וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלכלן: העובדה שהאוצר לא מנפיק גלבועים מעידה כי הוא אינו מאמין בשקל

אמיר טייג

11.6.2002 / 14:05

גדעון בן נון, כלכלן בכיר בחיסונים פיננסיים, אומר שהאוצר מגלה התעלמות מופגנת מהאירועים בשוק, הנמצא על סף קריסה

"העובדה שהאוצר אינו מנפיק גלבועים במצב השוק הנוכחי מעידה כי הוא אינו מגלה אמון בשקל", כך אומר היום גדעון בן נון, כלכלן בכיר בחיסונים כלכליים. "אם האוצר היה מאמין באמת כי הדולר צפוי להיחלש, הוא היה כבר מתחיל ממזמן להנפיק גלבועים", אומר בן נון ומוסיף כי אם מדיניות האוצר היא, בין השאר, לגייס הון מהציבור בעלות הנמוכה ביותר, עכשיו צריך להיות זמן אטרקטיווי עבורו להנפקת גלבועים.

להערכת בן נון, "השוק נמצא כעת על סף קריסה כללית והדבר היחיד שיכול למנוע אותה הוא הגדלת הנזילות של הדולר, בדמות הנפקת גלבועים או כתיבת אופציות קול על השקל. רק החלטה מהירה מאוד בנושא, שתיעשה כבר בימים הקרובים, עשויה למנוע קריסה כללית". בן נון מוסיף כי הבעיה המרכזית היום היא בעיה פסיכולוגית של חוסר אמון בשקל, ולפיכך נדרשת פעולה מהירה של הרגעת רוחות מצד האוצר, בנק ישראל וראש הממשלה.

להערכת בן נון, האוצר מגלה התעלמות מופגנת מהאירועים בשוק, בראשם צניחת האפיקים השקליים ואי תגובת הדולר למדיניות הריבית של בנק ישראל. "ההכחשה של האוצר לגודל הבעיה מזכירה ימים של ערב משבר, בדומה למשבר מניות הבנקים ב-1983". עם זאת, הוא מוסיף כי החשש הכבד לקריסה כללית קיים בעיקר בקרב הפעילים בשוק, ועדיין לא ניתן לראות תגובות קיצוניות בקרב הציבור. "אם הציבור ייכנס לפאניקה, אנחנו עשויים לראות פיחות בשקל של כ-50%, וזה לשמחתנו עדיין לא קרה". לפיכך, מסיק בן נון כי עדיין קיים שביב של תקווה בקרב הפעילים כי אכן הצעדים הנדרשים ייעשו ובקרוב.

בן נון מעריך כי חששם הכבד של הפעילים מפני המשך פיחות משמעותי בשקל מול הדולר יוצר היום מצב בו קיימת כדאיות גבוהה ברכישת שחרים ארוכי טווח ברמת תשואה של מעל 10% ומק"מים בשיעור תשואה של מעל 9% לשנה. בן נון מסייג ואומר כי "יש לקחת בחשבון שהשקעה כיום בניירות אלו כרוכה ברמת סיכון גבוהה מאוד, אך התשואה מצדיקה השקעה זו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully