וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר זינק בכ-0.9% בשל רכישות של בנקים זרים

גולן פרידנפלד

6.12.2002 / 12:44

שערו היציג נקבע ברמה של 4.698 שקלים; בנק לאומי: המסחר צפוי להיות עצבני עד סוף השנה


יום המסחר התאפיין מאז פתיחתו בהתחזקות של הדולר מול השקל. בפתיחת המסחר התחזק הדולר בכ-0.45%, וכשעה מאוחר יותר נרשמו עליות של כחצי אחוז נוספים והדולר נסחר בעליות של כ-1% לעומת שערו היציג אתמול תוך שהוא חוצה את רמת ה-4.70 שקלים. ההערכות בשוק היו כי העליות היום מיוחסות לרכישות שביצעו בנקים זרים, ומכיון שמדובר ביום שישי בו המחזורים נמוכים רכישות אלו גרמו לעלייה חדה בשערו של הדולר. שערו היציג של הדולר נקבע ברמה של 4.698 שקלים - עלייה של 0.9% לעומת היציג שיקבע אתמול.

פעילים בשוק טענו כי התחזקותו של הדולר מיוחסת לנאום של נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, בו טען כי המשך קיצור החוב של מדינת ישראל יביא להורדת דירוג האשראי של ישראל.

בתגובה לנאומו של קליין, ציין אתמול קונרס רויס, האחראי מטעמה של סוכנות הדירוג S&P על דירוג האשראי של ישראל, כי הוא אינו רואה בקיצור טווח החוב של האוצר תגובה חריגה. תגובה זו מקובלת בקרב ממשלות רבות בעולם, אומר רויס, "ומגמה זו אינה מדאיגה אותנו, לעת עתה". רויס הוסיף כי הוא רואה את קיצור החוב המגויס על ידי האוצר כתגובה זמנית בלבד, אשר נכפתה על המדינה בעקבות עלות הגיוס הגבוהה של חוב ארוך טווח.

בבית ההשקעות גיפט ציינו הבוקר כי רכישות של משקיעים זרים הן אלו שגורמות לעליות השערים החדות בשערו של הדולר. בדרך כלל בחודש דצמבר המשקיעים הזרים לא נוטים לפעול בשוק המט"ח והם מתחילים לפעול שוב בתחילת ינואר, אך כעת כנראה שהם שינו את המסורת ונכנסים להשקעה בדולר, ככל הנראה על רקע החשש מפני הורדת דירוג של ישראל.

בבית ההשקעות אקסלנס ציינו כי מדובר בשינוי מגמה בשוק המט"ח, והדולר עלול להגיע לרמה של 4.72 שקלים שהיא רמת ההתנגדות הבאה שלו. בבנק לאומי סבורים כי המסחר בשוק המט"ח עד סוף השנה הנוכחית צפוי להתאפיין בעצבנות רבה בעקבות האירועים הכלכליים שבפתח - התקציב, הרפורמה במס והבחירות. מתן ערבויות מארה"ב, לעומת זאת, עשוי לחזק את השקל, לפחות בטווח הקצר.

בבית ההשקעות Easy-Forex ציינו כי העלייה האחרונה בשער הדולר שהחלה אתמול היא למעשה תחילת מגמת ההתחזקות של הדולר מול השקל. הסיבה לכך היא נאומו של קליין, וכן ההנחות הלא ריאליות של משרד האוצר לצמיחה של 3.4% בהכנסות ממסים בשנת 2003 והגידול בגירעון הממשלתי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully