וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: מכתשים אגן איבדה 4.2% עקב אזהרת הרווח של מונסנטו

אילן מוסנאים

13.6.2002 / 17:14

המעו"ף ננעל ללא שינוי במחזור נמוך של 140 מ' ש'; נכסי אזורים עלתה ב-19.6% בעקבות הצעת הרכש

הבורסה של תל אביב סיימה הערב את המסחר ביציבות שערים במדדים המובילים, תוך מחזור נמוך של 140 מיליון שקל.

המסחר נפתח בבוקר, כנראה בהשראת העליות אמש בנאסד"ק, בעליות שערים קלות של כ-0.2%, אולם מהר מאוד התהפכה המגמה והפעם בהשפעת ההתחזקות בשער הדולר במהלך הבוקר.

המדדים נסחרו בירידות מתונות עד לשעה 12:00 לערך, ואז, במקביל להיחלשות בדולר ומאוחר יותר בעקבות האופטימיות בחוזים על הנאסד"ק, שבו המדדים לירידות שערים.

לקראת השעה 15:00, בעקבות אזהרת הרווח של חברת לוסנט ונתוני מאקרו מאכזבים שפורסמו בארה"ב, התהפכה האווירה בחוזים העתידיים על הנאסד"ק, בורסות אירופה עברו להיסחר בירידות חדות והבורסה המקומית נחלשה גם היא.

מדד המעו"ף ננעל ללא שינוי ברמה של 372.4 נקודות ומדד תל אביב 100 נסגר גם הוא בשער דומה לשער בו פתח את הבוקר ברמה של 362.1 נקודות. התל טק 15 נסגר בירידה של 0.4%.

פעילים בשוק ציינו כי המסחר בבורסה התנהל היום בצל האכזבה של המשקיעים מהפגישה בין הנגיד דוד קליין לשר האוצר, סילבן שלום, ובמיוחד מכך שלא לוותה בהצהרה שהאוצר יתמוך בהעלאות הריבית של הנגיד בהנפקת גלבועים, וכן לאור מסקנות ועדת רבינוביץ' שפורסמו אתמול. השפעה חיובית יותר היתה ההמתנה לפגישה המשולשת הערב בין רה"מ, שר האוצר והנגיד בתקווה שיצאו ממנה בשורות חיוביות יותר.

מניית מכתשים אגן איבדה 4.2% במחזור של 14 מיליון שקל. המניה נפלה עקב אזהרת הרווח שפירסמה אתמול חברת האגרוכימיה השלישית בגודלה בעולם, מונסנטו. במונסנטו ציינו, בין היתר, את המצב הקשה בפעילות בדרום אמריקה, ובכלל זה את הקושי לגבות החובות בארגנטינה. בחברה הפחיתו בצורה חדה את תחזיות הרווח ל-2002 ו-2003.

במכתשים אגן טענו, כי לאזהרת הרווח של מונסנטו לא אמורה להיות השלכה על הפעילות של החברה, וכי אין סיבה לירידות החדות במניה. מניית כור , החברה האם של מכתשים אגן, נסגרה זו בירידה של 0.6%, למרות פער חיובי של 1.9% עמו פתחה את המסחר.

מניית טבע ריכזה את המחזור הגבוה בבורסה - 23 מיליון שקל ועלתה ב-2.4%, כפול מפער הארביטראז' של 1.1% עמו סיימה אמש את המסחר בנאסד"ק.

יתר המניות הדואליות נסחרו במגמה מעורבת בדרך כלל, כאשר מניות ריטליקס ופרטנר נסחרו בירידות של 1.6% ו-2.5%, ולעומתן מניית נייס עלתה ב-1%.

מניית נכסי אזורים זינקה ב-19.6% במחזור של 423 אלף שקל. המניה עלתה בעקבות הצעת הרכש שהגישה החברה האם גנדן נדל"ן. המחיר בהצעה היה גבוה בכ-21% ממחיר הפתיחה של נכסי אזורים הבוקר.

מניית פורמולה עלתה ב-2.1%, בעקבות הפרסום אמש ב-TheMarker כי אבי ורטהיים רכש כ-65% מהאופציות שהנפיקה החברה, ועשוי להגיע עד לאחזקה של 10% ממניות החברה.

מניית דסק"ש רשמה היום ירידות של 1.5% במחזור של כ-5 מיליון שקל. נציין כי בתקופה האחרונה סבלה קבוצת אי.די.בי ובמיוחד דסק"ש מלחץ של המשקיעים, עקב הידיעות כי קבוצת בלסאות בוחנת מכירה של האחזקות בסלקום. הידיעה משפיעה על דסק"ש ועל קבוצת אי.די.בי באופן שלילי משתי סיבות. ראשית, המהלך מוציא מבין בעלי השליטה בסלקום את הגוף הטכנולוגי היחיד ויותיר אותה רק עם משקיעים פיננסיים. שנית, החששות הם שהחברה לא תמצא היום קונים במחיר קרוב לשווי בו מעריך השוק את החברה ותיאלץ למכור את האחזקות לפי שווי נמוך בהרבה.

יתר מניות הקבוצה רשמו אף הן ירידות כאשר אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח ירדו ב-1.8% ו-1.5%, בהתאמה. מניית כלל תעשיות ירדה ב-3.3%.

הירידות בדסק"ש באו למרות שהמניה זכתה הבוקר להמלצת "קנייה" מבנק הפועלים. האנליסטית רקפת לויסון אפטר העניקה הבוקר למניה המלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 130 שקל - גבוה בכ-29% ממחיר המניה בבורסה. יתר מניות קבוצת אי.די.בי נסחרות ללא שינוי.

סקירת טרום מסחר

הבורסה של תל אביב צפויה להמשיך היום את המגמה השלילית שרשמה בימים האחרונים. זאת למרות העליות שנרשמו אמש בוול סטריט, שם נסגר מדד הנאסד"ק בעליות של 1.47% והדאו ג'ונס עלה ב-1.06%. המניות הישראליות בוול סטריט נסחרו במגמה של ירידות שערים והמניות הדואליות פותחות את המסחר בפערים מעורבים.

מנכ"ל די.בי.אם השקעות, רמי דרור, מעריך כי גם היום הדולר ימשיך להתחזק, ולאור זאת הבורסה תגיב בירידות שערים. דרור מעריך כי אחרי שאתמול פורסמו מסקנות ועדת רבינוביץ', היום תהיה התגובה האמיתית של המשקיעים, אחרי שהספיקו לעקל את המסקנות ולגבש דעה מוצקה לגביהן. בנוסף, המשקיעים יגיבו היום לתוצאות הפגישה בין קליין לשלום, שהתפרסמו אתמול אחרי סגירת המסחר והביאו להתחזקות הדולר אחרי קביעת השער היציג. לדברי דרור, הדולר התחזק עקב האכזבה של המשקיעים מכך שלא יצאה מהפגישה הודעה כי האוצר ינפיק גילבועים. מנגד, הפגישה המשולשת שצפויה להיערך הערב בין שרון, סילבן וקליין, עשויה לספק למשקיעים סיבות לאופטימיות.

דרור מציין כי גם מסקנות בן בסט מטילות צל כבד על המשקיעים. לדבריו, החשש הוא שמס המחזור, שאמור להיות זמני עד שבתי ההשקעות והבנקים ייערכו אליו מבחינה טכנית, ייהפך לקבוע. בכל מקרה, גם אם בעתיד ישנו את השיטה, הרי שבטווח הקצר זה ישפיע על השוק לרעה. מנגד, המק"מים, שיהיו פטורים ממס עד ל-2004, צפויים לבלוט לטובה.

דרור מעריך כי מי שצפויה לרכז היום עניין היא מניית פורמולה . זאת בעקבות הפרסום אמש ב-TheMarker כי אבי ורטהיים רכש כ-65% מהאופציות שהחברה הנפיקה, ועשוי להגיע עד לאחזקה של 10% ממניות החברה. דרור, העריך כי הרכישה לעיל פותחת את המאבקים על השליטה בחברה, ולכן המניה תבלוט לטובה.

מי שימשיכו לבלוט לרעה הן מניית דסק"ש ועמה קבוצת אי.די.בי כולה. לדברי דרור, המשקיעים לוחצים את הקבוצה עקב הידיעות כי קבוצת בלסאות בוחנת מכירה של האחזקות בסלקום. הידיעה משפיעה על דסק"ש באופן שלילי משתי סיבות. ראשית, המהלך מוציא מבין בעלי השליטה בסלקום את הגוף הטכנולוגי היחיד ויותיר אותה רק עם משקיעים פיננסיים. שנית, החששות הם שהחברה לא תמצא היום קונים במחיר קרוב לשווי בו מעריך השוק את החברה ותיאלץ למכור את האחזקות לפי שווי נמוך בהרבה.

המניות הדואליות פותחות את עם פערים מעורבים כאשר בגיזרה השלילית בולטות מניות בי.או.אס, ויריאנט וקמטק, שפותחות במחיר הגבוה בלמעלה מ-29% ממחירן בנאסד"ק. עוד בולטות בפערים חדים מניות אורכית וקומפיוג'ן שמציגות פער שלילי חד של 12.3% ו-8.6%, מניית פרטנר, עם פער שלילי של 2.7% ומניית מתב עם פער שלילי של 1.5%.

בטריטוריה החיובית ניצבות הבוקר מניות כור ואלווריון, שפותחות את המסחר עם פערים חיוביים של 1.9%, מניות טאואר ואלביט הדמיה עם פערים חיוביים 1.9% ו-1.7% וטבע עם פער חיובי של 1.1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully