וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרשות להגבלים עסקיים בודקת האם נפגעה רמת התחרות בשוק הסלולר

ערן גבאי

16.6.2002 / 9:21

החברות, שמתכוונות להעלות מחיריהן במקביל לקראת סוף השנה על רקע רוויית השוק, קבעו באחרונה מחיר אחיד של 45 אגורות לשליחת הודעות ביניהן

הרשות להגבלים עסקיים, בראשות דרור שטרום, בודקת האם נפגעה רמת התחרות בשוק הסלולר; כך נודע ל-TheMarker.

לדברי שטרום, "שוק הסלולר היה תחרותי בעבר ואנחנו עם היד על הדופק ומנסים לראות עד כמה השוק נשאר תחרותי. אנחנו מבצעים בדיקות שונות, אך יש לומר כי עדיין התעריפים בשוק הסלולר נמוכים מאלה המקובלים בעולם".

באחרונה פורסם ב-TheMarker כי שלוש חברות הסלולר הגדולות מתכוונות כאחת להעלות את מחיריהן לקראת סוף השנה, על רקע רוויית השוק וכניסת שירותי הערך המוסף. כמו כן, פורסם שהמחלקה הכלכלית במשרד התקשורת בוחנת האם להתערב בהעלאת מחירי שליחת הודעות כתובות (SMS) בין חברות הסלולר, וכיצד נקבע המחיר האחיד לשירות בין שלוש החברות - 45 אגורות.

באמצע פברואר חיברו פרטנר וסלקום את רשתותיהן להעברת מסרי SMS ביניהן ופרטנר היתה הראשונה להשיק את שירות משלוח SMS דו כיווני בין לקוחותיה ללקוחות סלקום, וגבתה 70 אגורות עבור השירות, בדומה למחירים באירופה. זמן קצר אחר כך חיברו שלוש החברות את רשתותיהן ביניהן לשליחת SMS.

תחילה רק לקוחות פרטנר ששלחו SMS אל רשת סלולרית אחרת חויבו בסך 45 אגורות כולל מע"מ עבור דמי העברת SMS לרשת האחרת. למעשה, הלקוחות שילמו תשלום כפול - הן על שליחת SMS בתוך הרשת בה הם מנויים (כ-23 אגורות) והן דמי גבייה קבועים (45 אגורות).

כשפלאפון וסלקום החלו במתן השירות הן החליטו על גביית 45 אגורות, אלא שסלקום החליטה בשלושת החודשים הראשונים לסבסד את 45 האגורות עבור לקוחותיה, כך שהמנויים שילמו 23.4 אגורות על שליחת הודעת SMS בתוך רשת סלקום ומחוצה לה. מחודש מאי החלה גם סלקום לגבות כ-70 אגורות עבור שליחת SMS בין הרשתות.

בדיקת הרשות להגבלים עסקיים מתבצעת על רקע החשש ששוק הסלולר, שחווה יציבות ושחיקה ריאלית במחירי החברות ב-2001, יגיע לקראת סוף 2002 לאחוזי חדירה גבוהים ביותר - קרוב ל-85% - ועל כן החברות עשויות להעדיף להעלות את מחירי שירותיהן ולהגדיל בהתאמה את ההכנסה הממוצעת שלהן ממנוי (ARPU).

למרות התחרות המתעצמת בין סלקום ופלאפון בתקופה האחרונה, ההערכות הן שהלחץ על שתי ההנהלות לשיפור תוצאותיהן ימנע מהן מלהפעיל קמפיינים אגרסיוויים. כמו כן, אחוזי הנטישה בשוק הסלולר אמורים לגדול השנה כתוצאה ממעבר לקוחות בין הרשתות השונות, אך מאחר שהנהלות החברות כבר שיקללו בתוכניות העבודה וביעדיהן לשנה הקרובה את הגידול באחוזי הנטישה, עובדה זו לא צפויה למנוע מהן להעלות את מחירי השיחות.

לסלקום קשה יותר משתי מתחרותיה - פלאפון ופרטנר - לפעול להעלאת המחיר, מאחר שסלקום נתפשת כחברת הסלולר הזולה ביותר בשוק, והיא עתידה לקראת סוף השנה להתחיל בהעברת מנוייה לרשת ה-GSM החדשה שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully