וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אילנות בטוחה: הפיחות בשקל ישחק את רווחי דלק רכב

אילן מוסנאים

10.6.2002 / 10:42

האנליסטית סופי גלפר מעניקה למניית קבוצת דלק המלצת "תשואת חסר"; ההשקעה במניה מסוכנת עקב השקיפות הנמוכה ופעילות בתחומים מסוכנים

הפיחות בשער השקל יביא לעלייה במחירי הרכב, אך לנוכח רמת הביקושים הנמוכה העלייה תהיה ברמה נמוכה משיעור הפיחות - כך ששיעורי הרווחיות של חברת דלק רכב צפויים להישחק. כך מעריכה האנליסטית סופי גלפר מאילנות בטוחה.

באילנות בטוחה מציינים כי ההשקעה במניות קבוצת דלק כרוכה בסיכון בלתי מבוטל, עקב חוסר השקיפות של חלק מאחזקותיה, פעילות בתחומים מסוכנים, דוגמת תחום הדלקים והגז הטבעי, והעובדה שחלק ניכר מנכסיה הינם פרטיים (כ-60%). גלפר מציינת כי החברה נסחרת בדיסקאונט של 3% לשוויה הכלכלי, בעוד שהיא אמורה להיסחר בדיסקאונט של 15%-17%, ולכן היא מעניקה לה המלצת "תשואת חסר".

באילנות בטוחה אומרים כי הרבעון הראשון של 2002 התאפיין במגמות מעורבות בקבוצה. הרווח צמח בכ-16% למרות שחלק מהמגזרים סבלו מחולשה בהכנסות ומירידה ברווחים.

המגזר שהפגין חולשה ברבעון הראשון הוא מגזר הרכב, באמצעות חברת דלק רכב, שהרווחיות שלה נשחקה ברבעון בלא פחות מ-45% ל-18 מיליון שקל. גלפר סבורה שדלק רכב צפויה להיפגע מהמגמות הנוכחיות בשוק הרכב באופן חד (בהשוואה למתחרות) משתי סיבות: 1) ההשפעה החזקה של מגזר הליסינג התפעולי (המושפע מהמתרחש בתחום ההיי-טק) על תוצאות החברה. בעבר הוביל המגזר לצמיחה חדה במכירות, וכיום הוא מהווה את הגורם העיקרי להתכווצות ההכנסות. 2) החברה נפגעת מירידה במכירות הדגם המוביל במכירות החברה בשנים האחרונות - מזדה לנטיס - כתוצאה משינוי טעמי הצרכנים.

מגזר האנרגיה והתשתית, שגרם ברבעון הראשון להפסד של 10 מיליון שקל, המשיך ליהנות מהשקעות ניכרות שעשויות להניב רווחים בטווח הארוך. הקבוצה הגדילה את השקעותיה בפרויקט ים תטיס ובקידוח בוייטנאם לכ-485 מיליון שקל - עלייה של כ-46%. באילנות בטוחה מעריכים כי ההתפתחויות החיוביות במגזר בתקופה האחרונה - האישור להקמת אסדה קבועה להפקת גז טבעי בקידוח "מרי 1", אישור העסקה עם חברת החשמל והזכייה של החברה הבת אי.די.איי בפרויקט ההתפלה באשקלון - יתרמו באופן ניכר לרווחיות הקבוצה, אף כי התרומה תבוא לידי ביטוי רק בטווח הארוך.

לעומת ההאטה בפעילות דלק רכב הציגו יתר המגזרים של החברה שיפור נאה. כך, מגזר הדלקים הכפיל ברבעון הראשון את הרווחים ל-10 מיליון שקל, למרות הפסד של 5 מיליון שקל לחברת DELEK U.S.A. גלפר מעריכה כי DELEK U.S.A תהיה מנוע הצמיחה של חברת הדלק הישראלית בטווח הבינוני והארוך.

גלפר מזכירה בנוסף את הודעת קבוצת דלק כי בכוונתה לבצע גיוס הון עבור דלק - חברת הדלק הישראלית, כאשר אחת האפשרויות היא לגייס הון מהציבור בדרך של פרסום תשקיף. באילנות בטוחה מעריכים כי במידה שמהלך כזה ייצא אל הפועל, הוא יביא להגדלת השקיפות והנזילות ולהורדת המינוף בקבוצה. מהלך כזה יביא, להערכת גלפר, לירידה בדיסקאונט הנדרש על אחזקות הקבוצה.

מגזר הנדל"ן נהנה ברבעון הראשון מהשיפור הניכר ביותר ברווחיות מבין מגזרי החברה, עם זינוק לרווח של 21 מיליון שקל, לעומת רווח של 2 מיליון שקל ברבעון המקביל. קבוצת דלק ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחום הנדל"ן בארץ ובחו"ל על ידי רכישת נכסים מניבים במיקומים אטרקטיוויים, תוך שימת דגש על איכות השוכרים וחוזים לטווח ארוך. באילנות בטוחה מעריכים כי תרומתו של המגזר לרווחיות הקבוצה תלך ותגבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully