וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דני גולדשטיין: נכון לעכשיו, אין רפורמה אלא רק הגדלת נטל המס

12.6.2002 / 12:17

גולדשטיין, יו"ר איגוד החברות הציבוריות הוסיף הורדת נטל המס מעבודה היא מודרגת וארוכת-טווח ולא ברור אם היא תבוצע; הזהיר מפני פגיעה בבורסה הנמצאת כיום בשפל חמור


"בינתיים אינני רואה את הרפורמה במס, אלא רק את הגדלת נטל המס, המצטרף לגידול בשיעורי המס פרי התוכנית הכלכלית." כך אמר היום (ד') יו"ר איגוד החברות הציבוריות, דן גולדשטיין, בתגובה לפרסום המלצות ועדת רבינוביץ לרפורמה במס.

דני גולדשטיין הדגיש, כי המיסוי על שוק ההון מוחל מיידית, אולם הורדת נטל המס מעבודה היא מודרגת וארוכת-טווח ולא ברור אם היא תבוצע. "חרף ההבטחות על חקיקה, מי אכן יוכל לערוב לנו שהורדת המס עד 2008 אכן תתבצע. הכל יכול להתרחש עד אז. התוצאה היא שהעיקרון הבסיסי של הרפורמה - הקטנת המס מעבודה – עדיין רחוקה מהתגשמות. לעומת זאת, המיסוי על שוק ההון הוא מיידי. זאת ועוד, ניתן היה לצפות שהמס על הבורסה יוטל בהדרגה ולו רק כדי שלא להעמיק את המשבר בשוק ההון, אך הדבר לא נעשה." טען גולדשטיין.

גולדשטיין גם מתח ביקורת על כך שהרפורמה איננה משיתה מס על כל אפיקי החיסכון באופן שוויוני ואחיד, עקרון שהיה אחד מיסודות הרפורמה המוצהרת. הוא ציין במיוחד את העובדה שקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הוצאו מתחולת הרפורמה. לדבריו, אין לכך כל הצדקה כלכלית, שכן ניתן היה להשית מס, לפחות על מימוש הרווחים בקופות הגמל וההשתלמות.

בהתייחסות להטלת ניכוי מס במקור על רווחי הון בבורסה אמר יו"ר איגוד החברות, כי ארגונו יעקוב בתשומת לב, שאכן מדובר בניכוי זמני עד להשלמת היערכות הבנקים והברוקרים לגביית מס בורסה ולא יהפוך למס קבוע. כן יעקוב האיגוד אחר יישום האפשרות לקיזוז הפסדים כפי שהובטח ע"י הועדה.

דני גולדשטיין הזהיר מפני פגיעה בבורסה הנמצאת כיום בשפל חמור, הן במחזורי המסחר, הן ברמת השערים והן ברמת הסחירות בשוק. לדבריו, שוק ההון שרוי בשפל כה גדול כך שהמיסוי על רווחי הון רק יעמיק את השפל וייפגע באטרקטיביות ההשקעה בו. התוצאה תהיה, לדבריו, שהרפורמה תיפגע ביכולת החברות לגייס הון לצמיחה בבורסה ותגביר את תלותם במימון הבנקאי, שאף הוא ניתן היום במשורה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully