שהחברה זכתה בו הינו מרכז יצחק רבין לחקר ישראל, שהיקפו הכספי יסתכם בכ-33 מיליון שקל. החברה מדווחת כי היקף הפרויקטים שמבצעת החברה מסתכם בכ-2 מיליארד שקל, וצבר הזמנותיה מסתכם ב-3 מיליארד שקל. מניית החברה עלתה ב-0.5% במחזור של 43 אלף שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully