וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הציבור אוגר מזומנים בשל המצב הבטחוני

ליאור כגן

13.6.2002 / 10:39

היקף המזומנים שבידי הציבור והבנקים הסתכם בסוף שנת 2001 בכ-16.9 מיליארדי שקל, לעומת 14.7 מיליארד שקל אשתקד - גידול של 15%

ערך סך השטרות והמטבעות במחזור או היקף המזומנים שבידי הציבור והבנקים הסתכם בסוף שנת 2001 בכ-16.9 מיליארדי שקל, לעומת 14.7 מיליארד שקל אשתקד - גידול של 15%, כך עולה מהסקירה השנתית של מחלקת המטבע בבנק ישראל.

בבנק ישראל מציינים כי הגידול המהיר בהיקף המזומנים הוא יוצא דופן לעומת המגמה הרב שנתית, והוא אף גבר בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2002, בהן הוא גדל בכ-7%. "אחת הסיבות לגידול החריג של המחזור היא, ככל הנראה, המצב הבטחוני, המביא להתפתחות תופעת "אגירה" של שטרות אצל תושבי ישראל ותושבי הרשות הפלשתינית, ולשימוש מוגבר במזומנים בסחר עם עסקים מהרשות הפלסטינית", אומרים בבנק ישראל. לדבריהם, ייתכן שגם הירידה המשמעותית באינפלציה בשנים האחרונות, אשר לוותה בירידת הריבית במשק, תרמה אף היא לגידול היקף המזומנים שהציבור מחזיק.

מבנק ישראל נמסר כי משקל השטרות בסך המזומנים במחזור הוא 95%, והיתרה - 5% הם מטבעות. השטרות, בערך של 100 שקל ו-200 שקל, מהווים כ-63% ממספר השטרות במחזור. את גידול חלקו של השטר בערך 100 שקל בשנים האחרונות מייחסים בבנק ישראל, בין היתר, להגדלת חלקו במכשירי הבנק האוטומטיים - הכלי העיקרי של הפצת מזומנים לציבור. שטרות בערך של 200 שקל טרם הוכנסו למכשירי הבנק האוטומטיים, והם מופצים לציבור באמצעות משיכות מעבר לדלפק בסניפי הבנקים.

ערך המחזור של המטבעות לסוגיהן הסתכם בסוף 2001 ב-807 מיליון שקל, כ-5% מהמחזור הכולל. משקל המטבעות לפי ערכים במחזור נשאר יציב לאורך זמן: המטבעות בערך של 10 אגורות היוו בסוף 2001 כ-51% ממספר המטבעות במחזור, משום שבמטבע זה מרבים להשתמש כעודף בתשלום עבור נסיעות באוטובוסים בערים.

מספר המכשירים להפצת מזומנים בישראל (מכשירי בנק אוטומטיים - A.T.M) עמד בסוף 1999 על 209 לכל מיליון תושבים - הרבה פחות מהמקובל במדינות המפותחות (מדינות - 10G). לשם השוואה, מציינים במחלקת המטבע, כי ביפאן מספר המכשירים למשיכת מזומנים הוא 1,143 למיליון תושבים.

הסיבה למיעוט המכשירים בישראל היא העדר מכשירים למשיכת מזומנים מהסוג הקרוי cash dispenser - המתופעלים בדרך כלל על ידי בתי העסק שבאתריהם הם מוצבים, ותפעולם לכן זול משמעותית מזה של מכשירי הבנק האוטומטיים המתופעלים על ידי הבנקים. סיבה נוספת היא העדר עמלה על משיכת מזומן ממכשיר בנק אוטומטי (למעט עמלת רישום השורה בחשבון), דבר הגורם לתמריץ שלילי ומונע מהבנקים להגדיל את מספר המכונות למשיכת מזומנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully