וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האטה בפעילות המגזר היצרני במשק: מדד מנהלי הרכש עמד על 47.9% במאי

גולן פרידנפלד

6.12.2002 / 10:50

דן אנד ברדסטריט: רכיב ההזמנות בשוק המקומי עמד על 45.6% ומשקף ירידה של 4.1% לעומת החודש הקודם; קו ה-50% מפריד בין האטה להתרחבות במרכיבי המדד

מדד מנהלי הרכש של דן אנד ברדסטריט לחודש מאי מצביע על ההאטה בפעילות המגזר היצרני בחודש מאי. המדד עומד על 47.9% לעומת 50.6% בחודש אפריל כאשר קו ה-50% מפריד בין האטה להתרחבות. כל מרכיבי המדד הצביעו על מגמת האטה וצמצום בחודש מאי. הנתון שנמדד ברכיב היצוא עמד על 45.5% לעומת 43.3% בחודש הקודם - עלייה קלה לאחר ירידה של 4.1% בחודש שעבר, אך עדיין רכיב זה נמצא מתחת לקו 50% ומעיד על המשך מגמת ההאטה ביצוא.

ברכיב מלאי מוצר מוגמר חל שינוי מהותי לעומת החודשים האחרונים, והחודש ירד רכיב זה ב-14.5% ל-43.7%. רכיב המלאי המוגמר מהווה למעשה תופעת לוואי לירידה בביקושים בשוק המקומי ובביקושים ליצוא, וזאת לאחר שהחברות הפנימו את הירידה בביקושים ושינו בהתאם את קצב הייצור שלהן.

ברכיב ההזמנות בשוק המקומי ממשיכה מגמת הצמצום. רכיב זה מעיד על המשך הצמצום בביקושים המקומיים. הרכיב ירד החודש בעוד 4.1%, והערך שנמדד היה 45.6% לעומת 49.7% בחודש שעבר. כלומר, הרכיב נמצא באופן מובהק מתחת לקו ה-50%. בבדיקת התשובות לסקר, ניכר שעיקר הירידה נובע מצמצום בביקושים. חישוב נתוני המגמה מצביע על המשך מגמה זו.

גם ברכיב תפוקות הייצור חל שינוי מגמה שלילי בחודש מאי לעומת החודשים הקודמים. הנתון שנמדד החודש היה 48.4% לעומת 57.1% בחודש שעבר - ירידה של 8.7% לעומת החודש הקודם. המשיבים בסקר ציינו את הביקושים הנמוכים כגורמים לירידה בתפוקות הייצור.

ברכיב הרכישות למלאי ממשיכה מגמת האטה והצטמצמות. הנתון שנמדד החודש היה 46.0% לעומת 48.1% בחודש שעבר - ירידה של 2.1% לעומת החודש הקודם. לירידה זו יכולה להיות משמעות מבחינת הצפי של מנהלי הרכש לגבי מה שעתיד לקרות בזמן הקרוב, הן בהיבט הביקושים והן בהיבט של שינוי במחירי חומרי הגלם. רוב המשיבים לסקר ציינו את הירידה בביקושים והקטנת מלאי מכוונת כסיבות לירידה ברכיב זה.

ברכיב מחירי הרכישה נראית באופן ברור מגמת ההתחזקות בעליית המחירים שמקורה העיקרי בשינויים בשער הדולר שחלו בזמן האחרון. הנתון שנמדד היה 75.1% לעומת 67.6% בחודש שעבר, וכל הנשאלים הצביעו על השינוי בשער המטבע כסיבה לעלייה זו. חישוב קו המגמה מראה צפי להמשך מגמת זו בחודשים הקרובים.

ברכיב זמני האספקה בשוק המקומי נצפתה עלייה בנתוני חודש זה לעומת החודש הקודם. הערך שנמדד היה 53.0% לעומת 50.7% (סדרת נתונים מנוכה עונתיות). הנתון נמצא מעל קו 50% ולכן אפשר להניח שממשיכה מגמת התארכות בזמני האספקה בשוק המקומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully