וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלל עשויה למכור ההחזקה בברק - אם תדולל אחזקתה במיזוג עם קווי זהב

ערן גבאי

16.6.2002 / 15:57

כלל תעשיות הכריזה בשבוע שעבר שברק היא השקעת ליבה אסטרטגית; כלל עשויה להחזיק בכ-40% מהחברה הממוזגת אם תרכוש את מניות שותפותיה הזרות

כלל תעשיות עשויה שלא להכליל את חברת השיחות הבינלאומיות ברק בין השקעות הליבה האסטרטגיות שלה - אם כחלק ממיזוג אפשרי עם קווי זהב ידולל חלקה לרמה שלא תאפשר לה להשיג השפעה מהותית על החברה הממוזגת, כך נודע ל-TheMarker.

כלל תעשיות פירסמה בשבוע שעבר את התוכנית האסטרטגית החדשה שלה והכריזה על התמקדות ב-21 חברות ליבה (מתוך 98 אחזקות שבבעלותה כיום), ועל רצון למכור את שאר האחזקות במהלך השנים 2002-2013.

באותה מסיבת עיתונאים כלל מנכ"ל החברה, מאיר שני, את ברק כהחזקת ליבה אסטרטגית של כלל תעשיות. שני הסביר כיצד החליטו בהנהלת החברה איזו השקעה תיחשב כהשקעת ליבה אסטרטגית: "כל אחת מהחברות בהן נתמקד צריכה להיות בעלת פוטנציאל צמיחה מהותי ובר קיימא, ובנוסף נשאף להשיג השפעה מהותית על פעילותן העסקית. חברה שלא תוכל לשמור על צמיחה לאורך זמן, לא תהיה שם".

לאחרונה אמר בכיר בחברה שבעלי המניות הזרים בברק - ספרינט, דויטשה טלקום ופראנס טלקום - עשויים למכור את החזקותיהם בברק לעת מיזוג עם קווי זהב, שכן אין היגיון מבחינתם בהחזקה של נתח מניות מצומצם שיעקר את כוחם בחברה הממוזגת.

לכן, לא מן הנמנע שכללקום, החברה הבת של כלל תעשיות וזו שמחזיקה ב-44% מברק, תרצה לרכוש את חלקם של בעלי המניות הזרים בחברה בעת תהליך המיזוג עם קווי זהב. עם זאת, על פי נתונים שהונחו בפני בעלי המניות של קווי זהב וברק צפוי המיזוג בין החברות להעניק עדיפות בהחזקה לקווי זהב. באחרונה הכין הבנק השווייצי קרדיט סוויס פירסט בוסטון עבודה לקראת המיזוג בין הצדדים, ממנה עלה כי קווי זהב עשויה להחזיק בכ-60% מהחברה הממוזגת בשל חוב האג"ח של ברק - כ-128 מיליון דולר.

באחרונה נודע גם שאליעזר פישמן רכש בשנה האחרונה איגרות חוב של ברק בהיקף של עשרות מיליוני דולרים והוא מחזיק כשליש מאיגרות החוב של ברק. ידוע שברק מנהלת שיחות עם בעלי האג"ח שלה על מחיקה של 55%-60% משווי איגרות החוב על פי מחירן ביום ההנפקה בתוספת 12.5% ריבית שנתית.

בנובמבר 1997 הנפיקה ברק אג"ח ב-100 מיליון דולר. היום נאמד החוב באג"ח של ברק בכ-128 מיליון דולר. לברק חוב באג"ח של 567 מיליון שקל, עליו מתוסף חוב בהלוואות בנקאיות בהיקף של 232 מיליון שקל. לחברה אין יכולת לשלם ריבית על האג"ח והיא תידרש לתשלום ראשון של הריבית בשיעור של 10% כבר במאי 2003.

ככל הנראה, בשנה הקרובה אמורות שיחות המיזוג של ברק וקווי זהב להגיע לסיומן. שיחות המיזוג בין החברות ממשיכות להתקיים, ואלו שכרו לפני מספר חודשים את שירותיו של רו"ח יצחק סוארי כמעריך.

ההערכות בשוק הן שהחברה הממוזגת קווי זהב-ברק תוכל לשרת חוב של כ-100 מיליון דולר, שכן החברה הממוזגת תוכל לחסוך לחברות כ-40-50 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully