וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הוגש כתב אישום נגד דירקט קפיטל ובעליה בגין עבירות ניירות ערך וגניבה

אמיר הלמר

16.6.2002 / 15:47

הפרקליטות טוענת כי סולומונט הטעה משקיעים בנוגע להקצאה פרטית שביצעה החברה ב-2000 וכי הוא גנב כ-200 אלף דולר מכספי ההקצאה

פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה הגישה היום לבית משפט השלום בתל באביב כתב אישום נגד חברת דירקט קפיטל אינווסטמנטס ובעל השליטה שלה ג'י סולומונט בגין עבירות על חוק ניירות ערך ועבירות גניבה.

באישום הראשון בכתב האישום נטען כי בראשית שנת 2000 עמדה חברת דירקט, שלא היתה בה כל פעילות עסקית ממשית, בתהליך הפיכתה לחברת השקעות בהיי-טק.

סולומונט, כך נטען, היה באותה תקופה בעל השליטה, יו"ר החברה ואף ניהל אותה בפועל. עוד נטען כי במארס 2000 הגיש סולומונט לרשות דו"ח מיידי ובו מפרט לביצוע הקצאה פרטית של מניות בסך 502 מיליון שקל לשורה של 16 משקיעים מארה"ב ומהארץ.

במפרט נקבע כי דירקט תנפיק 931 אלף מניות, מתוכן 165 אלף מניות לסלומונט ועורך דינו האמריקאי ג'ק וייס תמורת 4 שקלים למניה בדרך של קיזוז, ויתרת המניות ל-14 משקיעים תמורת 1.5 דולרים למניה. על פי מפרט ההצעה, כך נטען, תופקד התמורה בקופת דירקט קפיטל.

בחודש יוני, נטען כי סולומונט חתם על החלטת דירקטוריון, לפיה החברה מבצעת את ההקצאה הפרטית בכפוף לדיווחיה הקודמים: הקצתה 664 אלף מניות ל-12 משקיעים ובתמורה אמורה לקבל סך כולל של 3.3 מיליון שקל.

בכתב האישום נטען כי נוסח הודעה זו לא תאם את נתוני ההקצאה הפרטית שאושרה באסיפה הכללית של החברה, כאשר רשימת הניצעים למעשה הצטמצמה וסכום ההקצאה קטן בשליש. לאור זאת, טוענת הפרקליטות כי היה על החברה לפרסם מפרט חדש להקצאה, כפי שנדרש עליה על פי החוק.

עוד נטען כי עד ליום ההודעה הופקדו בחשבון החברה כ-150 אלף דולר בלבד מכספי ההקצאה וכי שבוע לאחר מכן הופקדו בחשבון נאמנות שנוהל עבור החברה ע"י בא כוחה סכום נוסף של 225 אלף דולר, וכן 406 אלף שקל שהועברו במועד מאוחר יותר לחשבון החברה.

סך הכל, נטען בכתב האישום, הופקד בחשבונה סכום של 475 אלף דולר במזומן בלבד, כתמורה להקצאה שביצעה, וזאת בניגוד לסכומים שננקבו בדיווחים של החברה לרשות ולבורסה.

עוד נטען כי שניים מהמשקיעים שצויינו ברשימת המשקיעים כלל לא הפקידו כספים במסגרת ההקצאה. השניים, כך נטען, מסרו לסולומונט הלוואה בסך 50 אלף דולר כל אחד, ולמרות זאת, הוקצו להם מניות. הפרקליטות טוענת בעניין זה כי החברה וסולומונט לא הגישו דו"חות מתאימים בעניין, עם נתונים אמיתיים של ההקצאה, ובכך הטעו את המשקיעים.

עוד נטען כי בעת שערכו רואי החשבון של החברה את סקירת הדו"חות שלה ביולי 2000, ביקש סולומונט מעו"ד וייס בארה"ב, שייתן לו מכתב לצורך הצגתו לרואי החשבון, בו יירשם כי הוא מחזיק בנאמנות עבור החברה חלק מהכספים שהתקבלו בהקצאה בסך של 300 אלף דולר.

בפועל, נטען כי החברה מעולם לא חתמה עם וייס על הסכם נאמנות לגבי הפקדת כספי ההקצאה אצלו. עוד נטען כי סולומונט לא גילה את העובדות הללו לדירקטוריון החברה והבטיח כי יגרום להעברת הכספים הללו לחשבון החברה. עקב המצג הכוזב, אישר הדירקטוריון את הדו"חות של החברה. לפיכך, מואשם סולומונט בקבלת דבר במרמה (כלומר - אישור הדירקטוריון את הדו"חות).

בנוסף, נטען כי סולומונט הורה להעביר 200 אלף דולר מכספי ההקצאה לחשבונה של אשתו, ובכך גנב למעשה את כספי החברה.

בנוסף, נטען כי בנובמבר 2000, במהלך סקירת דו"חותיה הכספיים של החברה, התברר כי חסרים בחשבונה כ-500 אלף דולר מכספי ההקצאה. לאחר פגישה שקיימו רואי החשבון של החברה עם סולומונט, התוודה האחרון כי סכום זה ניטל על ידו, אך טען כי הסכום הועבר לחשבון אחר לצורך ביצוע פעולה לטובת החברה. בעקבות זאת, הודיעו רואי החשבון על התפטרותם ושלחו מכתב על כך גם לדירקטוריון. בעקבות התפטרותם, התפטרו אף הדירקטורים החיצוניים של החברה.

על אף זאת, נטען כי סולומונט לא השיב את הכספים שנטל ואף הגיש דו"חות מיידים בדבר התפטרות רואי החשבון שהיטעו את הציבור באשר לסיבות ההתפטרות. בנוסף, נאשמים החברה וסולומונט כי לאחר ההתפטרות של רואי החשבון הם נמנעו מלפרסם דו"חות במהלך שנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully