וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיפור ברווחיות החברות הבורסאיות בתל אביב ברבעון הראשון

אמיר טייג

16.6.2002 / 9:49

כך עולה מסקר תוצאות החברות הבורסאיות שעורכת הבורסה; הרווח התפעולי של החברות המדווחות בדולרים ברבעון הראשון - הגבוה ביותר בשנתיים האחרונות

בדו"ח רבעוני שמפרסמת הבורסה לניירות ערך בתל אביב סוקר קובי אברמוב, מנהל יחידת המחקר במחלקה הכלכלית של הבורסה, את הרווחיות של כלל חברות הנסחרות בבורסה הישראלית.

על פי אברמוב, ברבעון הראשון של שנת 2002 חל שיפור ברווח התפעולי והנקי של חברות התעשייה הבורסאיות, המתאמות את דו"חותיהן הכספיים למדד המחירים לצרכן, הן לעומת נתוני הרבעון המקביל אשתקד והן לעומת נתוני שנת 2001 כולה. סך המכירות של 138 החברות המדדיות ירד ב-9% לכ-9.5 מיליארד שקל לרבעון, אך שולי הרווח הגולמי והתפעולי השתפרו והסתכמו בכ-28% ו-5.6% בהתאמה.

תוצאות כור הן, למעשה, שגרמו לשיפור ברווחיות של כלל החברות המדדיות. בנטרול תוצאות כור, אשר רשם שיפור ניכר ברווחיו הרבעון, לא נרשם שיפור, ואף נרשמה הרעה ברווחיות יתר החברות.

בחינת ענפי המשנה של חברות התעשייה המדדיות מצביעה על שיפור בחברות הטקסטיל והכימיה, לעומת הרעה בענפי המזון, המתכת והחשמל.

בסעיף הרווח הנקי נרשם עדיין הפסד לכלל החברות המדדיות, אך שיעורו הוא הנמוך ביותר שנרשם מאז תחילת המשבר במשק ברבעון הרביעי של שנת 2000, והוא הסתכם בכ-350 מיליון שקל בלבד. הירידה בהפסד הנקי בולטת על רקע ההפרשות הגדולות שביצעו החברות בגין החזקותיהן בחברות טכנולוגיה ברבעונים הקודמים.

שיפור בולט יותר חל ברווחיות חברות התעשייה המתאמות את דו"חותיהן לדולר בזכות השיפור הנמשך בביצועי טבע ובזכות הפיחות בשער השקל. סך המכירות הרבעוניות של 40 החברות הדולריות נשאר ברמה של כ-9.5 מיליארד שקל, אך סך הרווח התפעולי הגיע לכ-830 מיליון שקל - הגבוה ביותר שנרשם בשנתיים האחרונות. בסעיף הרווח הנקי הציגו החברות הדולריות רווח נקי של כ-440 מיליון שקל - הגבוה ביותר שנרשם מאז הרבעון השני של שנת 2000.

חלק מהשיפור ברווחיות החברות הדולריות ניתן לזקוף לזכות הפיחות בשיעור 5.7% שחל בשער השקל לעומת הדולר ברבעון הראשון של שנת 2002. יש לציין שהנתונים אינם מבטאים עדיין את הקפיצה החדה שחלה בשער השקל לעומת הדולר והיורו ברבעון השני של השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully