וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרום סירב להעניק פטור על גביית עמלה בין-בנקאית לחיובים בהוראות קבע

אמיר הלמר

16.6.2002 / 13:31

על פי ההסדר, התחייבו ביניהם הבנקים על תשלום של 32.5 סנט זה לזה בגין כל חיוב המועבר מבנק אחד לשני על פי הוראת קבע; הממונה: אין הצדקה לעמלה כה גבוהה

הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד דרור שטרום, החליט לאחרונה שלא להעניק פטור להסדר כובל בין מרבית הבנקים הפועלים במדינה, ובכלל זה חמשת הבנקים הגדולים, שעניינו עמלה בין-בנקאית גבוהה המועברת על פי הוראות קבע. הממונה לא התערב בהסדר הוראות הקבע שנותן לקוח לבנק בו הוא מנהל את חשבונו.

על פי ההסדר משלם הבנק המרכז עמלה של 32.5 סנט לבנקים האחרים, בהם מתנהלים חשבונותיהם של הלקוחות אשר חתמו על הוראות, על כל תשלום המועבר אליו. הצורך בהעברות כאלה מתעורר כאשר קיים "בנק מרכז", המרכז את כל הוראות הקבע של אזרחים לתשלומים עבור חברה או מוסד מסוימים (חברת חשמל, רשות מקומית, רשות השידור).

בחינת רשות ההגבלים את מאפייני ההסדר העלתה כי ההסדר בעייתי:

ראשית, העברת חיובים בין בנקאיים נעשית ממילא באמצעות תאגיד העזר הבנקאי מס"ב, ובעמלות נמוכות באופן ניכר.

שנית, הבנקים לא ביססו באופן משכנע, לדעת הממונה, את העלויות המצדיקות עמלה בשיעור של 32.5 סנט לכל פעולה.

שלישית - לא הוכח לממונה כי הסדר זה חיוני כשלעצמו.

במיוחד בלטה הבעייתיות שבהסדר הנוגעת לאפליה בין בנקים: נמצא כי על פי ההסדר, בנקים שהעבירו לבנק המרכז פחות מ-500 חיובים לא זכו לכל תשלום שהוא (עמלת אפס), למרות שעל פי ההסדר התשלום של 32.5 סנט אינו גלובלי, אלא מיוחס לכל פעולה של העברת תשלום בגין הוראת קבע. הממונה סבר בהחלטתו כי תופעה זו מלמדת כי הפעולות צריכות להתבצע במחיר הקרוב לאפס ולא כפי שהן מתבצעות.

יצוין כי העמלות הכרוכות בהסדר שבין הבנקים מגולגלות בסופו של יום אל כתפיו של הצרכן הסופי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully