וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ויקטור שוחט: המדיניות המוניטרית של בנק ישראל קרובה למיצוי

אמיר טייג

10.6.2002 / 16:12

סגן נשיא דויטשה בנק ישראל, משווה את כלכלת ישראל לחברת הכבלים הקורסת תבל: "אם תבל תחליט לחלק דיווידנד, האם כדאיות הרכישה שלה תגדל?"

"הבעיה בכלכלה הישראלית אינה מוניטרית כלל, הבעיה היא פיסקלית בלבד. המדיניות המוניטרית של בנק ישראל קרובה למיצוי יכולתה להשפיע על השוק, והראיה היא הפיחות הנמשך בדולר", כך אומר ויקטור שוחט, סגן נשיא בדויטשה בנק ישראל. "אם חברת הכבלים תבל תחליט לחלק דיווידנד, האם כדאיות הרכישה של החברה תגדל?", כך שואל שוחט, ומשווה בין חברת הכבלים הקרובה לפשיטת רגל ובין כלכלתה של מדינת ישראל.

"תפקידו היום של בנק ישראל הוא לעלות את הנושא הכלכלי על סדר היום הציבורי. ללא שינוי מבני אמיתי במשק הישראלי לא ייתכן פתרון אמיתי שאינו כיבוי שריפות קצר טווח", כך אומר שוחט. להערכתו, אירועי היומיים האחרונים, הכוללים העלאה מפתיעה של הריבית ב-1.5% ואדישות מופגנת של הדולר למהלך חד זה, צריכים להדליק נורה אדומה לציבור ולקברניטי המשק: "עליהם להבין כי קיימת בעיה מבנית עמוקה בשוק הישראלי". להערכת שוחט, הבעיה העיקרית הדורשת פתרון היא הרמה הגבוהה של תשלומי העברה מתוך סך התמ"ג הישראלי. שוחט מוסיף כי משק ממותן, כמו המשק הישראלי היום, אינו יכול לשאת נטל כל כך גדול של תשלומי העברה.

שוחט מציין כי בשנים האחרונות קיימת מגמה של גידול ביחס בין תשלומי ההעברה והתמ"ג, ונותן כדוגמה את חוק הלפרט, אשר היטיב עם סקטור החרדים באמצעות הגדלה של קצבאות הילדים החל מהילד הרביעי. שוחט אומר כי תהליך העברת חוק זה מייצג את תהליך קבלת ההחלטות בממשלה הישראלית, אשר תוך חוסר אחריות מקריבה תקציבים חשובים תמורת הישגים פוליטיים. "עד שהמדינה לא תתמודד אחת ולתמיד עם הבעיה הדמוגרפית, לפיה חלק גדול מאוכלוסיית המדינה אינו משתתף בכוח העבודה מחד גיסא, ונופל כנטל על מיעוט מאידך גיסא, לא ייתכן פתרון בר קיימא".

להערכת שוחט, יש להשוות בין זכויות כל האזרחים שאינם עובדים. "יש לפתור את המצב כיום המאפשר לחלק מאוכלוסיית החרדים, שאינם עובדים, לקבל זכויות יתר בהשוואה למובטלים חילוניים". כמו כן, הוא אומר, יש לבטל את כל ההטבות הגיאוגרפיות הכוללות את חוק הנגב וההטבות לשטחי יו"ש. להערכתו, להטבות אלו אין ערך כלכלי ויש להחליפן בהשקעות בתשתית, כמו רכבות מהירות מאזור הדרום למרכז הארץ, אשר ישפרו את פריון המשק.

בהתייחסותו לתוכנית הכלכלית, אומר שוחט כי היא אינה כוללת קיצוץ אמיתי, מאחר שהיא מתבססת על מימון באמצעות העלאת מסים. "הדבר האחרון שיש לעשות בזמן מיתון הוא העלאת מסים", אומר שוחט. "למרות הגדלת נטל המס, תקבולי המסים של המדינה עשויים לרדת בגלל המיתון, דבר שרק יעמיק את הגירעון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully