וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטוס אימון של אלביט מערכות התרסק לפני כשבועיים בארה"ב

גולן פרידנפלד

17.6.2002 / 16:21

מטוס האימון מסוג GROB-120 A הוא מתוצרת חברת GROB הגרמנית ונמצא בשימוש חיל האוויר הישראלי

מטוס אימון מאותו סוג שמכרה אלביט מערכות לחיל האוויר הישראלי התרסק לפני כשבועיים בארה"ב. המטוס שהתרסק הינו מסוג GROB-120 A מתוצרת חברת גרוב הגרמנית.

אלביט מערכות זכתה במכרז משרד הביטחון לפיו תספק החברה לחיל האוויר הישראלי את מטוסי ה-GROB-120 A, שאמורים להחליף את מטוסי הפייפר הישנים, ולשמש בין היתר בשלב המיון הראשוני של חניכי קורס טיס, המתבצע כיום באמצעות מטוסי הצוקית.

חוזה תחזוקת המטוסים, לתקופה של 10 שנים, יבוצע על ידי חברת סאיקלון, מקבוצת אלביט מערכות. אלביט מערכות גברה על התעשייה האווירית במכרז, אשר צפוי, על פי הערכות, להניב לחברה הכנסות בהיקף של כמה מיליוני שקלים בשנה.

מחברת אלביט מערכות נמסר כי "למיטב ידיעתנו התאונה לא נגרמה עקב תקלה טכנית או בעיות כלשהן במטוס. לראיה - המטוסים אושרו להמשך טיסות ללא כל מגבלות מיוחדות".

מכרז משרד הביטחון למטוס האימון התבסס על מודל הפעלה חדש - Private Finance Initiative - PFI, המופעל בחיל האוויר בפעם הראשונה. מודל זה פועל כבר במספר מדינות ברחבי העולם. בהתאם למודל PFI נדרשת החברה הזוכה במכרז לרכוש את המטוסים, לתחזק אותם ולהעמידם לרשות חיל האוויר, המתחייב מצידו לרכוש מהחברה את שעות הטיסה. במלים אחרות, הכנסותיה של אלביט מערכות כתוצאה מהזכייה במכרז הן פונקציה של מספר שעות האימון של חיל האוויר, ומשום כך מתקשים בחברה לכמת את התזרים הצפוי מפרויקט זה.

מודל PFI מאפשר לחיל האוויר לנצל את תקציבי האימון באופן מיטבי תוך חיסכון בכוח אדם, על ידי העברת האחריות להקמה ולתחזוקה השוטפת של מערך מטוסי האימון לידי חברה המתמחה בנושא. החברה מעסיקה כוח אדם מקצועי קבוע ומתכננת את תחזוקת המטוסים על פי תוכנית רב שנתית, תוך התבססות על שיטות אחזקה אזרחיות מתקדמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully