וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר שובר שיא נוסף: היציג נקבע על 4.994 שקלים

ליאור כגן

11.6.2002 / 15:47

סוחרים: "השוק מחכה למעשים ולא להצהרות או לפגישות"; לדבריהם פרסום הרפורמה במס מחר תומך בהתחזקות הדולר

יום המסחר בשוק המט"ח נפתח כשהשקל התחזק מול הדולר, אך המגמה לא החזיקה זמן רב. שערו היציג של הדולר שוב שבר היום שיא כאשר נקבע על 4.994 שקלים - עלייה של 0.3% לעומת השער היציג שנקבע אתמול, ושל כ-0.7% לעומת שערו בסיום המסחר. בשעה זו, לאחר קביעת היציג, נסחר הדולר ברמה נמוכה יותר, 4.988 שקלים.

היום נודע כי שר האוצר, סילבן שלום, ונגיד בנק ישראל, דוד קליין ייפגשו מחר על מנת לדון במצבו המדרדר של המשק, ובדרכים להוצאתו מהמשבר. "השוק מחכה למעשים ולא להצהרות או לפגישות", אומר אחד הסוחרים בשוק המט"ח.

מחדרי העסקות נמסר כי נפח העסקות גבוה מאוד. "כולם קונים - בנקים מקומיים, גופים זרים, חברות וספקולנטים", אומר אחד הסוחרים. בשוק המט"ח מודאגים מכך שהציבור יחליט לנהור לדולר. "זה יכול לגרום להמשך פיחות מהיר", אומר אחד הסוחרים.

לדברי סוחרים בשוק, פרסום הרפורמה במס מחר, לפיה יוטל מס על האפיקים השקליים, תומך בהתחזקות הדולר. "אפילו תמיכת שרון בנגיד לא עוזרת", אומר אחד הסוחרים. אתמול אמר שרון כי העלאת הריבית היתה מוצדקת. בשוק המט"ח מציינים כי פגישה בין שר האוצר לנגיד שתסתיים בשיתוף פעולה בין האוצר לבנק ישראל, עשויה לייצב את השווקים.

בחדרי העסקות מעריכים כי השוק בוחן שוב את נחישות הנגיד קליין. "המק"מים כבר משקפים העלאת ריבית נוספת של כ-2% כבר בתקופה הקרובה", אומר אחד הסוחרים. לדבריו, חייבת לבוא התערבות כלשהי - אם באמצעות הנפקת גלבועים ואם באמצעות העלאת הריבית.

הסוחרים בחדרי העסקות מעריכים כי כל עוד לא תתבצע התערבות כלשהי מצד קובעי המדיניות, הדולר ימשיך לטפס. צחי אליאש, מנהל הספוט בחדר המט"ח של בנק לאומי, מציין כי הביקושים עדיין גבוהים מההיצע שהשוק יכול לספק. לדבריו, צריכה לבוא התערבות בצורת העלאת ריבית, צמצום פיסקלי וקליטת הביקושים, למשל באמצעות הנפקת גלבועים (אג"ח צמוד דולר). "יש לזכור כי שינוי מגמה לוקח זמן. גם הפחתת הריבית ב-2% לא השפיעה מיידית על השוק", אומר אליאש, שמעריך כי הדולר ימשיך להתחזק בתקופה הקרובה.

אילן ויסקין, מנהל חדר עסקות מט"ח בבנק לאומי אומר, כי הנפקת גלבועים זה מהלך טוב לשוק ההון. לדבריו, הנפקת גלבועים תספק את הביקושים ותעזור לפחות בזמן הקצר. ויסקין מציין כי פתרון זה לא מושלם, שכן הוא לא פותר את הבעיה של זרם הדולרים לארץ שהולך ופוחת, וזרם ההשקעות לחו"ל שגובר.

ויסקין מציין כי המסחר בשוק המט"ח מתנהל בצורה טובה וכי מרווחי הקנייה סבירים. לדבריו, יש עדיין עודף ביקוש לדולרים - דבר שתומך בהמשך התחזקות הדולר. "אסור לנגיד להילחם בשער ספציפי, ולכן אני חושב שהוא לא צריך להעלות את הריבית כאשר השער יגיע ל-5 שקלים", אומר ויסקין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully