וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סם ברונפלד: מס מחזור יעשה לבורסה נזק בלתי הפיך

גולן פרידנפלד

12.6.2002 / 15:51

מנכ"ל הבורסה: ברור הצורך החברתי שברפורמה במיסוי, אך לנוכח המצב במשק וההשלכות שיהיו ליישום ההמלצות על השוק, ראוי היה לממש רק חלק מהשינויים

"החלטת ועדת רבינוביץ' להטיל מס מחזור על הבורסה, היא החלטה שתעשה לבורסה נזק בלתי הפיך" - כך אמר היום סם ברונפלד, מנכ"ל הבורסה.

"הטלת מס גורף על כל ציבור המשקיעים היא בבחינת טעות, ולהערכתי היה ראוי למסות קודם כל את בעלי השליטה בחברות, ולא את הציבור הרחב שגם כך מדיר את רגליו מהבורסה", הוסיף ברונפלד.

ברונפלד ציין כי ברור לו הצורך החברתי שברפורמה מיסויית בישראל, אך לנוכח המצב הכלכלי במשק וההשלכות שיהיו ליישום ההמלצות על שוק ההון, היה ראוי לממש רק חלק מהשינויים המוצעים.

עוד ציין ברונפלד כי התזמון של הרפורמה הוא אומלל, לאור משבר האמון שיש כיום בין ציבור המשקיעים להנהגה הכלכלית, וכי אם הוחלט לממש את הרפורמה, הרי ראוי היה לממש תחילה את עיקריה ולוותר על הדברים שסובלים דיחוי.

"הייתי מוותר על האיסור לקזז הפסדי הון מול דיווידנדים - למשל לצורכי מס, בכדי לבוא לקראת המשקיעים. בנוסף הייתי מוותר על הצורך של ניכוי המס במקור, כיוון שלא מדובר באוכלוסיה שאינה משלמת מסים", הוסיף ברונפלד.

על פי המלצות הוועדה, בשנת 2003 ינוכה מס במקור של 1% מתמורת המכירה, כמקדמה על רווח ההון.

המשקיע יוכל להגיש בסוף השנה דו"ח מקוצר למס הכנסה, ולקזז הפסדים, או לראות בתשלום כמס סופי. את השיטה של גביית המס במקור תאפיין נציבות מס הכנסה, כאשר הכוונה היא לא להביא את המשקיעים למשרדי מס הכנסה.

ברונפלד ציין כי להערכתו אין ספק כי האטרקטיוויות של הבורסה בעיני החברות שירצו בעתיד לבצע רישום כפול, יורדת לנוכח המלצות הוועדה. "אחת המטרות העיקריות של חברות כשהן באות לבצע רישום כפול היא להגדיל את הסחירות במניה. עם מס מחזור על הבורסה, אני לא בטוח שהמחזורים אמנם יגדלו ולכן האטרקטיוויות של הרישום הכפול יורדת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully