וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיינין: האוצר צריך להנפיק גלבועים - זה הפתרון שירגיע את השווקים

ליאור כגן

13.6.2002 / 12:06

מנכ"ל מודלים כלכליים מזהיר כי לבנק ישראל אסור למכור אף לא דולר אחד מיתרות המט"ח; מבקר את ועדת רבינוביץ': מס מחזור הוא נזק אדיר לבורסה

"האוצר חייב להנפיק גלבועים כחלק מהפתרון למשבר בשער החליפין", כך אומר ל-TheMarker ד"ר יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים כלכליים, המעריך כי פתרון זה ירגיע את השווקים. לדבריו, על המדינה להנפיק אג"ח צמוד לדולר מסוג גלבוע לתקופה של 10 שנים בריבית קבועה. "הציבור רוצה שחלק מהכסף שלו יהיה צמוד לדולר, וצריך לאפשר לו לעשות זאת", אומר שיינין.

"הנימוק של האוצר כי רוב המדינות בעולם אינן מנפיקות אג"ח צמוד למטבע זר אינו מקובל, שכן רוב המדינות גם אינן מנפיקות אג"ח צמוד למדד, מה שבישראל קורה מדי שבוע", אומר שיינין, המתנגד בתוקף לרעיון שמציעים חלק מהכלכלנים לפיו על בנק ישראל למכור חלק מיתרות המט"ח ובצורה זו להתערב בשוק.

"לבנק ישראל אסור למכור דולר אחד", אומר שיינין. כולם יודעים שלבנק יש 24 מיליארד דולר, וזו כמות מוגבלת. הסוחרים ייקחו לבנק את כל היתרות, ולכן זה רעיון גרוע", אומר שיינין. לדבריו, עליית הדולר בתקופה האחרונה מתבצעת גם בעקבות פעילות ספקולנטים שמהמרים כי חלק מ"הר השקלים" יעבור להשקעה דולרית.

שיינין מבקר בחריפות את המלצת ועדת רבינוביץ' להטיל מס מחזור על הבורסה. "הנזק שיגרם לבורסה הוא אדיר, וחברי הוועדה יודעים זאת", אומר שיינין. "עובדה שהם חוזרים ואומרים שלא מדובר במס מחזור, כי ניתן לקזז בסוף השנה הפסדים. אולם לחלק גדול מהציבור, שלא מדווח למס הכנסה, זה מס מחזור לכל דבר", מוסיף שיינין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully