וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוני קפלן: "החיבור בין התוכנית הכלכלית והרפורמה במס הוא בלתי אפשרי"

אמיר טייג

12.6.2002 / 13:55

נציב מס הכנסה לשעבר: "מצד אחד מממנים גירעון באמצעות מסים ומצד שני מאמצים רפורמת מס גירעונית; המעבר למיסוי פרסונלי היה צריך להיעשות כבר לפני ארבע שנים"

"הוועדה הלכה בכיוון הנכון כאשר ביססה את המלצותיה בשלושה תחומים עיקריים: מיסוי ההון, מיסוי על הכנסות ישראלים בחו"ל והפחתת המיסוי על העבודה. המלצות הוועדה זהות לחלוטין להמלצות ועדת בן בסט, ולפיכך אין חדש בהמלצותיה", כך אומר יוני קפלן, נציב מס הכנסה לשעבר, שבתקופת כהונתו הוגשו המלצות ועדת בן בסט.

עוד אומר קפלן כי החיבור בין הרפורמה של ועדת רבינוביץ' ובין התוכנית הכלכלית שאושרה לא מכבר בכנסת, הינו בלתי אפשרי. "הרפורמה והתוכנית הכלכלית סותרות זו את זו. מצד אחד המדינה מממנת גירעון באמצעות העלאת שיעורי מס ערך מוסף וביטול תקרת תשלומי הביטוח, ומצד שני מגדילה גירעון באמצעות אימוץ רפורמה גירעונית".

קפלן מברך על ההחלטה לעבור למיסוי פרסונלי בכל הנוגע למיסוי אזרחים ישראלים השוהים ועובדים בחו"ל. קפלן מציין כי "בעידן הגלובליזציה והאינטרנט יכולתם של ישראלים להעתיק את מקור הכנסותיהם לחו"ל גדלה מאוד, ולפיכך זה צעד חשוב שהיה צריך להיעשות כבר לפני ארבע שנים".

קפלן מציין כי ההבדל העיקרי בין הרפורמה של רבינוביץ' ובין הרפורמה של בן בסט הוא בריבוי שיעורי המס על ההון ברפורמה של רבינוביץ' לעומת שיעור מס אחיד של 25% ריאלית שהוצע על ידי בן בסט. להערכתו של קפלן, לשיטה של ריבוי שיעורי מס חסרונות רבים ביניהם סרבול המערכת, פתיחת פתח לתכנון מס, הפיכת המס לגורם בשיקולי ההשקעה, ויצירת מצב של אינפלציה גבוהה ותשלום מס עבור הפסדים ריאליים, בו זמנית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully