וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיסוי השקעות בבורסה - בארץ ובחו"ל

ליאור כגן

11.6.2002 / 19:42

את השיטה של גביית המס במקור תאפיין נציבות מס הכנסה, כאשר הכוונה היא לא להביא את המשקיעים למשרדי מס הכנסה


בורסה בארץ

- יוטל מס של 15% על מניות ומכשירים צמודים הנסחרים בבורסה (כגון אג"ח צמוד למדד) ומס של 10% על מכשירים שקליים (כגון מק"מים ואג"ח שקליות). כל מכשיר המוצמד למטבע, כגון אג"ח דולרי מסוג גלבוע, ימוסה ב-15%. הצמדה לכל מדד אחר תיחשב לצורך תשלום המס כהצמדה למדד המחירים לצרכן.

- מק"מים - ימוסו רק מה-1 לינואר 2004.

- איגרות חוב - עד סוף 2004 ישולם מס רק על הריבית. החל משנת 2005 ישולם מס גם על רווחי הון.

- מתי נתחיל לשלם את המס על ניירות הערך? ההיערכות של הברוקרים לגביית המס באופן אוטומטי תיערך זמן מה, ולכן בשנת 2003 ינוכה מס במקור של 1% מתמורת המכירה, כמקדמה על רווח ההון. המשקיע יוכל להגיש בסוף השנה דו"ח מקוצר למס הכנסה, ולקזז הפסדים, או לראות בתשלום כמס סופי. את השיטה של גביית המס במקור תאפיין נציבות מס הכנסה, כאשר הכוונה היא לא להביא את המשקיעים למשרדי מס הכנסה.

- המשקיעים המוסדיים ימשיכו להיות פטורים ממס עם הצגת האישור המתאים.

החל משנת 2004, תבוטל שיטת הגבייה על ידי ניכוי מס במקור, ויעברו לשיטת גביית המס מהרווח (בהתאם לאפיק - צמוד: 15%, שקלי: 10%). את הניכוי יבצעו הברוקרים, כאשר כעת מוטלת עליהם החובה להכין את המערכות הנדרשות.

הברוקר רשאי לבצע קיזוז של הפסדים מול רווחים שנוצרו עד תום החודש. הוועדה מציעה גם כי ניתן יהיה לקזז הפסדים קודמים (מעבר לחודש) עם רווחים מאוחרים יותר. הברוקר יעביר ללקוח מסמכים על ניכוי המס, ומבחינת הנישום מדובר בתיעוד סופי.

מה קורה עם ניירות ערך שנרכשו לפני היום הקובע (היום בו ייכנסו לתוקף המלצות רבינוביץ')? העלות שתחושב לצורך תשלום מס היא המחיר המקורי בו נרכש נייר הערך, צמוד למדד, או השווי של נייר הערך (לפי המחיר הגבוה).

- עסקות מחוץ לבורסה הנעשות שלא באמצעות ברוקר - יהיה צורך לדווח בדומה לדיווח על רווח הון רגיל ממכשירים לא סחירים.

- מס על עסקות גדולות המאפיינות בעלי שליטה בחברות - ניתן יהיה לדרוש קיזוז הוצאות בגין העסקה (כגון הוצאות עו"ד או הוצאות מימון). לשם כך צריך יהיה להוכיח כי נלקחה הלוואה ספציפית לצורך ביצוע העסקה (שעליה משולמות הוצאות ריבית).

בורסה בחו"ל

- ניירות ערך שנרכשו ויירכשו עד שנת 2005 - לא יהיה שינוי. ימשיכו להיות ממוסים בשיעור של 35%. משנת 2006 ואילך יירד שיעור המס ל-15%.

- מס על דיווידנד מחו"ל - 25% מהרווח.

- תושבי חוץ ימשיכו להיות פטורים ממס מפעילות בבורסה בארץ.

- פעילות קופ"ג בבורסה בחו"ל: ימשיכו לשלם מס של 35% על רווחי ההון עד סוף שנת 2005. מ-2006 ימוסו בהתאם לתקנות שנקבעו לקופ"ג.

- עד שנת 2007 לא ניתן יהיה לקזז הפסדים מול רווחים שנוצרו בבורסות שונות, כלומר בארץ ובחו"ל. לצורך כך נקבעו סלים שכל אחד מהם מכיל ניירות ערך שניתן לקזז ביניהם. לדוגמה, יהיה סל בורסה בת"א, וסל בורסה בחו"ל. משנת 2007 ואילך, ניתן יהיה לקזז רווחים מול הפסדים בכל פעילות בשוק ההון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully